کاربران ارز‌های دیجیتال، ۳۰ برابر کاربران بورس در ایران

آب رفتن بورس اوراق بهادار در حالی روی می‌دهد که علاوه بر رشد بازار‌های موازی چون طلا و مسکن، حالا بازار ارز‌های دیجیتال نیز رونق چشمگیری میان ایرانیان داشته است.

کاربران ارز‌های دیجیتال، ۳۰ برابر کاربران بورس در ایران

به گزارش کلیک، رشد بازار ارز‌های دیجیتال با رکورد در قیمت رمزارزهایی چون بیت کوین همراه بوده است، غولی که سرمایه‌های زیادی را به خود جذب کرده و در مقابل بازار تضعیف شده بورس قدرت نمایی می‌کند.

یک کارشناس اقتصادی در این خصوص می گوید: ارزش بیت کوین ۱۰ برابر بازار سرمایه ماست، یعنی بازار سرمایه یک کشور ۸۰ میلیونی با نزدیک ۶۰۰ شرکت، یک دهم بیت کوین است. طبق آخرین آمار‌ها حدود ۱۴، ۱۵ میلیون نفر فعال در بازار ارز دیجیتال وجود دارد اما در بازار سرمایه حدود نیم میلیون نفر! یعنی کاربران ارز دیجییتال در ایران ۳۰ برابر کاربران بورس هستند، چرا که این ارز‌ها آن اطمینان را به سرمایه گذار داده است، یعنی سرمایه گذار قبل از ورود به آن ریسک‌هایی که مترتب هست را می‌داند و در نتیجه حساب شده ورود می‌کنند. اما بورس یک رکب‌هایی به سرمایه گذاران زده که کسانی هم که از بازار رفته‌اند دیگر خیلی سخت است که برگردند.

 رحمان رحیمی می افزاید: در حال حاضر بسیاری از مردم در بازار سرمایه هوشمندانه عمل می‌کنند. حتی در  سال ۹۹ و اردیبهشت امسال با توجه به وقایعی که رخ داد و باعث خروج بسیاری از افراد از بازار سرمایه شد و در ادامه کسانی هم که مانده‌اند اعتمادی نداشته و فقط مانده اند که به اصل پول خود برسند و بعد هم از بازار خارج شوند. این سرمایه‌ها به بازار‌های دیگر مانند طلا، سکه، خودرو و حتی زمین و مسکن برده می‌شود، با وجود آنکه نقدشوندگی کمی دارند، چرا که می‌دانند مسکن به رغم رکودی که در آن حاکم است، در سال آینده رشد خواهد داشت؛ بنابراین چشم انداز خیلی مثبتی پیش روی بازار سرمایه نمی‌بینیم.

چشم انداز بورس در سال آینده

این کارشناس در پیش بینی شاخص کل بورس تا پایان اسفند معتقد است در ۶ روز باقیمانده کاری بازار سرمایه اتفاق خاصی نخواهد افتاد و این شاخص بیشتر از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد نخواهد رفت. همچنین دولت سیاست‌های انقباضی خود را برای جلوگیری از رشد دلار در سال بعد هم تکرار خواهد کرد.

او می‌افزاید: اگرچه دیدیم که اواخر سال این سیاست با شکست مواجه شد و فنر دلاری که جمع شده بود تا حدودی در رفت. البته معتقدم هنوز فنر اصلی دلار در نرفته و سال بعد احتمالا دلار روی ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان باشد. به تبع آن بازار سرمایه هم رشد خواهد داشت، اما این رشد به معنای سوددهی نیست چرا که این رشد صرفا به دلیل تورم است و یک سود واقعی نیست. یک سرمایه‌گذار این سود را در بازارهایی چون طلا و مسکن هم می‌تواند داشته باشد تازه بدون آن که نگران از دست رفتن سرمایه خود باشد؛ مانند استرسی که سهامداران در بورس تجربه می‌کنند.

بر اساس این گزارش بازار سرمایه هفته جاری را در حالی آغاز کرد که تصمیم گرفت به روند نزولی خود ادامه دهد، رفتاری که البته به دلیل بی اعتمادی و ترس حاکم در بازار چندان هم غیرقابل پیش بینی نبود.

 

 

ارسال نظر