کلید حرارتی چیست ؟

اصطلاح کلید حرارتی به مدار شکن محافظ موتور اشاره دارد. آنها طوری طراحی شده اند که جریان های راه اندازی را بدون قطع شدن مدار تحمل کنند. قطع کننده مدار محافظ موتور (کلید حرارتی ) با استفاده از یک مدارشکن حرارتی مغناطیسی از موتور در برابر خطا محافظت می کند.

کلید حرارتی چیست ؟

اصطلاح کلید حرارتی  به کلید حرارتی اشاره دارد. آنها طوری طراحی شده اند که جریان های راه اندازی را بدون قطع شدن مدار تحمل کنند. قطع کننده مدار محافظ موتور (کلید حرارتی ) با استفاده از یک مدارشکن حرارتی مغناطیسی از موتور در برابر خطا محافظت می کند. برای موتورهای الکتریکی، انتخاب کلید حرارتی  به جریان بار کامل موتور و حداکثر جریان اتصال کوتاه ممکن بستگی دارد. کلید حرارتی  ها برای سطوح ولتاژ مختلف، معمولاً در حدود 230 ولت تا 660 ولت در دسترس هستند. آنها از این نظر منحصر به فرد هستند که می توانند جریان های راه اندازی را بدون قطع شدن مدار تحمل کنند.

توابع کلید حرارتی :

کلید حرارتی دستگاه های الکترومکانیکی تخصصی هستند که می توانند با مدارهای موتور در فرکانس 60 و 50 هرتز استفاده شوند. چندین عملکرد به آن اجازه می دهد تا منبع الکتریکی ایمن برای موتورها فراهم کند:

یک سیستم حفاظتی در برابر خطاهای الکتریکی، مانند اتصال کوتاه، خطاهای خط به زمین و خطاهای خط به خط. خطاهای الکتریکی که کمتر از ظرفیت شکست کلید حرارتی  هستند می توانند توسط برد قطع شوند.

حفاظت اضافه بار موتور زمانی استفاده می شود که یک موتور برای مدت طولانی جریانی بیش از مقدار پلاک نام خود بگیرد. کلید حرارتی زیمنس معمولا دارای حفاظت اضافه بار هستند که قابل تنظیم است.

محافظت در برابر عدم تعادل فاز و افت فاز. در هر دو مورد، موتور سه فاز می تواند آسیب جدی ببیند، به همین دلیل کلید حرارتی  به محض تشخیص عیب، موتور را قطع می کند.

تأخیر حرارتی برای جلوگیری از روشن شدن موتورها بلافاصله پس از بارهای اضافه به منظور خنک شدن آنها. در صورت روشن شدن مجدد موتور پس از گرم شدن بیش از حد ممکن است برای همیشه آسیب ببیند.

سوئیچینگ مدار موتور - کلید حرارتی  ها معمولاً با دکمه ها یا صفحه های کلید برای تغییر مدارهای موتور مجهز هستند.

سیگنال دهی خطا - بسیاری از کلیدهای مدار محافظ موتور صفحه نمایشی دارند که هر زمان که در کلید حرارتی  حرکت می کند روشن می شود. تا زمان رفع عیب، موتور الکتریکی نباید دوباره وصل شود. این سیگنال بصری به پرسنل مجاور هشدار می دهد که خطا رخ داده است.

اتصال مجدد خودکار - برخی از مدل‌های کلید حرارتی  اجازه می‌دهند تا در صورت بارگذاری بیش از حد، یک دوره خنک‌کننده وارد شود. پس از وارد شدن دوره خنک کننده، موتور به طور خودکار راه اندازی مجدد می شود. با توجه به هزینه بالای موتورهای الکتریکی، کلیدهای حفاظتی موتور از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مگر اینکه موتور به درستی محافظت شود، تعمیرات پرهزینه یا حتی تعویض تجهیزات ممکن است ضروری باشد. کلید حرارتی  ها عمر موتور الکتریکی را که به اندازه کافی محافظت می شود افزایش می دهند.

 

کاربردها و کاربردهای کلید حرارتی

 • کلید حرارتی همانطور که از نامشان پیداست عمدتاً برای محافظت از موتورهای الکتریکی استفاده می شوند.
 • کلید حرارتی  در پانل های AHU (واحد جابجایی هوا) برای کار و محافظت از موتورها استفاده می شود.
 • کلید حرارتی برای کمپرسورهای هوا، موتورهای بالابر، آسانسورها و غیره استفاده می شوند.
 • در موتورهایی که بارهای متغیر را هدایت می کنند، مانند جرثقیل، پله برقی و آسانسور، از کلید حرارتی  استفاده می شود.
 • علاوه بر این، موتورهای اگزوز نیز توسط کلید حرارتی  کنترل و محافظت می شوند.

 

مزایای کلید حرارتی :

 کلید حرارتی ترکیبی از دو وسیله الکتریکی است. در ابتدا گرانتر است اما مزایای بسیار دیگری نیز دارد که در زیر به آنها اشاره شده است.

 • فشردگی
 • ظرفیت شکست با کیفیت بالا
 • هماهنگی حفاظت از اتصال کوتاه
 • کاهش در میزان سیم کشی مورد نیاز
 • استانداردهای طراحی بر اساس اصول اکولوژیکی
 • تمام قاب های کلید حرارتی  دارای لوازم جانبی استاندارد هستند
 • لوازم جانبی مختلف در دسترس است که مطابق با نیاز شماست
 • روکش ترمینال IP20 از تماس تصادفی با قطعات دارای شارژ الکتریکی جلوگیری می کند

 

انواع کلید حرارتی :

انواع کلید حرارتی زیمنس

با توجه به فاز:

 • تک فاز
 • سه فاز

 

با توجه به ظرفیت موتور:

 • ظرفیت موتور تک فاز
 • ظرفیت موتور سه فاز

 

با توجه به وسایل حفاظتی:

 • حفاظت حرارتی و مغناطیسی
 • حفاظت مغناطیسی

 

بهترین راه حل زیمنس برای کلید حرارتی (کلید حرارتی )

طیف وسیعی از موسسات صنعتی در سراسر دنیا به شرکت زیمنس به عنوان یک تولید کننده و تامین کننده تخصصی کلیدهای مدار محافظ موتور (کلید حرارتی ) وابسته هستند. زیمنس انواع مختلفی از کلید های حرارتی را ارائه می دهیم، از جمله مواردی با محدودیت جریان قابل تنظیم.

کلید حرارتی زیمنس دارای کنتاکتور و رله داخلی هستند، بنابراین کنتاکتور و رله اضافی غیر ضروری هستند. یک ویژگی که به طور خودکار دستگاه را دوباره وصل می کند نیز گنجانده شده است.

کلید حرارتی زیمنس جمع و جور است و می توان آن را در یک فضای کوچک قرار داد.

 کیفیت برتر خدمات توسط زیمنس به مشتریان خود ارائه می شود. مقاطع عمودی پارامترهای الکتریکی را در یک کلید حرارتی نظارت و کنترل می کنند. بنابراین، بسیاری از کلیدهای مدار محافظ موتور قادر به مدیریت جریان های بالا در ولتاژهای پایین هستند.

تیمی از متخصصان بر ساخت کلید حرارتی زیمنس نظارت دارند و تنها از مواد و قطعات با کیفیت بالا استفاده می کنند. مشخصات سفارشی شده برای بریکرهای مدار محافظ موتور ما بر اساس نیاز مشتری موجود است. هنگام استفاده از کلید حرارتی زیمنس مزایایی برای همه صنایع وجود دارد. مانند قیمت کلید حرارتی زیمنس که برای تمام موسسات صنعتی و خانگی مناسب است.

 MPCB SIEMENS

کلید حرارتی چگونه کار می کند؟

کلید حرارتی را می توان یک زیرگروه از یک مدارشکن مغناطیسی حرارتی در نظر گرفت، اما با عملکردهای اضافی که به طور ویژه برای محافظت از موتورهای الکتریکی طراحی شده است. اصل کار مشابه تمام کلیدهای مدار دیگر است.

حفاظت حرارتی برای محافظت از موتور الکتریکی در برابر اضافه بار استفاده می شود. این بر اساس یک تماس منبسط و منقبض است که در صورت تشخیص جریان بیش از حد، موتور را قطع می کند. دانستن این نکته بسیار مهم است که حفاظت حرارتی پاسخ تاخیری دارد تا جریان های هجومی زیاد در هنگام راه اندازی موتور ایجاد شود. با این حال، اگر موتور به دلایلی قادر به راه اندازی نباشد، حفاظت حرارتی در پاسخ به جریان هجومی طولانی مدت قطع می شود.

حفاظت مغناطیسی زمانی استفاده می شود که اتصال کوتاه، خطای خط یا سایر خطاهای الکتریکی جریان بالا وجود داشته باشد. برخلاف حفاظت حرارتی، حفاظت مغناطیسی آنی است. برای قطع فوری جریان های خطای خطرناک.

تفاوت اصلی بین کلید حرارتی و سایر کلیدهای مدار این است که کلید حرارتی  می تواند در برابر عدم تعادل فاز و افت فاز محافظت کند. موتورهای مدار سه فاز برای کارکرد موثر به سه هادی زنده با ولتاژ متعادل نیاز دارند. عدم تعادل بیش از 2% برای عمر مفید موتور مضر است. اگر یکی از ولتاژهای فاز به طور ناگهانی از بین برود، این اثر آسیب بیشتری خواهد داشت زیرا موتور تنها با دو فاز به کار خود ادامه می دهد. کلید حرارتی قادر است این شرایط را با اندازه گیری اختلاف بین ولتاژهای فاز تشخیص دهد و در صورت وقوع بلافاصله موتور را قطع می کند. توجه به این نکته ضروری است که عدم تعادل جریان فاز در سیستم های سه فازی که بارهای تک فاز مجزا را تامین می کنند طبیعی است، اما زمانی که مدار سه فاز یک موتور الکتریکی را تغذیه می کند غیرقابل قبول است.

کلید حرارتی  ها همچنین مجهز به مکانیزم قطع دستی هستند که امکان قطع اتصال موتورهای الکتریکی را برای تعویض یا نگهداری فراهم می کند.

کلید حرارتی در طیف گسترده ای از درجه بندی های جریان موجود هستند و یکی از بهترین ویژگی های آنها این است که بسیاری از مدل ها امکان تنظیم رتبه جریان را دارند. این بدان معنی است که همان MPCB را می توان برای محافظت از موتورهای با ظرفیت های مختلف پیکربندی کرد.

ما در پروداکت زیمنس نمایندگی زیمنس سعی کردیم مقاله ای جامع و کامل در ارتباط با کلید حرارتی تهیه کنیم. گروه فنی و مهندسی پروداکت زیمنس تامین کننده، مجری و مشاور پروژه های اتوماسیون صنعتی زیمنس می باشد و در تلاش است برای سهولت در انتخاب تجهیزات، مشخصات و اطلاعات فنی آن ها را دسته بندی کرده تا مراجعین محترم به وب سایت نمایندگی زیمنس برای انتخاب قطعات به راحتی هر چه بیشتر به تجهیزات اتوماسیون زیمنس مانند کلید حرارتی زیمنس ، کلید اتوماتیک زیمنس ، کلید مینیاتوری زیمنس ، سافت استارتر زیمنس ،HMI زیمنس ، PLC زیمنس و ... دسترسی پیدا کنند.

لطفاً اگر در مورد کلید های حرارتی یا محصولات زیمنس سؤالی دارید با ما در میان بگذارید و ما در کمتر از 24 ساعت با شما تماس خواهیم گرفت. شماره های پروداکت زیمنس نمایندگی زیمنس تلفن: 77644005-021   پشتیبانی تلگرام و واتساپ : 09195369226  

 

ارسال نظر