حذف قرعه کشی ایران خودرو | وعده وزیر صمت تحقق می یابد؟

سیدرضا فاطمی امین اواخر اسفندماه از حذف قرعه کشی خودرویی در نیمه دوم 1401 خبر داد. اما ایران خودرو چه شرایطی را پیش‌نیاز تحقق وعده وزیر صمت می‌داند؟

حذف قرعه کشی ایران خودرو | وعده وزیر صمت تحقق می یابد؟

اواخر اسفندماه سال گذشته بود که فاطمی امین اعلام کرد از نیمه دوم سال ۱۴۰۱ قرعه کشی خودرویی حذف خواهد شد. موضوعی که منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت هم دوباره به آن اشاره و اعلام کرد حذف قرعه کشی به مرور اتفاق خواهد افتاد. حالا خبرهای منتشر شده حاکی از این است که ایران خودرو دو شرط برای حذف قرعه کشی اعلام کرده است.

بنا بر اخبار منتشر شده، ایران خودرو اعلام کرده اگر بنا باشد قرعه کشی از شهریور ماه همان‌طور که وزیر صمت و معاون او اعلام کرده‌اند حذف شود، نیاز به اجرای دو شرط خواهد بود؛ شرط اول برای حذف قرعه کشی، اصلاح سیاست قیمت‌گذاری دستوری و اختلاف قیمت کارخانه و بازار است. شرط دوم نیز افزایش عرضه سالانه به ۷۵۰ هزار دستگاه است.

هرچند کارشناسان بارها اعلام کرده‌اند تا زمانی که قیمت‌گذاری دستوری وجود دارد، حذف سیاست‌هایی همچون قرعه‌کشی ممکن نیست، اما باید توجه داشت که حذف قیمت‌گذاری دستوری منوط به رقابتی شدن بازار خودرو و خروج از انحصار است. در حقیقت حذف قیمت‌گذاری دستوری تنها یک تکه از پازل بهبود صنعت خودرو است و حذف قیمت‌گذاری بدون در نظر گرفتن سایر شرایط همچون ممنوعیت واردات، وضع تعرفه‌های بالا، ساختار معیوب مدیریتی و هزینه‌های ناکارآمد، ادامه همان مسیر غلط است.

بنابراین حتی اگر قیمت‌گذاری دستوری حذف شود اما سایر پیش‌نیازها اصلاح نشود، ادامه همان مسیر معیوب است.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر