کشف بیش از 170 اپلیکیشن مخرب در فروشگاه پلی استور

رسانه کلیک – بیش از 170 برنامه مخرب در فروشگاه پلی استور گوگل یافت شده است. این برنامه ها، میلیون ها بار دانلود شده و دستگاه های هوشمند را آلوده کرده اند.

کشف بیش از 170 اپلیکیشن مخرب در فروشگاه پلی استور

به نظر می رسد که فروشگاه بزرگ پلی استور به تازگی به برنامه های مخرب متعددی آلوده گشته است. برای مثال، می توان به یکی از محبوب ترین ابزارهای این فروشگاه، CamScanner اشاره کرد که اخیرا رفتار تبلیغاتی تهاجمی را از خود نشان داده است.

با اینکه شرکت گوگل، ارائه دهندگان این برنامه ها را مقصر دانسته، اما باز هم وجود این اپلیکیشن های مخاطره آمیز، نمی تواند به نفع پلی استور باشد. حالا پس از گذشت چند هفته، یک گزارش تکان دهنده دیگر توسط محققین ESET منتشر شده است. طبق محتوای این گزارش، حدود 172 برنامه مخرب تنها در ماه سپتامبر در فروشگاه پلی استور شناسایی شده اند.

این گزارش، در واقع زنگ خطری برای گوگل به شمار می آید و نشان می دهد که این کمپانی آمریکایی، به محققین شخص ثالث برای شناسایی برنامه های مخرب و زیان آور احتیاج دارد. برنامه های مخاطره آمیز به صورت اپلیکیشن های آلوده به تبلیغ افزارها، کلاهبرداری در اشتراک ها، تبلیغ های مخفیانه، اشتراک پریمیوم پیامک ها و غیره طبقه بندی می شوند. نتایج کلی را می توان در تصویر زیر مشاهده کرد:

تاکنون بسیاری از برنامه های مخرب از فروشگاه پلی استور حذف شده اند. با این حال هنوز احتمال وجود برنامه های مخاطره آمیز بالقوه در این سرویس وجود دارد. گوگل موظف است تا این تهدید علیه میلیون ها کاربر اندرویدی را از بین ببرد.

متاسفانه برنامه های مخرب تا کنون بیش از 335 میلیون مرتبه دانلود و نصب شده اند، که البته رقم خوشایندی به حساب نمی آید. کمپانی گوگل به عنوان یک راهکار جهت مقابله با این آلودگی، قرار است تعداد برنامه ها را کاهش دهد و یا قوانین سخت گیرانه ای را جهت تایید ورود اپلیکیشن های جدید به فروشگاه پلی استور اعمال کند. در این صورت به نظر می رسد که دیگر نیازی به نگرانی در خصوص برنامه های نصب شده روی دستگاه های اندرویدی وجود نخواهد داشت.

ارسال نظر