تولید انبوه تراشه های 5 نانومتری شرکت TSMC از سال آینده

رسانه کلیک - شرکت TSMC به تازگی اطلاعاتی در رابطه با نسل آینده تراشه های تولیدی خود در اختیار رسانه ها قرار داده است.

تولید انبوه تراشه های 5 نانومتری شرکت TSMC از سال آینده

شرکت TSMC تولید تراشه های 5 نانومتری را آغاز کرده و انتظار می رود در نیمه اول سال آینده میلادی این تراشه ها به صورت انبوه به تولید برسند. استفاده از لیتوگرافی 5 نانومتری دارای چندین مزیت است.

این معماری کاهش ابعاد تراشه تا 45 درصد در مقایسه با تراشه های کنونی را در پی دارد. چیپست هایی که بر اساس این لیتوگرافی تولید می شوند، نسبت به تراشه های 7 نانومتری تا 15 درصد عملکرد بهتری را از خود نشان می دهند.

تراشه هایی که در پایان سال جاری میلادی از راه می رسند، دارای معماری +7 نانومتری هستند. این چیپست ها در مقایسه با تراشه های 7 نانومتری کنونی، 6 تا 12 انرژی کمتری مصرف می کنند و همچنین چگالی ترانزیستورها در آن ها تا 20 درصد افزایش خواهد داشت.

شرکت های زیادی مشتری لیتوگرافی +7 نانومتری شرکت TSMC هستند. این شرکت تا سال 2020، تراشه های مورد نیاز اپل را به صورت انحصاری به تولید می رساند. در اواخر سال جاری میلادی با آیفون های جدید این شرکت ملاقات خواهیم کرد ( رندرهای آیفون XR 2019 خبر از دوربین اصلی دوگانه می دهد ).

انتظار می رود شرکت کوالکام برای تولید چیپست های پرچمدار و قدرتمند خود، با TSMC همکاری کند. در حال حاضر چیپست اسنپدراگون 855 با لیتوگرافی 7 نانومتری توسط این شرکت به تولید می رسد.

شرکت هواوی در ادامه سال جاری میلادی و همراه با رونمایی از گوشی های سری میت 30، پردازنده کایرین 985 را معرفی می کند. هواوی این پردازنده را با معماری 7 نانومتری به تولید می رساند و خبری از لیتوگرافی +7 نانومتری برای آن نیست.

TSMC در کنار تولید انبوه تراشه های 5 نانومتری، لیتوگرافی +5 نانومتری را نیز توسعه می دهد. این پردازنده ها از سال 2021 به صورت انبوه به تولید می رسند. در حال حاضر در رابطه با تاثیر این لیتوگرافی روی عملکرد و مصرف انرژی، اطلاعات رسمی منتشر نشده است.

ارسال نظر