مجلس حذف ارز 4200 تومانی را تصویب کرد

حذف ارز 4200 تومانی در جلسه امروز مجلس 194 رای مثبت آورد و به تصویب رسید. 

مجلس حذف ارز 4200 تومانی را تصویب کرد

حذف ارز ۴۲۰۰ با ۱۹۴ رای مثبت و ۴۲ رای مخالف به تصویب مجلس رسید

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، امروز صبح یکشنبه ۱۵ اسفند در جلسه علنی مجلس، نمایندگان در جریان بررسی بودجه ۱۴۰۱ در بخش هزینه ای،جزء ۱ بند الحاقی ۱ تبصره ۱ را تصویب کردند.

در این بند آمده است:

۱- به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۴۰۱ تا معادل سقف ردیف (۱۸) جدول مصارف تبصره (۱۴) این قانون را از طریق تأمین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی اختصاص دهد، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید، باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالا برگ الکترونیکی و در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا از طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد، به طوری که افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

در طی این جلسه «الیاس نادران» عضو کمیسیون تلفیق مجلس درباره پیشنهاد خود گفت: «پیشنهاد دارم دولت تا سقف ردیف (۱۸) جدول مصارف تبصره (۱۴)، ارز ترجیحی را به کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی اختصاص دهد. باتوجه به بخش درآمدی که ارز بر اساس نرخ ets است در این قسمت منبع ریالی آن باید تامین شود، دولت نیز باید قبل از حذف کالای مورد نظر خود از سبد ارز ترجیحی، تمهیدات لازم برای جبران زیان رفاه مصرف کننده را اندیشیده باشد و قیمت مصرف کننده به شهریور ۱۴۰۰ باشد تا مردم دچار آسیب نشوند.

وی افزود: «در خصوص دارو و تجهیزات پزشکی هم تاکید داشته‌ایم که این جبران زیان از طریق بیمه یا از طرق مطمئن مورد نظر دولت انجام شود. این موضوع کمک می‌کند موضوع ارز ترجیحی قابلیت اجرا داشته باشد. به این پیشنهاد رای بدهید تا دولت به کالاهای مورد نظر خود ارز ترجیحی اختصاص دهد و یا اگر چنین قصدی نداشت زیان مصرف کننده را جبران کند.

به تازگی بند مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی به کمیسیون تلفیق بازگردانده شد ه بود تا مجددا بررسی شود.

ارسال نظر