شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا شایعه حذف تخفیف بیمه شخص ثالث با تعویض پلاک را کذب محض خواند و در خصوص شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث توضیح داد.

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

اخیراً این شایعه در فضای مجازی مطرح شده که با تغییر پلاک خودروها، تخفیف بیمه شخص ثالث از بین می‌رود و دوباره از صفر شروع می‌شود. در همین راستا سرهنگ عین‌الله جهانی اظهار داشت: «طبق قانون پلاک‌هایی که بیش از یک سال استفاده نشوند، با حفظ سوابق فرد دیگری منتقل می‌شوند.»

بیشتر بخوانید: جریمه مخدوش کردن پلاک خودرو چیست؟

معاون اجتماعی و فرهنگی ترافیک پلیس راهور ناجا تصریح کرد: «طبق قانون فردی که چندین پلاک فک شده داشته باشد، این پلاک‌ها به صورت تفکیک شده و آزاد در اختیار مراکز تعویض پلاک ما هستند و اگر زیر یک سال باشد، پلاک متعلق به او در مرکز شماره‌گذاری یا تعویض پلاک به خودروی او اختصاص پیدا می‌کند؛ اما چنانچه بالای یک سال باشد، ممکن است پلاک به دیگری اختصاص پیدا کند. ناگفته نماند پلاک جدید صرفاً در مراکز شماره‌گذاری مستقر در کارخانه به خودرو نصب می‌شود تا تحویل خودروها به مشتریان تسریع شده و وقفه‌ای رخ ندهد.»

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

او افزود: «تخفیف عدم خسارت در بیمه‌نامه شخص ثالث متعلق به مالک وسیله نقلیه (صاحب پلاک انتظامی وسیله نقلیه) است. بر اساس مقررات بیمه شخص ثالث، مالکان وسایل نقلیه موتوری زمینی می‌توانند سابقه تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث پلاک قبلی خود را همزمان با انتقال مالکیت یا هر زمان پس از آن به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع ( مثلاً سواری به سواری) که متعلق به خود، همسر، والدین و یا اولاد بلاواسطه آن‌ها باشد انتقال بدهند. لذا با توجه به اینکه سابقه پلاک‌ها و تخفیفات بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای مدت نامحدود به ترتیب در بانک‌های اطلاعاتی راهور و بیمه (شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی) محفوظ است، با واگذاری پلاک‌های قدیمی به دیگری به هیچ عنوان سوابق رانندگی و بیمه‌ای از جمله تخفیفات عدم خسارت مالک قبلی پلاک از بین نخواهد رفت و افراد با توجه به سوابق بیمه‌ای خود از مزایای تخفیفات بهره‌مند می‌شوند.»

همچنین بخوانید: هنگام خرید خودروی کارکرده باید به چه نکاتی توجه کرد؟

سرهنگ جهانی خاطرنشان کرد: «هیچ سوءاستفاده و هماهنگی بین پلیس و شرکت بیمه در خصوص حذف تخفیفات وجود ندارد و این خبر صرفاً یک نوع تشویش اذهان عمومی است. ما طبق قانون علیه افرادی که اقدام به انتشار چنین شایعات و اتهاماتی می‌کنند شکایت خواهیم کرد.»

ارسال نظر