اهمیت سیستم های اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

رسانه کلیک - اطفا حریق اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است. بحث اعلام حریق در اتاق های سرور باید جدی گرفته شود در غیر این صورت خسارات وارده غیر قابل جبران خواهد بود.

اهمیت سیستم های اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

استفاده از سیستم های اعلام حریق در اتاق سرور و همچنین طراحی و اجرای اصولی اینگونه سیستم های در اتاق سرور یا مراکز داده دارای اهمیت بسیار بالایی است. اطلاعات در سازمان ها به بخش های مختلف اطلاعات مالی حسابداری، امنیتی از قبیل اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده بسته به سازمان تقسیم بندی می شود. از اینرو امنیت و محافظت فیزیکی و حفاظت از حریق سرورها و دستگاه های ذخیره سازی اهمیت بالایی دارد . سالانه میلیاردها ریال هزینه برای خرید و طراحی سرور و دستگاه های تجمیع اطلاعات در دیتاسنترها و مراکز داده صرف شده که حفظ داده ها و مدارک را پر اهمیت تر کرده . از اینرو حفاظت و ایمنی در برابر حریق یا اعلام حریق به موقع در مراکز داده اهمیت بسزایی دارد . در دیتاسنترها مجموعه کابل ها، لوازم الکترونیکی، تابلوهای برق و نیز سیستم های سرمایشی مختلفی به کار گرفته می شود که هر کدام مستعد حریق هستند و در زمان بروز آتش سوزی باید از آنها محافظت شوند.لذا بحث اعلام حریق در اتاق های سرور باید جدی گرفته شود در غیر این صورت خسارات وارده غیر قابل جبران خواهد بود.

طراحی درست سیستم اعلام و اطفا حریق در اتاق سرور

طراحی متخصصین در این زمینه نه تنها در جلوگیری از وقوع حریق بلکه در اطفا سریع آن نیز در نظر گرفته می شود. چرا که در همه شرایط امکان وقوع آتش و نیز گسترش آن در اتاقهای سرور و مراکز پایگاه داده وجود دارد. لذا بهتر است در کنار یک سیستم اعلام حریق مناسب از یک سیستم اطفا حریق در اتاق سرور نیز بهره برد. نکته قابل توجه آن است که در این فضاها نمی توان از سیستم اطفا آبی استفاده کرد، چراکه اگر به هر دلیلی، حریق به وقوع بپیوندد و عمل اطفا آبی صورت پذیرد کلیه تجهیزات الکتریکی دچار آسیب جدی و یا از کارافتادن کامل آنها می شود. پس در نتیجه سیستم اطفا آبی توسط Sprinkler کاربردی در اتاق های سرور و یا مراکز پایگاه داده ندارد. در سیستم اطفا حریق اتوماتیک بسیاری از گازهای موجود اعم از دی اکسید کربن یا CO2 که بدلیل حذف کردن یک عامل مهم آتش یعنی اکسیژن عمل می نماید، بسیار برای انسان خطرناک بوده و باعث خفگی انسان می شوند. لذا می بایست از گازهای هالوکربن FM 200 و یا پایروژن آیروسل Pyrogen Aerosol به عنوان عامل اطفا مناسب استفاده نمود.

برسی برای اجرای سیستم اعلام و اطفا حریق در اتاق سرور

از آنجا که سیستم اعلام و اطفای حریق در اتاق سرور از اهمیت بالایی برخوردار است لذا توصیحه میشود قبل از ارائه هرگونه طرح نسبت به بازدید از مکان مورد نظر بازدید به عمل آید که معمولا کارشناس مربوطه با بازدید از اتاق سرور شما سعی می کند اطلاعات زیر را برداشت نماید :

1- برسی ابعاد دقیق اتاق سرور بر حسب متر، طول و عرض و ارتفاع.

2- تعداد و نوع رک های استفاده شده و همچنین طریق آرایش و چینش رک ها یکی از عامل های تاثیر گذار در طراحی سیستم به شمار می آید

3- در صورتی که اتاق سرور دارای سقف کاذب و یا کف کاذب باشد ، نوع سقف و کف کاذب و همچنین ارتفاع آنها در طراحی بسیار تاثیر گذار است

4- در صورتی که اتاق سرور مورد نظر دارای سیستم سرمایش و یا کولینگ است بدلیل تاثیر گذاری در جهت پاشش گاز و همچنین سرعت پوشش محیط مد نظر نوع سیستم سرمایش بکار رفته تاثیر گذار است.

5- محل دقیق و مکان اتاق سرور شامل شهر، طبقه ای که اتاق سرور در آنجا قراردارد

6- منطقه بندی اتاق سرور به این معنا که آیا اتاق سرور مد نظر به بخش های مختلف مانند اتاق مانیتوریگ ، اتاق برق و غیره تقسیم بندی شده است یا خیر

7- تعداد و نوع تابلو برق های استفاده شده در اتاق سرور

استاندارد NFPA چیست؟

بر اساس استاندارد NFPA مجموعه تابلو ها و علایم اضطراری باید در محل و روی تجهیزات حساس مانند کنترل پنل شستی ها و سیلندر حاوی ماده اطفا حریق نصب تا اپراتور یا شخصی که حتی آموزش استفاده از سیستم را ندیده بتواند در مواقع اضطراری بتواند با تجهیزات کار کند .

اجزای اطفا حریق اتاق سرور :

اطفا حریق اتاق سرور شامل اجزای ذیل است:

1- سیستم تشخیص حریق شامل دتکتور ها

2- سیستم کنترل و مدیریت اعلام و اطفا حریق اتاق سرور

3- سیستم اعلام حریق اتاق سرور

4- سیلندر اطفا حریق اتاق سرور

5- سیستم برق اضطراری جهت اطفا حریق اتاق سرور

6- دستور العمل کار با سیستم اطفا حریق اتاق سرور

7- دستور العمل بعد از تخلیه سیستم اطفا حریق اتاق سرور

8- دستور العمل تعمیر و نگهداری سیستم اطفا حریق اتاق سرور

سیستم های اطفا حریق مناسب جهت دیتاسنترها و اتاق های سرور

در درجه اول گازهای تمیز همچون FM-200، Novec 1230، Inert Gas و سایر گازهای ذکر شده دراستاندارد NFPA 2001، پیشنهاد می شود. همچنین استفاده از سیستم های Oxygen Reduction و Watermist جهت استفاده در اتاق سرور با محدودیت هایی روبرو است که می بایست مورد بررسی بیشتری قرار گیرد. استفاده از سیستم آیروسل (Aerosol) در اتاق سرور به عنوان گزینه اصلی توصیه نمی گردد.

هزینه اجرای سیستم اطفا حریق اتاق سرور

با بررسی مکان اتاق سرور و کارشناسی لوازم مورد نیاز از جمله محاسبه دقیق تعداد سیلندر و لوازم دیگر سیستم اعلام و اطفا حریق می توان هزینه اجرای یک سیستم کامل اطفا حریق اتاق سرور را در این نوع و انواع مختلف تخمین زد. شرکت ایمن فیدار اروین در زمینه اعلام حریق با دارا بودن تجربه های فراوان در این زمینه بهترین پیشنهاد ممکن با توجه به خواست مشتری و کیفیت کار ارائه می دهد. هم اکنون میتواند با ما تماس بگیرید.

ارسال نظر