آزمایش خون جدید با یک بار نمونه گیری به تشخیص بیماری های متعدد کمک می کند

رسانه کلیک – پزشکان از طریق آزمایش خون جدید می توانند خطر ابتلا به بیماری های متعدد را پیش بینی کنند. در این آزمایش تنها از یک نمونه پلاسما استفاده می شود و به همین دلیل، نام بازرس سلامت مایع برای آن در نظر گرفته شده است.

آزمایش خون جدید با یک بار نمونه گیری به تشخیص بیماری های متعدد کمک می کند

آزمایش خون جدید می تواند با استفاده از یک نمونه پلاسما، وضعیت سلامتی را ارزیابی کرده و احتمال بروز بیماری های متعدد را پیش بینی کند. این مفهوم در پژوهش منتشر شده در مجله Natural Medicine مطرح شده است.

اخیرا مطالعه ای با همکاری محققان دانشگاه کمبریج سان فرانسیسکو و کمپانی بیوتکنولوژیکی کلورادو به نام SomaLogic به انجام رسیده که در طی این پژوهش، پلاسمای خون در ازای بازه وسیعی از پروتئین ها مورد اسکن قرار می گیرد. سپس متخصصین به بررسی آپتامرهای پلاسما می پردازند، یعنی همان بخش های DNA که به پروتئین هدف متصل می شوند. از آنجا که تنها بخش های خاصی از DNA به پروتئین های خاص وصل هستند، پس با مطالعه آپتامرها می توان مشخص کرد که کدام پروتئین ها وجود دارند و غلظت آن ها به چه اندازه است.

پس از به دست آوردن اطلاعات و تحویل آن ها به الگوریتم های یادگیری ماشین، موارد متعددی مثل خطر ابتلا به دیابت یا امراض قلبی عروقی برای بیمار پیش بینی می شوند. این اثبات مفهوم هنوز راه درازی پیش رو دارد، اما تیم پژوهشی بر این باورند که با پیشرفت و البته ارزان تر شدن تکنولوژی، پزشکان در ارزیابی های جامع سلامتی از آن بهره خواهند گرفت. جالب این که آزمایش خون جدید به دلیل استفاده از یک نمونه پلاسما، نام بازرس سلامت مایع را به خود گرفته است.

آزمایش خون جدید

البته آزمایش خون های دیگری نیز وجود دارد که از پلاسمای خون برای شناسایی پروتئین های شاخص استفاده می کنند. گروهی از محققین IBM در حال فعالیت روی نوع جدیدی از آزمایش خون هستند که یک پپتید معروف به نام آمیلوئید بتا (مرتبط با بیماری آلزایمر) را مورد بررسی قرار می دهد. سپس از روش های یادگیری ماشین برای پیش بینی فاکتورهای ریسک افراد استفاده می کند.

پژوهشگران همچنین از آزمایش های خون برای تشخیص شدت صدمات (بر اساس وجود دو پروتئین مغزی به نام GFAP و UCH-L1) و اجرای آزمایش های TB ارزان قیمت استفاده کرده اند. از لحاظ تئوری، بررسی آپتامرها امکان پیش بینی بیماری های متعدد را از طریق یک نمونه پلاسما فراهم می آورد.

ارسال نظر