سیگار الکترونیکی سلامت استخوان را تهدید می‌کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سیگار الکترونیکی سلامت استخوان را تهدید می‌کند و یکی از عوامل افزایش خطر شکستگی ناکامل استخوان (fragility fracture) در جوانان یا سالمندان است.

سیگار الکترونیکی سلامت استخوان را تهدید می‌کند

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی یورک‌الرت، درحالی‌که کشیدن سیگار معمولی یک عامل ثابت خطرساز برای پوکی استخوان و شکستگی ناشی از پوکی استخوان است، اثرات استفاده از سیگار الکترونیکی بر سلامت استخوان قبلاً مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

اکنون محققان آمریکایی در این مطالعه که روی بیش از 5 هزار و ۵۰۰ نفر بزرگسال کاربر سیگار الکترونیکی در تمام گروه‌های سنی انجام شد، دریافتند که استفاده از سیگار الکترونیکی با شیوع بالاتر شکستگی‌های سست مرتبط است.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که مصرف سیگارهای الکترونیکی برای سلامت استخوان‌های همه گروه‌های سنی حتی جوانان مضر است. شکستگی‌های ناکامل استخوان یا سست به ترکیبی از شکستگی‌های خود گزارش شده در لگن، ستون فقرات یا مچ دست عنوان می‌شوند که ناشی از حداقل تروما مانند افتادن به صورت ایستاده یا نشسته است.

مصرف سیگارهای الکترونیکی به دلیل طراحی جذاب و سیستم انتقال بخار، محبوبیت روزافزونی پیدا کرده است. سیگارهای الکترونیکی بیش از یک دهه از گذشت معرفی آن‌ها به عنوان جایگزین سالم‌تر و کمکی برای ترک سیگار معمولی به بازار عرضه شده‌اند. سیگارهای الکترونیکی حاوی ترکیبی از پروپیلن گلیکول، گلیسیرین گیاهی و سطوح متغیر نیکوتین و مواد افزودنی هستند که بخار طعم‌دار تولید می‌کنند.

نتایج این مطالعه جدید نشان داد که بروز شکستگی‌های سست در میان مصرف‌کنندگان سیگار الکترونیکی در مقایسه با افرادی که از این سیگارها استفاده نمی کنند، بیشتر است. محققان همچنین متوجه شدند شیوع شکستگی‌های سست در افرادی که از سیگارهای معمولی و الکترونیکی استفاده می‌کنند، در مقایسه با افرادی که تنها سیگاری‌های معمولی می‌کشند بیشتر است.

آن‌ها خاطرنشان کردند این اولین مطالعه‌ای است که رابطه بین استفاده از سیگار الکترونیکی و شکستگی‌های سست را بررسی می‌کند. با توجه به افزایش محبوبیت استفاده از سیگار الکترونیکی و بار اقتصادی قابل توجه و عوارض و مرگ‌ومیر شناخته شده مرتبط با شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان، یافته‌های این مطالعه به پر کردن شکاف علمی مهمی که در این زمینه وجود داشت کمک می‌کند.

محققان افزودند این یافته‌ها داده‌هایی را برای آگاه کردن محققان، سیاست‌گذاران مراقبت‌های بهداشتی و کارشناسان تنظیم‌کننده‌ تنباکو در مورد ارتباط احتمالی استفاده از سیگار الکترونیکی با کاهش سلامت استخوان فراهم می‌کند.

یافته‌های این مطالعه در مجله American Journal of Medicine Open منتشر شده است.

ارسال نظر