وزیر صمت پس از تعیین و تکلیف قیمت خودرو برکنار شد!

رسانه کلیک - حسن روحانی، رئیس‌جمهوری طی حکمی رضا رحمانی، وزیر صمت را برکنار و مهندس مدرس خیابانی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد. این تصمیم پس از ایجاد سازوکار برای قیمت‌گذاری خودرو گرفته شده است.

وزیر صمت پس از تعیین و تکلیف قیمت خودرو برکنار شد!

رئیس‌جمهور در نامه انتصاب سرپرست جدید وزارت صمت نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس حسین مدرس خیابانی

بر اساس اصل 135 قانون اساسی و با عنایت به مراتب تعهد و سوابق مدیریتی ارزشمندتان در حوزه صنعت و بازرگانی، به موجب این حکم جناب عالی را به سرپرستی وزارت صنعت، معدن و تجارت» منصوب می نمایم.

انتظار دارد نظر به ضرورت توجه ویژه به جهش تولید که در شرایط تحریم های ظالمانه موجب ارتقاء اقتدار و عزت ملی خواهد بود، ضمن افزایش هماهنگی درون سازمانی و تعامل مؤثر با دستگاه های ذیربط اعم از بخش دولتی و غیردولتی و صرف تمام توان و وقت خود را نیز با بهره گیری از ظرفیت مجموعه همکاران و آرای صاحب نظران نسبت به مدیریت بازار و تأمین کالاهای اساسی، ساماندهی قیمت خودرو، رفع موانع تولید و تعمیق ساخت داخل، کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و بهبود فضای کسب و کار اقدام نمایید.

توفیق شما را در خدمت به ملت شریف ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی، با رعایت اصول قانون مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسألت دارم.

گفته می‌شود دلیل برکناری وزیر صمت بی‌ثباتی روزهای اخیر در بازار خودرو، مشکلات اقتصادی و ... بوده است. رحمانی از 6 آبان ماه سال 97 مسئولیت وزارت صمت را به عهده گرفته و در حدود دو سال گذشته وزیر صمت بوده است. همچنین گمانه‌زنی‌هایی در خصوص طرح استیضاح وزیر در مجلس شورای اسلامی نیز مطرح شده بود.

مشخص شدن روش عرضه و قیمت‌گذاری خودرو های داخلی

امروز همچنین سازوکار جدید قیمت‌گذاری خودروهای داخلی و شرایط آن در جلسه ستاد تنظیم بازار شیوه قیمت گذاری خودرو مشخص شد.

عباس قبادی دبیر ستاد تنطیم بازار کشور درباره قیمت گذاری خودرو گفت: «با توجه به دستور مقام عالی وزارت صمت و تاکید بر تعیین شرایط واگذاری خودرو امروز به صورت ویژه این موضوع مطرح و ارزیابی شد. ما با همکاری شورای رقابت، سازمان حمایت و معاونت صنایع موضوعات مختلفی از جمله قیمت و شیوه‌های فروش را مورد ارزیابی قرار داده ایم.»

او بیان کرد: «سیستم ثبت نام و فروش مشخص شد، هر کد ملی با الزام گواهی نامه و سن بالای ۱۸ سال می‌تواند تنها یک خودرو ثبت نام کند، همچنین خودرو در رهن خواهد ماند و شرایط خاصی برای فروش مقرر می شود.»

۳ روش فروش خودرو مشخص شد

قیمت‌گذاری خودرو مهدی صادقی نیارکی سرپرست معاونت صنایع وزارت صمت گفت: «روش‌های مختلفی برای عدالت در توزیع در نظر گرفته شده است. باید در برنامه مشخص بتوانیم خودرو را که کالایی مصرفی است نه سرمایه‌ای، به دست مصرف کننده واقعی برسانیم. نگاه واسطه گری حذف خواهد شد. مردم نباید در فضای هیجانی بازار قرار بگیرند و حباب قیمتی خواهد ترکید.»

او افزود: «سه روش که شامل فروش فوق‌العاده، پیش فروش و مشارکت در تولید است که با توجه ویژه در زمان تحویل به دست مردم خواهد رسید. یک هفته سایت باز خواهد بود تا مردم وارد سایت شده و مراحل اخذ وجه را طی کنند، این فرآیند به کسانی اختصاص خواهد داشت که طی ۳ سال گذشته از این خدمات استفاده نکرده باشند؛ بعد از این کار چنان چه تعداد ثبت‌نام کنندگان کافی باشد بدون سود مشارکت و ۳ ماهه تحویل خواهیم داد و در صورت بالا رفتن تعداد طی قرعه کشی افراد مشخص می‌شوند، این روش فروش فوق‌العاده نامیده می‌شود.»

شورای رقابت قیمت مصوب ۴ خودرو پرفروش را اعلام کرد:‌

  • پراید ۱۱۱ : ۴۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان‌
  • ساینا : ۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان‌
  • تیبا صندوق دار : ۵۲ میلیون تومان‌
  • تیبا هاچبک : ۵۹ میلیون تومان

خودروسازها ملزم به ارائه برنامه ۳ ماهه شدند

در ادامه عباس تابش رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با تاکید بر این که خودروهای معوق با قیمت از پیش تعیین شده ارایه خواهد شد، گفت: «خودروسازها برنامه ۳ ماهه ارایه خواهند کرد تا رعایت سیستم ۶۰ به ۴۰ را بررسی کنیم، قرار است تا بر عملیاتی شدن نحوه فروش و شرایط ثبت نام هم به طور مداوم نظارت شود.»

حداکثر سود در بازار آزاد خودرو ۱۰ درصد

عباس تابش با اشاره به میزان سود خرید و فورش خودرو در بازار آزاد گفت: «تمام خودروها باید با درج قیمت به فروش برسد. قیمت خودروها در بازار آزاد می‌تواند حداکثر ۱۰ درصد بالا تر از قیمت کارخانه باشد و با فروشندگان با قیمت بالاتر برخورد خواهد شد، صحت سنجی شخص، خودرو عرضه شده، احتکار و اختفا مورد توجه قرار خواهد گرفت. قیمت درب کارخانه به علاوه ۱۰ درصد حداکثر قیمت فروش در بازار خواهد بود.»

ارسال نظر