رونمایی دو تراشه جدید AMD

شرکت AMD همزمان با معرفی نسل جدید از پردازنده‌های رده دسکتاپ خود با عنوان رایزن 9000، از دو تراشه جدید برای مادربردهای مبتنی بر پلتفرم AM5 نیز رونمایی کرد.

رونمایی دو تراشه جدید AMD

به گزارش کلیک،  این تراشه‌ها که X870E و X870 نام دارند دومین نسل از مادربردهای مبتنی بر پلتفرم AM5 را پشتیبانی خواهند کرد و به همین دلیل دارای ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی هستند.

شب گذشته و در نمایشگاه Computex 2024، شرکت AMD بلافاصله پس از معرفی پردازنده‌های رایزن 9000، از دو تراشه X870E و X870 رونمایی کرد که قرار است نسل جدید از مادربردهای مبتنی بر سوکت AM5 را پشتیبانی کنند. این پلتفرم برای نخستین بار در هنگام عرضه پردازنده‌های Ryzen 7000 در دسترس کاربران قرار گرفت و AMD در همان زمان اعلام کرد که قصد دارد برای مدت طولانی به پشتیبانی از آن ادامه دهد. قرار است دو تراشه X870E و X870 در مادربردهای بالارده و کاملاً سازگار با پردازنده‌های سری Ryzen 9000 در دسترس کاربران قرار بگیرند.

براساس گزارش Wccftech، قرار است مادربردهای مبتنی بر دو تراشه X870E و X870 نسبت به محصولات نسل قبل خود ویژگی‌ها و قابلیت‌های بهتری را در دسترس کاربران قرار دهند. آنطور که AMD اعلام کرده است این قابلیت‌های جدید را می‌توان در بخش درگاه‌های ارتباطی و همچنین اورکلاک مشاهده کرد. این شرکت همچنین امروز اطلاعاتی جدید در مورد پشتیبانی از پلتفرم AM5 خود منتشر کرد که نشان می‌دهد کاربران می‌توانند با خیال راحت در سال‌های آینده از مادربردهای مبتنی بر آن استفاده کنند.

یکی از ویژگی‌های مهم این مادربردهای جدید ارتباط USB 4.0 است که بنا به گفته AMD در تمامی محصولات مبتنی بر این دو تراشه حضور خواهد داشت. همچنین برای این مادربردها ارتباط PCI-Express 5.0 x16 نیز در نظر گرفته شده است. پروفایل‌های جدید برای فناوری AMD EXPO نیز یکی دیگر از ویژگی‌های اصلی این مادربردها خواهد بود. این مادربردها همچنین به صورت پیش‌فرض از حافظه‌های رم DDR5-5600 پشتیبانی خواهند کرد تا بهترین عملکرد را برای پردازنده‌های رایزن 9000 فراهم کنند. AMD اعلام کرده است که سرعت حافظه در بخشی از این مادربردهای بالارده می‌تواند به 8000 MT/s نیز برسد.

قرار است عرضه این مادربردهای جدید همزمان با عرضه پردازنده‌های رایزن 9000 و در ماه جولای صورت بگیرد. AMD همچنین قصد دارد در آینده نزدیک دو تراشه دیگر با عنوان B850 و B840 را معرفی کند که مادربردهای جدیدی نیز براساس آن‌ها تولید و عرضه خواهد شد. مادربردهای مبتنی بر تراشه B850 ارتباط USB4 را در دسترس کاربران خود قرار نمی‌دهند اما می‌توان پشتیبانی از هسته‌های گرافیکی نسل پنجم را از آن‌ها انتظار داشت. مادربردهای با تراشه B840 نیز قرار است به عنوان محصولاتی پایین‌رده و با ارزش خرید بالا عرضه شوند که امکان اورکلاک پردازنده در آن‌ها وجود ندارد. انتظار می‌رود این مادربردها در هنگام عرضه قیمتی نزدیک به 200 دلار داشته باشند.

زمان پشتیبانی از پلتفرم AM5 شرکت AMD

AMD پیش از این اعلام کرده بود که حداقل تا سال 2025 از پلتفرم AM5 خود پشتیبانی خواهد کرد و پردازنده‌هایی جدید برای آن معرفی و عرضه می‌کند. اما شب گذشته در نمایشگاه کامپیوتکس تصویری توسط این شرکت به نمایش درآمد که تایید می‌کند پشتیبانی از این پلتفرم قرار است حداقل تا سال 2027 ادامه پیدا کند. این موضوع تایید می‌کند که با استفاده از این مادربردها می‌توان حداقل از سه یا چهار نسل از پردازنده‌های رایزن آینده استفاده کرد که خبری خوب برای کاربران آن‌ها محسوب می‌شود. پشتیبانی از سوکت AM4 نیز حداقل تا سال 2025 ادامه خواهد داشت.

 

ارسال نظر