ممانعت تلگرام از دسترسی مسئولین روسیه به اطلاعات کاربران/ شمارش معکوس تا فیلتر شدن تلگرام در روسیه

رسانه کلیک - اپراتورهای کشور روسیه اخیرا درخواست دسترسی به اطلاعات کاربران تلگرام را مطرح کرده اند، اما مدیر تلگرام با این موضوع مخالفت کرده است. حال زمزمه های فیلتر شدن تلگرام در این کشور به گوش می رسد.

ممانعت تلگرام از دسترسی مسئولین روسیه به اطلاعات کاربران/ شمارش معکوس تا فیلتر شدن تلگرام در روسیه

ظرف روزهای اخیر کش و قوس های فراوانی پیرامون دسترسی اپراتورها به اطلاعات کاربران تلگرام در کشور روسیه مطرح شده و مدیران این شبکه اجتماعی همواره با این موضوع مخالفت به عمل آورده اند.

وزارت ارتباطات کشور روسیه حدود دو هفته به مسئولین این اپلیکیشن مسنجر محبوب فرصت داده تا اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران تلگرام را در اختیار آنها قرار دهند، در غیر این صورت جلوی دسترسی کاربران این کشور به اپلیکیشن یاد شده گرفته می شود.

آقای دمیتری دینزه ، وکیل مدافع تلگرام طی ارسال نامه ای به وزارت ارتباطات اعلام کرد که دسترسی به اطلاعات کاربران به دلیل ثبت آنها به صورت رمزنگاری شده امری غیر ممکن است. چت های رد و بدل شده میان کاربران روی سرورهای ابری مختلف ذخیره می شود و به این گونه نیست که تمامی آنها در یک محل قرار گرفته باشد. آنها همچنین حالتی به نام Secret Chat را در اختیار کاربران گذاشته اند که هر چند دقیقه یک بار، کلیدهای رمزنگاری شده در این حالت تغییر پیدا می کند و اطلاعات رد و بدل شده در این قسمت به هیچ عنوان در محلی ذخیره نمی شود.

سرکیس دربینیان مدیر ارشد موسسه حقوقی RosKomSvoboda در این باره گفت:

این استراتژی را می توان بهترین و امن ترین روش ممکن در مورد حفاظت از اطلاعات کاربران تلگرام دانست. دیتای افراد امری مهم و حیاتی است و به این ترتیب هرگز در معرض خطر قرار نخواهد گرفت و امکان دسترسی به آن توسط هیچ شخصی میسر نیست.

پاول دورف مدیر تلگرام نیز با بیان عبارت «ما همواره پای حفظ امنیت کاربران ایستاده ایم»، از حق و حقوق اعضای این شبکه اجتماعی دفاع کرد.

چنین رفتاری از سوی مسئولین و مدیر تلگرام باعث شد تا این نرم افزار محبوب مورد تهدید قرار گرفته و شاید باعث شود تا دسترسی کاربران در کشور یاد شده متوقف شود.

آندری سولداتوف ، نویسنده کتابی در مورد سیاست های کشور روسیه برای کنترل اینترنت اظهار داشت:

اپراتورهای این کشور همواره به دنبال اجرای احکامی هستند که معمولا موافق تصمیمات کاخ کرملین (مقر اصلی نمایندگان) است. سازمان امنیت فدرال روی این موضوع پافشاری می کند که مسئولین تلگرام باید در تصمیمات خود تجدید نظر کنند، در غیر این صورت اپلیکیشن مسنجر پرطرفدار در کشور روسیه فیلتر می شود!

شایان ذکر است؛ به تازگی موضوع فیلترینگ تلگرام در ایران نیز مطرح شده است و برخی مسئولین از فیلتر شدن این پیام رسان و جایگزینی آن با یک اپلیکیشن بومی خبر داده اند ( زمان فیلتر شدن تلگرام اعلام شد؛ جایگزینی با پیام رسان بومی ).

ارسال نظر