مبلغ جریمه خودروی واکسن نزده ها اعلام شد

دبیر کمیته اجتماعی، امنیتی و انتظامی ستاد کرونا از اعمال جریمه بر خودروی واکسن نزده ها بر اساس پلاک خودرو خبر داد.

مبلغ جریمه خودروی واکسن نزده ها اعلام شد

خودروی واکسن نزده ها جریمه می‌شود

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا، حسین قاسمی دبیر ستاد مقابله با کرونا در جلسه هماهنگی طرح‌های ترافیکی ویژه نوروز ۱۴۰۱ که پیش از ظهر امروز در شهرک آزمایش برگزار شد، گفت: «ما در زمان شیوع کرونا از اسفند سال ۹۸ تاکنون سه دوره فرضی را پشت سر گذاشتیم. البته از حدود یک ماه قبل از ورود کرونا به کشور سازمان پدافند غیرعامل نیز جلساتی را در این خصوص برگزار کرده بود. اما دوره اول از زمان شناسایی اولین مورد مبتلا به کرونا در اسفند ۹۸ آغاز شده و می‌توان گفت که تا آبان ۹۹ ادامه داشت. در این دوره ما تمهیدات و محدودیت‌ها را به صورت موردی دنبال می‌کردیم و به دلیل کافی نبودن اطلاعاتمان از کرونا و نحوه مواجهه با آن، تمهیدات چندان جامع و مشخص نبود.»

وی افزود: «پس از آن طرح محدودیت‌های هوشمند به اجرا درآمد که بر اساس آن یکسری محدودیت‌ها بر اساس رنگ‌بندی شهرها اجرایی شد. همان طور که می‌دانید رنگ‌بندی این شهرها در ابتدا سه نوع بود و بعدتر به چهار رنگ افزایش پیدا کرد. در این دوره محدودیت‌های کرونایی در پنج سطح برای اصناف، آموزش و پرورش، فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و... اتخاذ شد. دوره سوم نیز دوره‌ای است که ما از سامانه هوشمند برای این امر استفاده کردیم و مبنای ما نیز استعلام واکسیناسیون افراد و ابتلای آنان، بر اساس کد ملی است.»

قاسمی با بیان اینکه سامانه سکوی مدیریت تبادل اطلاعات در حوزه مدیریت هوشمند کرونا با استفاده از ظرفیت معاونت علمی ریاست جمهوری و شرکت‌های دانش بنیان شکل گرفت، گفت: «با این سامانه ما دیگر مانند قبل ممنوعیت‌های تردد نداریم و در واقع ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ما به واکسن و بیمار نبودن افراد، مشروط شده است.»

مبنا سه دوز واکسن است

دبیر کمیته اجتماعی، امنیتی و انتظامی ستاد کرونا با بیان اینکه در رابطه با سفرهای نوروز ابتدا قرار شد طرح بر اساس تزریق دو دوز از واکسن کرونا انجام شود، تصریح کرد: «اما روز گذشته ستاد ملی مقابله با کرونا بر ضرورت تزریق سه دز واکسن تأکید کرد و بنا شد تا آن دسته از افرادی هم که سه ماه از تاریخ دز دوم واکسن شان گذشته است حتما دز سوم را دریافت کنند.»

بیشتر بخوانید: سفر نوروزی به شرط ۳ دوز واکسن کرونا بلامانع است

وی افزود: «بر این اساس قرار شد در فاز نخست بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط دوستان سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اطلاعاتی که از ۱۷۰۰ دوربین بین شهری و ۱۲۷ دوربین شهری احصا می شود، ملاک عمل قرار بگیرد.»

ملاک جریمه و محدودیت سفر، پلاک خودرو است نه سرنشینان

قاسمی با بیان اینکه بر اساس آمارها به طور میانگین در مجموع ۸۵ درصد از جمعیت هدف در کشورمان دز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، گفت: «این آمار شامل ۹۱ درصد تزریق دز اول و حدود ۸۵ درصد تزریق دز دوم است و افرادی هم که نوبت تزریق دز سوم آنان رسیده است باید واکسن خود را تزریق کنند. ملاک ما در مورد محدودیت سفر، پلاک خودرو است و با سرنشینان خورو کاری نداریم.

هر ۲۴ ساعت تردد خودروی واکسن نزده = یک میلیون تومان جریمه

حسین قاسمی توضیح داد: «اگر فردی که پلاک خودرو به نامش ثبت نشده باشد دز دوم یا سوم واکسن خود را تزریق نکرده باشد و تردد آن از سوی دوربین‌ها احصا شود، به ازای هر ۲۴ ساعت تردد یک میلیون تومان جریمه برای پلاکی که به نام آن کد ملی صادر شده در نظر گرفته می‌شود.»

وی با بیان اینکه طبق آمارهای ما حدود ۶ تا ۸ میلیون نفر در برابر کرونا واکسینه نشده‌اند، گفت: «البته بخشی از این آمار مربوط به حوزه کودکان و دانش آموزان است اما برآوردهای ما نشان می‌دهد که بین ۱.۵ تا ۲ میلیون دستگاه پلاک خودرو و در واقع صاحب خودرو واکسینه نشده اند و ما بنا داریم که از طریق تبادل اطلاعات در بستر این سامانه این دسته از خودروها را جریمه کنیم. دیگر خودروها برای تردد مشکلی ندارند و همان طور که گفتم خودروهایی که پلاکشان برای واکسیناسیون تأیید نشده، مشمول جریمه می‌شوند.»

قاسمی درباره اینکه چرا محدودیت‌های کرونایی همچون سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در ایام نوروز اجرایی نمی‌شود، گفت: «ما به چند دلیل امکان اجرای این محدویت‌ها را نداریم. اول اینکه دیگر تاب آوری مردم مانند گذشته نیست و آنان دو سال را در شرایط محدودیت سپری کرده‌اند. از طرف دیگر ۸۵ درصد از جمعیت ما واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که این‌ها باید بتوانند زندگی را به شکل عادی و البته با رعایت پروتکل‌ها ادامه داده و فعالیت داشته باشند.»

دبیر کمیته اجتماعی، امنیتی و انتظامی ستاد کرونا افزود: «لبته در ستاد کرونا این احتمال هم وجود دارد که ممکن است ما با یک پیک جدید بیماری روبرو شویم و به همین دلیل نیز مردم نباید نسبت به کرونا عادی‌انگاری کرده و آن را کم اهمیت بشمارند. از این رو رعایت پروتکل ها همچنان مورد تأکید است و باید اجرا شود.»

همچنین بخوانید: تاثیر واکسن بر ابتلا به امیکرون شاید ۲۰ درصد هم نباشد اما فوتی را کاهش می‌دهد

ارسال نظر