مدیاتک هلیو P60 معرفی شد؛ پردازنده ای مجهز به هوش مصنوعی

رسانه کلیک - شرکت ها در کنگره جهانی موبایل 2018 از جدیدترین دستاوردهای خود در حوزه فناوری رونمایی می کنند. امسال در این نمایشگاه از پردازنده مدیاتک هلیو P60 رونمایی شد که نسبت به نسل قبل تراشه های سری P پیشرفت های زیادی داشته است.

مدیاتک هلیو P60 معرفی شد؛ پردازنده ای مجهز به هوش مصنوعی

شرکت مدیاتک در نمایشگاه MWC 2018 از جدیدترین پردازنده موبایل خود رونمایی کرد. این پردازنده جدید مدیاتک Helio P60 نام دارد و به ویژگی های بهتری نسبت به نسل گذشته خود مجهز شده است.

در توسعه این تراشه از معماری 12 نانومتری شرکت TSMC استفاده شده که نسبت به پردازنده های 14 نانومتری نزدیک به 15 درصد انرژی کمتری مصرف می کند. در ساخت مدیاتک هلیو P60 از معماری big.LITTLE استفاده شده و فرکانس 8 هسته پردازشی آن بر روی 2.0 گیگاهرتز تنظیم شده است.

چهار هسته این پردازنده از نوع Cortex-A53 بوده و چهار هسته دیگر آن Cortex-A73 هستند. مدیاتک ادعا می کند پردازنده گرافیکی Mali-G72 MP3 مورد استفاده در این تراشه باعث بهبود 70 درصدی عملکرد آن در زمینه انجام بازی نسبت به نسل قبلی شده است.

همانند دیگر سازندگان تراشه، مدیاتک نیز از یک واحد پردازشی جداگانه برای انجام فعالیت های مبتنی بر هوش مصنوعی بهره برده است. این واحد جداگانه NeuroPilot نامیده می شود که راندمان دو برابری نسبت به زمانی که از تراشه گرافیکی استفاده می شود، دارد.

مدیاتک هلیو P60

NeuroPilot قادر به یادگیری ماشینی عمیق برای تشخیص چهره، شناسایی اشیا و صحنه، زیباسازی به صورت لحظه ای و بهبود فعالیت های واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی است. پردازنده مدیاتک هلیو P60 در زمینه تصویربرداری نیز بهبودهایی را تجربه کرده است.

این پردازنده دارای سه ISP جدید بوده که نسبت به نسل گذشته تا 18 درصد انرژی کمتری مصرف می کنند. گوشی های هوشمند مجهز به این تراشه می توانند از یک دوربین اصلی 32 مگاپیکسلی یا دوربین دوگانه 20 و 16 مگاپیکسلی استفاده کنند.

این تراشه از شبکه های ارتباطی VoLTE ،ViLTE و VoWi-Fi پشتیبانی می کند. در این پردازنده به جای بلوتوث 5.0 از بلوتوث نسخه 4.2 استفاده شده است. در رابطه با زمان عرضه تجاری این پردازنده اطلاعاتی از سوی سازنده آن منتشر نشده است.

ارسال نظر