کاهش 50 درصدی مصرف گوشت در سال جدید

رییس شورای تامین دام کشور از کاهش 50 درصدی مصرف گوشت قرمز در نوروز ۱۴۰۱ و ماه رمضان خبر داد. 

کاهش 50 درصدی مصرف گوشت در سال جدید

به گزارش کلیک به نقل از ایلنا، منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور، ضمن اشاره به بالا رفتن قیمت راسته و مغز ران گوشت گوسفندی اظهار کرد: «تقاضا برای خرید گوشت قرمز کاهش ملموسی دارد و میزان مصرف در ایام نوروز و رمضان نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشم‌گیری پیدا کرده است. در سال‌های گذشته اگر خانواری برای ایام نوروز ۱۰ کیلو گوشت خریداری می‌کرد، در سال جاری میزان خرید خود را نصف کرد.»

طبق گفته او، در نوروز ۱۴۰۱ مصرف گوشت مرغ نسبت به گوشت گوسفندی افزایش پیدا کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که با گرم شدن هوا میزان مصرف گوشت قرمز کاهش پیدا می‌کند.

پوریان درباره نرخ گوشت قرمز در بازار گفت: «قیمت دام سبک کیلویی ۶۸ هزار تومان و قیمت لاشه بره نر کشتاری کیلویی ۱۳۰ هزار تومان است.»

کاهش عرضه گوشت باعث کاهش قیمت نمی‌شود

منصور پوریان قیمت گوشت را تابع عرضه و تقاضا ندانست و گفت: «از ابتدای هفته اول فروردین، عرضه دام سبک از سوی دامداران استان‌های فارس، کرمانشاه و خوزستان روند تصاعدی پیدا کرد و این افزایش عرضه تا پایان اردیبهشت ادامه خواهد داشت. اما افزایش عرضه به معنی کاهش قیمت گوشت نخواهد بود، چراکه در حال حاضر بازار در شرایط رکود تورمی قرار گرفته است از این‌رو قیمت‌ها روند رو به جلو به خود گرفتند تا جایی‌که حتی با توقف روند صادرات و آغاز واردات گوشت، قیمت این محصول در بازار روند کاهشی به خود نگرفت.»

این فعال اقتصادی با اشاره به میانگین قیمت دام سبک افزود: «در ابتدای سال قیمت دام شیب تندی به خود گرفت، اما بعد از گذشت یک هفته قیمت آن به زیر کیلویی ۷۰ هزار تومان رسید، زیرا میزان عرضه افزایش پیدا کرد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که این قیمت جبران هزینه‌های تولید را نمی‌کند.»

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه در ماه‌های آینده دامداران با کم‌آبی و خشکسالی مواجه خواهند شد، افزود: «حدود ۴ میلیون راس بره نر آماده کشتار از سال گذشته در دست دامداران باقی مانده است که باید به این میزان دام، زایش‌های زمستان و بهار را نیز اضافه کنیم. از دولت انتظار داریم در راستای سیاست‌های حمایتی، مجوز صادرات دام سبک را صادر کند تا دامداران متضرر نشوند.»

پوریان میزان مصرف گوشت قرمز در کشور را کاهشی دانست و افزود: «وزیر کشاورزی در سفر به استان‌های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد، از نزدیک میزان دامی را که در دست عشایر مانده است، مشاهده کرد. از این‌رو مجوز صادرات ۲۵۰ هزار راس دام سبک را دادند، اما در عمل ۴۰ هزار دام صادر شد و مجوز صادرات دام را به بهانه تنظیم بازار گوشت لغو کردند.»

رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام با بیان اینکه مجوز واردات گوشت به بهانه بالا رفتن قیمت گوشت در بازار داده شد، تصریح کرد: «در حال حاضر دولت مجوز واردات ۱۰ هزار تن گوشت را داده است، پس نیاز به خرید حمایتی کاهش پیدا می‌کند. انتظار داریم مسیر صادرات هموار شود که انگیزه تولیدکنندگان برای تولید از بین نرود.»

گفتنی است قیمت گوشت قبل از عید، از اواخر بهمن‌ماه نیز افزایش یافته بود؛ به طوری که قیمت گوشت لاشه در مغازه‌ها کیلویی ۱۴۶ هزار تومان و در عمده‌فروشی‌ها ١٣۶ هزار تومان شده بود.

بیشتر بدانید: با توقف صادرات دام قیمت گوشت کاهش می‌یابد؟

منبع: ایلنا

ارسال نظر