بریکس سیستم پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال ایجاد می‌کند

دستیار ارشد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد که گروه بریکس قصد دارد یک سیستم پرداخت مبتنی بر فناوری ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

بریکس سیستم پرداخت مبتنی بر ارز دیجیتال ایجاد می‌کند

به گزارش کلیک به نقل از راشاتودی، یوری اوشاکوف، دستیار ارشد سیاست خارجی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، اعلام کرد گروه بریکس که شامل اقتصادهای نوظهور می‌شود، قصد دارد یک سیستم پرداخت مبتنی بر فناوری ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

وی در مصاحبه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، تأکید کرد که این سیستم با تحولات سیاسی تغییر نخواهد کرد و به برنامه‌های ملی یا ارزهای ثابت کشورها در سراسر جهان وابسته نخواهد بود.

اوشاکوف گفت: ما معتقدیم که هدف مهم برای آینده ایجاد یک سیستم پرداخت تسویه حساب مستقل در چارچوب بریکس است که مبتنی بر مدرن‌ترین فناوری‌ها مانند ارزهای دیجیتال و بلاک چین باشد.

وی افزود: این برای هر کشور، شخص و کسب و کار راحت خواهد بود و نیازی به هزینه‌های هنگفت ندارد.

دستیار رئیس جمهور روسیه جزئیات یا چارچوب زمانی برای ایجاد این سیستم پرداخت جدید را مشخص نکرد.

اوشاکوف خاطرنشان کرد که بریکس قصد دارد در سال 2024 بر افزایش نقش خود در سیستم های پولی و مالی بین المللی تمرکز کند.

بر اساس این گزارش، روسیه در حال حاضر ریاست دوره ای این گروه را بر عهده دارد و مسکو بارها تاکید کرده است که اولویت آن افزایش سهم ارزهای ملی از پرداخت‌ها در داخل این بلوک است.

اوشاکوف گفت: ما به تلاش خود برای توسعه ترتیبات ذخیره احتیاطی (CRA) ادامه خواهیم داد که در درجه اول هدف از ایجاد آن استفاده از ارزهای جایگزین به جای دلار آمریکاست.

ترتیبات ذخیره احتیاطی یک ذخیره مشترک ارز است که در صورت بروز بحران نقدینگی در اختیار اعضای بریکس قرار می‌گیرد. این ذخیره به منظور فراهم کردن ابزاری برای تجارت روان حتی تحت فشارهای شدید مانند تحریم‌های بین المللی طراحی شده است.

بریکس که قبلاً برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی را شامل می شد، امسال با پیوستن ایران، عربستان سعودی، اتیوپی، مصر و امارات متحده عربی در ژانویه، شاهد گسترش عمده‌ای بوده است.

گزارش‌ها حاکی است که کشورهای بریکس طی سال گذشته میلادی به سرعت از استفاده از دلار و یورو در تسویه حساب‌های درون این بلوک دور شده‌اند. در عوض، آنها استفاده از ارزهای ملی را تقویت کرده‌اند، به‌ویژه پس از آنکه که تحریم‌های غرب انجام معاملات برون مرزی را برای روسیه با استفاده از پول و سیستم‌های پرداخت غربی مانند سوئیفت تقریباً غیرممکن کرده است.

سهم ارزهای ملی در تسویه حساب‌های روسیه با دیگر کشورهای بریکس در پایان سال 2023 به 85 درصد رسید، در حالی که دو سال پیش این رقم تنها 26 درصد بود.

 

 

منبع: تسنیم
ارسال نظر