فناوری خودران بالاتر از تسلا؛ شرکت چینی WeRide مجوز فعالیت در امارات را به‌دست آورد

امارات یکی از مراکز رقابت استارتاپ‌های حوزه خودروهای خودران را تشکیل داده است و حالا چینی‌ها مستقیماً به نبرد با تسلا می‌روند.

فناوری خودران بالاتر از تسلا؛ شرکت چینی WeRide مجوز فعالیت در امارات را به‌دست آورد

بازار امارات متحده عربی یکی از مراکز رقابت استارتاپ‌های حوزه خودروهای خودران را تشکیل می‌دهد. درحالی‌که شرکت‌های مختلف درحال طی‌کردن مراحل آزمایشی اتومبیل‌های خودران هستند، شرکت فناوری خودران چینی WeRide موفق شده است مجوز تردد رسمی را در این کشور عربی دریافت کند. براساس مجوز اعطاشده از سوی دولت امارات متحده عربی به شرکت فناوری خودران WeRide، خودروهای خودران این شرکت می‌توانند که در تمامی نقاط این کشور تردد کنند. خودروهای خودران WeRide، در سطح چهارم خودمختاری هستند و به‌صورت کامل توسط کامپیوتر هدایت می‌شوند. جالب است بدانید که محصولات تسلا هم‌اکنون در سطح 2 فناوری خودران قرار دارند.

وی راید

این اعلامیه را «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم»، معاون رئیس‌جمهور امارات متحده عربی و حاکم دبی، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور، اعلام کرد. به گفته WeRide، اولین مجوز صادرشده در امارات متحده عربی، نخستین مجوز در سطح ملی است که برای یک شرکت خودروهای خودران در سطح جهان صادر شده.

شرکت چینی می‌گوید که از مجوز برای آزمایش وسایل نقلیه خودران سطح 4 استفاده می‌کند. خودروهای خودران WeRide می‌توانند تمام وظایف رانندگی را بر عهده بگیرند. اما همچنان فرمان و پدال دارند و یک راننده انسانی می‌تواند در هر لحظه مسئولیت هدایت آن‌ها را بر عهده بگیرد.

امارات متحده عربی، پیشگام درزمینه فناوری خودران

امارات متحده عربی ازجمله کشورهای پیشگام در حوزه خودروهای خودران است. به‌طور مثال، شهر دبی تصمیم دارد تا سال 2030 میلادی، یک‌چهارم سیستم حمل‌ونقل خود را به نوع خودران تبدیل کند. علاوه بر شرکت فناوری خودران WeRide، شرکت خودروی خودران کروز که به جنرال موتورز تعلق دارد، فعالیت‌های گسترده‌ای را در امارات متحده عربی اجرا کرده است. دیگر شرکت‌های کوچک و بزرگ این حوزه نیز درزمینه تحقیق و توسعه اتومبیل‌های خودران امارات فعال هستند.

خودرو خودران چینی وی راید در امارات متحده عربی

شرکت چینی WeRide فعالیت گسترده‌ای در کشورهای عرب خاورمیانه دارد. این شرکت اولین‌بار و طی سال گذشته آزمایش، تاکسی رباتی را در برخی از جاده‌های عمومی در امارات آغاز کرد. پیش از این در سال 2023، شرکت محلی TXAI سواری رایگان در تاکسی رباتی WeRide در جزیره یاس واقع در سواحل ابوظبی، پایتخت امارات را به مشتریان کنجکاو ارائه می‌کرد. علاوه‌براین، WeRide آزمایش اتوبوس‌های را در عربستان سعودی، همسایه امارات، از در سپتامبر 2022 آغاز کرده است.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر