بازار ساز های بیت کوین چه کسانی هستند؟

 رسانه کلیک -  این متن که حاصل سالها تجربه نگارنده میباشد، نگاهی عمیق به بازار ارزهای دیجیتال (رمزارز ها) خواهد داشت و خواندن آن را به هر فردی که در این بازار فعالیت دارد، توصیه میکنیم.

بازار ساز های بیت کوین چه کسانی هستند؟

محمد حسین مشمول، مدیرعامل شرکت هورالیا و کارشناس بازار ارزهای دیجیتال از پشت پرده ها و بازار ساز های بیت کوین و مارکت کریپتو کارنسی خواهد گفت.

(در هر بخش از این نوشته، اصطلاحاتی که ممکن است برای تازه واردها نا آشنا باشد بطور جداگانه توضیح داده شده)

تمام بازار های مالی به زیبایی آنچه از دور دیده میشود نیستند و هر که در باغ سبز به شما نشان می دهد یا بی تجربه است و یا خود گرگ کوچکی در این بیشه خطرناک شده.

این حقیقت را امسال بیشتر مردم ما در بازار بورس تجربه کردند و حالا بازار ارزهای دیجیتال به جهت غیر متمرکز بودن و حجم اندک نسبت به مارکت های جهانی، بسیار سخت تر است.

در این نوشته به معنای بیت کوین و بلاکچین کار نداریم، چرا که در این باره مطالب فراوانی در اینترنت یافت میشود. آنچه بسیاری از آن بی اطلاعند شناخت بازار ساز های بیت کوین است.

بطور کلی بازیگران مارکت کریپتو کارنسی چهار دسته اند.

1- اکسچنج ها

2- نهنگ های قدیمی

3- نهنگ های جدید

4- تریدر ها و تازه وارد ها

این چهار دسته اهداف ، استراتژی و اثر گذاری های متفاوتی دارند که در این متن بطور خلاصه به آنها اشاره میکنم.

توضیح بیشتر

(اکسچنج: پلتفرم های آنلاین و بین المللی هستند که در آنها معامله گران اقدام به خرید و فروش رمزارزها میکنند.

رمز ارز: Cryptocurrency اصطلاحی دقیق تر برای ارزهای دیجیتال است.

نهنگ: افرادی که تعداد بالایی از یک رمز ارز را دارند، مثلا افرادی که بیش از 1000 بیتکوین موجودی دارند.

تریدر: معامله گران کوتاه مدت و هولدر(هودلر) به سرمایه گذاران بلند مدت گفته میشود.)

رمزارز

  • اکسچنج ها

اکسچنج ها همیشه و به روش های مختلف برنده اند.. از کارمزد ها گرفته تا لیکویید ها و نوسان گیری ربات هایی که دید کاملی به مارکت دارند.

اکسچنج ها مایل به افزایش کاربران و نقدینگی مارکت هستند چرا که هر چه حجم و هیجان مارکت بیشتر باشد سود اکسچنج ها نیز بیشتر خواهد شد.

قدرت اکسچنج ها را میتوانیم ناشی از دو عامل بدانیم

یک: اطلاعات و کلان داده ها، که باعث میشود با نگاهی از بالا و بطور دقیق، رفتار مارکت را بدانند.

دو: خلق نقدینگی، که به شکل چاپ استیبل کوین ها اقدام به ایجاد نقدینگی کرده و بیتکوین های با ارزش را با توکن های بی حد و حصر جمع آوری میکنند.

بظاهر لازم است معادل استیبل کوین های خلق شده، در بانکها سپرده گذاری کنند، اما در عمل به این عهد وفادار نیستند و همان مقداری هم که سپرده گذاری میشود، میتواند پول سرمایه گذاران کلانی باشد که به قصد پولشویی یا هر قصد دیگری نمی خواهند به شکل رسمی اعلام خرید بیتکوین کنند.

به هر حال جای اعتراض نیست و ما سالها است که اجازه چاپ پول بدون پشتوانه را به دولت ها و بانک ها داده ایم.

توضیح بیشتر:

(استیبل کوین: توکن هایی است که به نسبت پول های فیات ارزش ثابت دارند، مانند استیبل کوین تتر که همیشه معادل 1دلار است.

لیکویید: از دست رفتن تمام سرمایه در یک معامله اهرم دار.)

  • نهنگ های قدیمی

تا سال 2017 نهنگ های قدیمی یکّه تاز بی چون و چرای مارکت کریپتو کارنسی بودند.

اما از 2017 که بیت کوین شناخته تر شد، نفوذ این نهنگ ها نیز بمرور کمتر شد و هر چه قیمت رشد بیشتری پیدا میکرد بیتکوین بیشتری را نقد میکردند و زندگی های رویایی خود را می ساختند.

همچنین افزایش استیبل کوین ها توسط اکسچنج ها، این روند را تسهیل کرد تا نهنگ های قدیمی براحتی اقدام به تبدیل بیتکوین های نازنین به دلار های رمزنگاری شده کنند.

نهنگ ها با ایجاد نوسانات شدید در مارکت، با احساسات معامله گران و سرمایه گذاران خورده پا بازی میکنند و سود خود را از جیب تازه وارد ها برمی دارند.

از جمله ترفند های نهنگ ها سوءاستفاده از تحلیل تکنیکال است، و آنچه شما به عنوان تحلیل آموزش می بینید در نهایت بر علیه شما استفاده خواهد شد.

بهترین کاری که از شما بر می آید این است که با مدیریت سرمایه ضرر کمتری به خود برسانید، اما در نهایت تا زمانی که شناخت عمیقی به بازار نداشته باشید سودی نخواهید گرفت.

داستان نهنگ ها جای بسیاری برای نوشتن دارد که از مجال این متن بیرون است.

  • نهنگ های جدید

پیدایش نهنگ های جدید تقریبا از سال 2019 شروع شد و هر چه جلوتر میرویم بیشتر و بیشتر میشوند.

این نهنگ ها شرکت های بزرگ و موسسات مالی هستند که پس از رگولاتوری بیتکوین در بسیاری از کشور ها و پایداری قیمت بیتکوین بالای 10 هزار دلار، اقدام به سرمایه گذاری های کلان در این حوزه کرده اند.

البته چاپ بی رویه دلار هم بی تأثیر نبوده که باعث شده سرمایه گذاران، به دارایی های محدود مانند طلا و بیت کوین پناه ببرند.

این سرمایه گذاران عمدتاً دید بلند مدت دارند و حداقل تا یک سال آینده از هر فرصتی فقط برای خرید بیشتر استفاده میکنند.

از جمله این مؤسسات میتوان به گری اسکیل، فیدلیتی، پی پل، میکرو استراتژی و... اشاره کرد.

ورود این نهنگ های جدید باعث تضعیف بیشتر نهنگ های قدیمی شده و پایه های روند کنونی بیتکوین را برای اهداف بسیار بالا محکم کرده است.

  • تریدر ها و تازه وارد ها

این دو دسته از فعالان مارکت، معمولا قربانی های ماجرا هستند. از جهتی بسیار تاثیر گذارند رشد های خیره کننده را خواهند ساخت و از جهتی کاملاً مفعول بازارند.

تکلیف تازه وارد ها که مشخص است، بیش از 90 درصدشان با ضرر خارج میشوند مگر اینکه راهنمای درستی داشته باشند.

تریدر ها نیز عمدتاً وضع بهتری ندارند و برخلاف ادعا ها، بیشترشان در ضرر هستند و سود های کوتاه مدت را نیز در آخر به ضرر تبدیل میکنند. البته اگر خیلی پر تلاش و مصرّ باشند و استعداد لازم را داشته باشند، بعد از سالها ضرر راه صحیح را خواهند یافت.

توصیه من به تریدر ها این است که تحلیل تکنیکال را خیلی جدی نگیرید. داشتن استراتژی صحیح و داینامیک و درک عمیق سنتیمنت بازار بسیار اهمیت بیشتری دارد. همچنین معاملات با لوریج بالا از قمار گذشته و رسماً کلاه برداری است، چرا که اکسچنج ها هم به دست شما اشراف داشته هم قدرت دستکاری بازار را دارند

و اما تازه وارد ها بهتر است با مشورت یک فرد با تجربه اقدام به نگهداری بلند مدت بیتکوین و بعضی دیگر از رمزارز ها کنند و از معامله گری بپرهیزند، همچنین تصمیم خوبی است اگر بخشی از درآمد ماهانه خود را بجای حق بیمه به بیت کوین تبدیل کنیم، چرا که در آینده بهترین اندوخته برای شما و فرزندانتان خواهد بود.

در صورتی که میخواهید به این بازار پر از بیم و امید قدم بردارید، ما در شرکت هورالیا ، خدمات و مشاوره های لازم را برای یک سرمایه گذاری مطمئن، ارائه می کنیم.

ارسال نظر