یارانه نان از کی واریز می‌شود و چقدر است؟

یارانه نان چه زمانی به کارت افراد واریز می‌شود و مبلغ آن چقدر است؟ اصلا دولت برای تغییر در نحوه اختصاص یارانه به نان چه دلایلی دارد؟

یارانه نان از کی واریز می‌شود و چقدر است؟

روزنامه خراسان نوشت: برای تامین امنیت غذایی مردم کشور، سالانه مبالغ زیادی برای تامین یارانه مصرفی نان در بودجه اختصاص داده می‌شود. یارانه نان که به نوعی پرداخت انتقالی از طرف دولت به مصرف‌کنندگان است، در تعدیل شکاف درآمدی گروه‌های کم‌درآمد و پردرآمد، نقش موثری دارد.

به نوشته اقتصادنیوز، در طول سال‌های گذشته بالاترین میزان یارانه در کشور به نان اختصاص پیدا کرده است. بالا رفتن قیمت جهانی گندم و دنبال آن افزایش قیمت خرید تضمینی که به کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و همچنین رشد هزینه‌های تبعی خرید و تبدیل گندم به آرد، باعث شده که اختصاص یارانه به این محصول استراتژیک اهمیت پیدا کند.

تغییر در نحوه اختصاص یارانه به نان

اما طبق گفته مسئولان، قرار است از امسال با توجه به اصلاح روند اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی و جلوگیری از قاچاق معکوس، شکل پرداخت یارانه‌ها برای نان تغییر کند و به صورت یارانه نقدی در یک کارت در اختیار مردم قرار گیرد.

اگر می‌خواهید بدانید از چه زمانی نحوه تخصیص یارانه نان تغییر می‌کند، این یارانه به چه کسانی تعلق می‌گیرد، میزان آن چقدر است، قیمت نان چند می‌شود و تغییر شیوه پرداخت یارانه چه ضرورتی دارد، با ما همراه باشید.

چرا باید یارانه به جای نان به افراد پرداخت شود؟

شاید برای خیلی‌ها این سوال به وجود بیاید که اکنون که یارانه به آردهای فروخته شده به نانوایی‌ها تعلق می‌گیرد و ما با خیال راحت می‌رویم و نانمان را می‌خریم، پس دیگر چه ضرورتی برای تغییر شیوه اختصاص یارانه وجود دارد؟ باید بدانید با این کار چند اتفاق رقم می‌خورد:

۱. جلوگیری از قاچاق معکوس

اولین موضوع این است که با توجه به گران‌شدن قیمت گندم، اختلاف قیمت آرد یارانه‌ای با آرد آزاد زیاد می‌شود و در نتیجه شاهد قاچاق معکوس آرد و نان خواهیم بود.

همچنین به گفته نایب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات، با تبدیل یارانه فعلی به یارانه نقدی، از قاچاق آرد جلوگیری می‌شود و مصرف آرد از ۱۰ میلیون تن به 7 میلیون تن در سال کاهش می‌یابد که باعث کاهش وابستگی کشور به خارج می‌شود.

۲. مقابله با تبدیل‌شدن نان به خوراک دام

ارزان بودن نان نسبت به آرد آزاد، باعث شده بود که در سال گذشته شاهد تبدیل نان به خوراک دام شویم. زیرا برخی دامداران به جای خرید نهاده‌های دامی، اقدام به خرید نان برای خوراک دام می‌کردند.

۳. پیشگیری از بالا بودن ضایعات نان

متوسط ضایعات نان در ایران ۳۰ درصد اعلام شده که در برخی استان‌ها به بیش از ۷۰ درصد هم می‌رسد.

نایب‌رئیس انجمن علوم و فنون غلات معتقد است وجود یارانه و ارزان بودن نان مهم‌ترین علت ضایعات آن است و اگر یارانه نان حذف شود، شاهد کاهش قابل توجه ضایعات و جلوگیری از قاچاق آرد خواهیم بود.

نان یارانه‌ای از تابستان اجرا می‌شود

چند روز قبل استاندار زنجان از اجرای طرح آزمایشی پرداخت یارانه نان خبر داده و گفته قرار است تا دو ماه آینده، طرح پرداخت یارانه نان در چند استان اجرا شود.

احتمالا بعد از اجرای طرح آزمایشی یارانه نان، این طرح در کل کشور اجرا می‌شود.

نحوه دریافت یارانه نان

محسن افشارچی در این‌باره به ایسنا این‌گونه توضیح داده است: «در این طرح مردم نان خود را با قیمت پایین از نانوایی‌ها تهیه می‌کنند و کارت می‌کشند و در ادامه، یارانه نان بر حسب میزان فروش به نانوایان پرداخت می‌شود.»

بر اساس اظهارات او، در این طرح نانوایی‌ها دیگر آرد یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند، بلکه بر مبنای فروش نان، یارانه به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

یارانه نان به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

دی ماه سال قبل، میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در این خصوص اعلام کرده بود که اگر کسی در نانوایی خرید نان انجام دهد، با کارت یارانه‌ای که در اختیار دارد، آن را حساب می‌کند؛ به طوری که به نانوا قیمت جدید پرداخت خواهد شد اما از خریدار همان قیمت قبلی کسر می‌شود.

وی گفته بود راه‌اندازی سامانه مربوطه بین بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در حال بررسی است و در صورت نهایی شدن اجرا خواهد شد.

البته بعد از انتشار این اظهارات، روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه نیز اعلام کرد نه قرار است کارت نان صادر شود و نه کوپنی در دستور کار قرار بگیرد. بلکه اگر طرح نهایی شود، فقط مصرف‌کننده نهایی با همان کارتی که یارانه می‌گیرد، نان یارانه‌ای هم می‌تواند بخرد.

با این حساب، این گمانه پررنگ شد که یارانه نان تنها به افرادی تعلق خواهد گرفت که هم‌اینک یارانه می‌گیرند. هرچند هنوز هیچ جزئیاتی از مشمولان این یارانه منتشر نشده، اما چندی پیش تجارت‌نیوز به نقل از یک نماینده مجلس نوشت که قرار است این یارانه به هفت دهک اول اختصاص داده شود.

بیشتر بخوانید: کارت یارانه نان، همان کارت یارانه نقدی خواهد بود

مبلغ یارانه نان چقدر است؟

همان‌طور که گفتیم، هنوز هیچ جزئیاتی از پرداخت یارانه نان شامل مشمولان این یارانه و مبلغ آن منتشر نشده است. اما با توجه به بودجه سال جاری، می‌توان گمانه‌هایی را درباره مبلغ یارانه نان اعلام کرد.

یارانه نان ماهی 4 هزار تومان؟

طبق گزارش اقتصاد آنلاین، در بودجه امسال 4 هزار میلیارد تومان به‌ عنوان یارانه نان در نظر گرفته شده است که اگر قرار باشد به کل ۸۴ میلیون جمعیت پرداخت شود، مبلغ این یارانه در سال برای هر فرد ۴۷ هزار تومان و در ماه حدود 4 هزار تومان است. این یعنی به هر نفر ماهانه فقط یک نان سنگک یارانه‌ای یا 5 عدد نان لواش می‌رسد!

تجارت‌نیوز در این‌باره نوشته: «احتمالا یارانه نان شامل هفت دهک پایین درآمدی جامعه می‌شود. با این حساب یارانه هر فرد ماهانه فقط 5 هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود. به عبارتی یک خانوار چهار نفره ماهانه تنها ۲۲ هزار تومان یارانه نان دریافت می‌کند؛ معادل قیمت ۳۰ عدد نان!»

پرداخت یارانه چهار یا پنج هزار تومانی برای نان نمی‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد و بعید است دولت چنین کاری انجام دهد. به همین دلیل، برخی معتقدند که دولت احتمالا با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، یارانه جدیدی به مردم پرداخت می‌کند که شامل یارانه نان و گوشت و دیگر اقلام می‌شود.

در این حالت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولت وعده پرداخت یارانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی را داده بود.

در یک حالت دیگر، اگر دولت یارانه 4 هزار میلیارد تومانی نان در بودجه امسال را به همراه مابه‌التفاوت ارز ۴۲۰۰ با ارز آزاد، فقط میان یارانه‌بگیران تقسیم کند، این رقم افزایش بیشتری خواهد داشت.

شیوه پرداخت یارانه نان چگونه است؟

استاندار زنجان در توضیح یارانه نان گفته است: «در این طرح، مردم نان خود را با نرخ پایین از نانوایی‌ها تهیه می‌کنند و قیمت این نان با یارانه حساب می‌شود.»

به نظر می‌رسد هدف این طرح این است که قیمت نان افزایش پیدا نکند و نان با قیمت فعلی خود به دست مردم برسد. از طرف دیگر در این طرح، سهمیه آرد نانوایی‌ها حذف می‌شود و آن‌ها باید آرد را با قیمت آزاد تامین کنند. سپس نانوایی‌ها نان را با قیمت یارانه‌ای به مردم می‌فروشند و دولت مابه‌التفاوت قیمت نان آزاد و یارانه‌ای را به نانوا پرداخت می‌کند.»\

ابهامات طرح نان کارتی

اگرچه این طرح هنوز اجرایی نشده و قرار است در دو ماه آینده تازه به صورت آزمایشی در چند استان اجرا شود، اما این روش در پرداخت پول نان، بدون چالش نخواهد بود و ابهامات زیادی درباره‌اش وجود دارد، زیرا جزئیات طرح هنوز اعلام نشده است.

ابهاماتی از این دست هنوز مطرح هستند:

  1. اگر این طرح شکست بخورد، آیا قیمت نان دچار تغییر می‌شود یا خیر؟
  2. در صورتی که کسی این کارت‌ها را نداشته باشد، چگونه می‌تواند نان بخرد؟ قیمت نان آزاد بر چه مبنایی محاسبه می‌شود؟
  3. آیا یارانه نان به همه افراد جامعه تعلق می‌گیرد؟ پرداخت یارانه به کسانی که کارت یارانه ندارند، چگونه خواهد بود؟
  4. توزیع کارت‌ها از سوی دولت به چه نحوی است؟

بیشتر بخوانید: ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی رسما از دارو حذف شد

منبع: ایسنا

ارسال نظر