هوای تهران برای همه ناسالم و خطرناک است | دورکاری اجرا شود

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت از ناسالم بودن هوای تهران برای همه گروه‌های سنی خبر داد و گفت طبق قانون اکنون می‌توان دورکاری را اجرا کرد. 

هوای تهران برای همه ناسالم و خطرناک است | دورکاری اجرا شود

دکتر عباس شاهسونی، با اشاره به اینکه وضعیت آلودگی هوا در شهر تهران بسیار ناسالم است، گفت: «این شرایط به گونه‌ای است که سلامت آحاد مردم در خطر است و متاسفانه علی‌رغم اعلام شرایط اضطرار توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که نماینده وزارت بهداشت در شهر تهران است، هیچ تضمیمی برای کاهش منابع انتشار و کاهش مواجهه مردم گرفته نشده است.»

روز سه شنبه شرایط آلودگی وخیم‌تر می‌شود

او تاکید کرد: «با این شرایط سلامت مردم به خطر می‌افتد و اگر قرار است کمیته اضطراری تشکیل شود باید با دو رویکرد باشد؛

اول کاهش مواجهه مردم، دوم کاهش ساعات کاری اداری کارکنان و یا تعطیلی و شناورسازی ساعت کاری و یا از طریق اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل و... که وضعیت وخیم‌تر نشود؛ چراکه روز سه شنبه پایداری خواهیم داشت و این موضوع سبب وخیم‌تر شدن شرایط می‌شود.‌»

بیشتر بدانید: هشدار:‌ آلودگی هوای این ۴ شهر شدت می‌گیرد!

اکنون دورکاری را طبق قانون می‌توان اجرا کرد

شاهسونی ادامه داد: «طبق قانون اکنون می‌توانیم دورکاری را اجرایی کنیم. مدارس و دانشگاه‌ها تا حدی باز هستند و می‌توان کلاس‌ها را مجازی برگزار کرد تا اینکه میزان آلاینده‌ها کم شود. متاسفانه تاکنون هیچ اقدام مثبتی انجام نشده است.»

هوای تهران ناسالم برای تمام گروه‌های سنی

او ادامه داد: «وضعیت تهران در کل ناسالم برای تمام گروه‌هاست. همچنین وضعیت ایستگاه علم و صنعت در شرایط بسیار ناسالم بوده و چندین ایستگاه دیگر هم نزدیک به چنین شرایطی هستند. ایستگاه‌های سوهانک، منطقه یک، منطقه ۱۵ و پارک شکوفه در مرز ناسالم قرار دارند و این در حالی است که روز سه‌شنبه پایداری هم خواهیم داشت و این آلاینده‌ها تجمیع شده و شرایط را بدتر می‌کنند.»

بیشتر بخوانید: افزایش ماموریت‌های اورژانس تهران با آلودگی هوای خطرناک این روزها

بیماران قلبی و ریوی و سالندان و کودکان فعالیت نکنند

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، اظهار کرد: «در این شرایط افزایش قابل توجه بیماری‌های قلبی و ریوی در جامعه را خواهیم داشت و همچنین افزایش مرگ زودرس این بیماران و سالمندان و افزایش قابل توجه علائم بیماری‌های تنفسی در کل جمعیت را خواهیم داشت. در این شرایط افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سالمندان و کودکان باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خودداری کرده و سایرین هم باید فعالیت فیزیکی خود را در بیرون از منزل کاهش دهند و تا حد امکان کارهای غیرضروری را به زمان‌های دیگر موکول کنند.»

در شرایط اضطراری آلودگی هوا برگزاری مسابقات ورزشی باید لغو می‌شد

او تاکید کرد: «طبق دستورالعمل شرایط اضطرار باید برگزاری مسابقات ورزشی لغو می‌شد و اکنون با وجود اینکه شرایط هوای تهران ناسالم برای همه گروه‌ها است جای تعجب دارد که چگونه اجازه برگزاری مسابقات ورزشی در تهران صادر شده است. »

بیشتر بدانید: شرط حضور تماشاگر در دربی پایتخت چیست؟

منبع: ایسنا

ارسال نظر