سندرم خستگی مزمن به عوارض کووید طولانی مدت افزوده شد

به نظر می‌رسد وضعیت ناتوان‌کننده‌ای که به عنوان سندرم خستگی مزمن شناخته می‌شود، از عوارض کووید طولانی مدت بوده و در بین بازماندگان کووید-۱۹ رایج است.

سندرم خستگی مزمن به عوارض کووید طولانی مدت افزوده شد

به گزارش مهر به نقل از مدیسن‌نت، گزارش‌ها حاکی از آن است که بیماران کرونایی مدت‌ها پس از بهبود از کووید-۱۹ همچنان با خستگی شدید، بدخوابی، مه مغزی، و دردهای عضلانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

محققان دریافتند که تقریباً نیمی از ۴۱ بیمار پس از بهبودی از کووید-۱۹ از نوعی تب، درد، خستگی و علائم افسردگی رنج می‌بردند که مدت‌ها با خستگی مزمن همراه بوده است و به عنوان آنسفالومیلیت میالژیک / سندرم خستگی مزمن شناخته می‌شود.

دکتر دونا مانچینی، سرپرست تیم تحقیق دانشکده پزشکی آیسان نیویورک در این‌باره می‌گوید: «خستگی مزمن یک بیماری غیر قابل توضیح پزشکی است که با خستگی شدید مشخص می‌شود و فعالیت عادی روزانه بیمار را حداقل برای 6 ماه محدود می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «معمولاً خستگی مزمن با علائم مبهمی مانند خواب بدون احساس خوب، کسالت پس از تحرک جسمی، مه‌آلودگی ذهنی، سرگیجه، دردهای عضلانی و گلودرد همراه است.»

مانچینی گفت: «ما شگفت‌زده شدیم که فهمیدیم نزدیک به ۵۰ درصد از بیمارانی که مورد مطالعه قرار دادیم، معیارهای سندرم خستگی مزمن را دارند.»

بیماران در این مطالعه جدید بین ۲۳ تا ۶۹ سال سن داشتند. این افراد بین ۳ تا ۱۵ ماه از تشخیص اولیه کووید-۱۹ آن‌ها گذشته بود، به این معنا که علی‌رغم بهبودی کووید، از مجموعه‌ای از مشکلات سلامتی رنج می‌بردند.

برای درک بهتر اینکه چه چیزی می‌تواند باعث علائم آن‌ها شود، محققان آزمایش‌هایی را برای ارزیابی الگوهای تنفسی آن‌ها در طول ورزش و روتین‌های معمول روزانه انجام دادند. همچنین از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا الگوهای خستگی را در نیم سال گذشته و همچنین هرگونه سفتی مفاصل، دردهای عضلانی، مشکلات خواب و تمرکز و مسائل مربوط به ورزش را اعلام کنند.

این مطالعه نشان داد که در مجموع ۴۶ درصد دچار خستگی مزمن پس از کووید بودند.

ارسال نظر