تقابل کمیسیون اروپا با غول های فناوری

کمیسیون اروپا اعلام کرده که در تفحص اپل و گوگل موضوع اولویت دادن فروشگاه‌های اپلیکشین این دو شرکت نسبت به رقبا را موضوع بررسی قرار می‌دهد.

تقابل کمیسیون اروپا با غول های فناوری

به گزارش کلیک قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا قرار است تا سلطه آن دسته از شرکت‌هایی که به تشخیص قاره سبز «دروازه‌بان‌» به حساب می‌آیند را هدف قرار دهد و از اوایل ماه جاری میلادی این قانون عملا اجرایی شده است.

در صورت عدم پیروی و تخطی از قانون بازارهای دیجیتال، جریمه سنگینی تا سرحد ۱۰ درصد از ورودی پول شرکت در سطح بین‌المللی می‌تواند متوجه متخلفان شود.

مارگارت وستاگر، نایب‌رئیس بخش سیاست‌های دیجیتال اتحادیه اروپا، می‌گوید: «این‌‌ها پرونده‌های مهم و نشانه‌ای از نتیجه DMA برای انتخاب مصرف‌کنندگان هستند.»

او افزود: «اگر این مشکلات تنها با مذاکره قابل حل بود تا امروز حل شده بودند.»

براساس این مقررات شرکت‌ها می‌گویند توسعه دهندگان اپلیکیشن باید امکان استفاده از محصولاتی خارج از پلتفرم خود را نیز برای کاربران بدون دریافت هزینه فراهم کنند. همچنین پلتفرم‌هایی که نتایج جستجوی رده‌بندی شده ارائه می‌کنند باید خدمات شخص‌ثالث را به گونه‌ای «منصفانه و غیر تبعیض‌آمیز» رده‌بندی کنند.

اتحادیه اروپا همچنین خدمات Google Shopping و Google Flights را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد تا مشخص شود آیا شرکت در نتایج جستجو آنها را در اولویت قرار داده است یا خیر.

همچنین کمیسیون اروپا بررسی می‌کند که آیا اپل پیش نیاز «پاک کردن ساده هر نرم‌افزاری» در سیستم‌عامل iOS فراهم کرده و می‌توان به سادگی تنظیمات پیش‌فرض، مرورگرها و موتورهای جستجو را تغییر داد.

مساله متا نیز در رابطه با استفاده از داده‌های مشتریان است. براساس طرحی که متا برای پیروی از قوانین اروپا ارائه کرده است،‌ پلتفرم‌های مختلف یک اشتراک پولی را در اختیار کاربران می‌گذارند و در صورت عدم پرداخت هزینه کاربر باید رضایت خود برای استفاده از داده‌ها را اعلام کند. اتحادیه اروپا بررسی می‌کند که آیا این طرح با پیش نیاز DMA برای جلب رضایت کاربر «در راستای ترکیب یا استفاده فراگیر از داده‌های شخصی» همخوانی دارد.

تری برتون، کمیسر بازارهای داخلی اتحادیه اروپا، می‌گوید با توجه به تمهیداتی که شرکت‌های فناوری برای پیروی از DMA در نظر گرفته‌اند «ما متقاعد نشده‌ایم که راه‌حل‌های الفابت، اپل و متا با تعهدات‌شان درمورد فضای دیجیتالی باز‌تر و منصفانه‌تر بررای شهروندان و کسب‌وکارهای اروپایی همخوانی دارد.»

براساس چارچوبی که DMA فراهم کرده است، غول‌های فناوری باید با تغییر رویکرد خود به بازار امکان رقابت بیشتری را فراهم کنند. اتحادیه اروپا به تازگی اپل را به دلیل جلوگیری از اطلاع‌رسانی اپلیکیشن‌های استریم در مورد قیمت‌ها بهتر ۱.۸ میلیارد یورو جریمه کرد. متا و گوگل نیز در سال‌های اخیر هدف رگولاتورهای اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند.

بروکسل امیدوار است تفحص خود را در مدت یک سال به پایان برساند که در قیاس با سابقه بررسی‌های مشابه مدت زمان کوتاه‌تری را هدف گرفته است.

 

 

ارسال نظر