آغاز فاز نخست مطالعه بالینی واکسن کرونای ایران‌ساخت

رسانه کلیک - نخستین دوز از واکسن کرونای ایران‌ساخت برای آغاز مطالعات انسانی در حضور سورنا ستاری، سعید نمکی به افراد داوطلب تزریق شد تا فاز نخست مطالعه بالینی این واکسن به طور رسمی آغاز شود.

آغاز فاز نخست مطالعه بالینی واکسن کرونای ایران‌ساخت

هتل ارم امروز میزبان ۳ داوطلبی بود که برای نخستین بار واکسن ایران‌ساخت کرونا را دریافت می‌کنند. نخستین دوز از این واکسن برای آغاز مطالعات انسانی در حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام و مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا به افراد داوطلب تزریق شد تا فاز نخست مطالعه بالینی این واکسن به طور رسمی آغاز شود.

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تجربه موفق کشورمان در تولید دارو و واکسن بیان کرد: ایران با تجربه و پیشینه موفق حدود ۱۰۰ سال واکسن سازی، امروز گام مهمی در مقابله با یکی از بیماری‌های شایع و نوظهور برداشته است.

نمکی با بیان این‌که به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت نهفته و مغفول ایران در تولید واکسن بار دیگر احیا شده است ادامه داد: با ساخت واکسن کرونا در داخل کشور، اقدامی تحول آفرین در مبارزه با این بیماری پیمودیم و تلاش دانشمندان کشور در این زمینه بسیار امیدوار کننده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به توانمندی‌های کشور در زمینه زیست فناوری گفت: با دستاوردهایی که داشتیم امروز به مرحله ای رسیدیم که اولین تزریق را روی انسان انجام دهیم.

نمکی با بیان این‌که نخستین داوطلب تزریق این واکسن، دختر دکتر مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام است، ادامه داد: این اقدام پیامی روشن دارد و نشان می‌دهد مسئولین دست اندرکار به این تلاش باور دارند و هیچ کدام از آنان خود یا خانواده شان را ارجح نمی‌دانند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به همگامی فناوران ایرانی در تحقیقو تولید واکسن کرونا با یافته‌ها و تجربیات به روز علمی گفت: تولید واکسن براساس تمامی مدل های رایج و به روز دنیا پیش می‌رود.
نمکی ابراز امیدواری کرد در مدت زمانی کوتاه، پس از موفقیت آمیز بودن فاز نخست مطالعه بالینی،وارد فاز دوم و پس از آن فاز سوم برای حرکت به سوی تولید ملی شود.

همچنین محمد مخبر رییس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به حرکت شرکت‌های دانش‌بنیان در مسیر تولید واکسن و داروی کرونا، گفت: از ابتدای شیوع کرونا مقام معظم رهبری دستور اکید صادر فرمودند تا تمامی ظرفیت های علمی و فناورانه ستاد اجرایی به خدمت حوزه سلامت و مقابله با این بیماری در بیاید.

وی افزود: خوشبختانه کلیدی ترین اولویت‌های حوزه سلامت را با همکاری شرکت های دانش بنیان سامان دادیم و هر دارویی که احتمال اثرگذاری آن می رفت در ستاد اجرایی فرمان امام تولید شد.
مخبر با بیان این‌که تولید واکسن در ۶ مسیر دنبال شده است، افزود: با تلاشی شبانه روزی و شتابان کوسط نخبگان و فناوران تا به امرو از میان اطن ۶ مسیر ۳ مسیر دیگر در جریان دارد.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام، مطالعه بالینی واکسن کرونای ایران‌ساخت را حاصل یک کار گروهی از نخبگان و دانشمندان کشور دانست و گفت: گام بعدی تولید عمده این واکسن با هدف رفع نیاز جامعه است. این نوید را به مردم می دهم که با تلاش های معاونت علمی، وزارت بهداشت و دانشمندان و فعالان شرکت های دانش بنیان نیاز کشور به واکسن تامین خواهد شد.

در ادامه مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در این مراسم بیان کرد: همواره تاکید داشته ام که خلاقیت و اوشمندی نیروی انسانی منبعی راهگشا خواهد بود و این دستاورد ارزشمند امروز حاصل اعتماد به خلاقیت جوانان خلاق است.

محرز با قدردانی از شرکت های دانش بنیان فعال در این عرصه گفت: امروز با مطالعه بالینی واکسن کرونای ایران‌ساخت گام بزرگی در این عرصه برداشته شده است و امیدوارم به زودی این روند به تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا منجر شود.

ارسال نظر