افزایش مرگ و میر کرونایی تا ۲ هفته آینده با اوج پیک امیکرون

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از افزایش مرگ و میر کرونایی تا ۲ هفته آینده و شیوع پیک امیکرون در بالاترین حد خبر داد. 

افزایش مرگ و میر کرونایی تا ۲ هفته آینده با اوج پیک امیکرون

مسعود مردانی عضو ستاد کرونا امروز سه شنبه عنوان کرد: « حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد مرگ و میر روزانه افراد کرونایی مربوط به سویه دلتا است ، اما مابقی موارد به دلیل ابتلا به امیکرون بوده و اکنون در پیک این سویه هستیم و تعداد زیادی از افراد در گروه‌های سنی مختلف در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند.

وی اظهار داشت: «تا ۲ هفته آینده موارد مرگ و میر ابتلا به امیکرون بسیار افزایش می‌یابد و این سویه به دلیل قدرت و سرعت انتقال پذیری سریع به دیگران، در صورت عدم توجه به اصول بهداشت فردی و اجتماعی و مراجعه نکردن به پزشک کشنده است.»

مردانی در خصوص مدت قرنطینه خانگی مبتلایان به امیکرون ادامه داد: «اگر فردی با انجام تست پی آر سی به امیکرون مبتلا شده و هیچ علایم نداشته باشد، باید پنج روز در قرنطینه به سر ببرد و پس از آن تا یک هفته با استفاده از ۲ ماسک از منزل خارج شود.»

بیشتر بخوانید: مقدار قرنطینه امیکرون در کشمکش اختلاف نظرها

هفت تا ۱۴ روز قرنطینه خانگی برای مبتلایان به امیکرون

این متخصص بیماری های عفونی تاکید کرد: در عین حال اگر فردی با علایم مشخص مانند گلودرد، اسهال، سرفه، آبریزش بینی و انجام تست پی سی آر به امیکرون مبتلا شد، باید هفت تا ۱۴ روز در قرنطینه خانگی بماند و با کسی نیز در تماس نباشد.

به گفته مردانی، رعایت شیوه نامه های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی در مقابله با این بیماری بسیار حائز اهمیت است و از مردم می خواهیم مسوولان بهداشتی را در مهار و کنترل امیکرون یاری کرده و توصیه ها را جدی بگیرند.

این عضو ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: با توجه به اینکه علائم امیکرون بسیار نزدیک به سرماخوردگی است، عمده افراد زمانی که این نشانه‌ها را در خود یا نزدیکان می‌بینند، بر این باور هستند که به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند، اگر این علایم بیش از سه روز ادامه داشت، ابتلا به امیکرون قطعی است و باید به پزشک مراجعه و خود را قرنطینه کنند.

مردانی، وضعیت کنونی کشور را از لحاظ پیک ششم کرونا نامطلوب دانست و تصریح کرد: سرعت انتقال امیکرون نسبت به دلتا چندین برابر بالاتر است به همین دلیل، برای قطع زنجیره بیماری، شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه آنها ضروری است.

وی تاکید کرد: باید مردم روند واکسیناسیون خود را برای جلوگیری از افزایش ابتلا به امیکرون تکمیل کنند و تزریق دوز سوم بسیار ضروری است.

آمار کرونا در ایران (۲ اسفند) دیروز نشان می‌داد که ۲۳۶ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۵ هزار و ۲۷۶ نفر رسید و چهار هزار و ۸۵ بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

جالب است بدانید: کرونا در مردان بیش از زنان منجر به ابتلا و فوت می‌شود

منبع: ایرنا

ارسال نظر