چرا لایحه رتبه بندی معلمان دوباره به مجلس برگشت خورد؟

سخنگوی شورای نگهبان از بازگشت مجدد لایحه رتبه بندی معلمان به مجلس برای رفع ابهامات و برخی اشکالات خبر داد. 

چرا لایحه رتبه بندی معلمان دوباره به مجلس برگشت خورد؟

لایحه رتبه بندی معلمان دوباره به مجلس برگشت خورد

لایحه ر تبه بندی معلمان که برای بررسی به شورای نگهبان ارسال شد ه بود، حالا دوباره به مجلس برگشت خورده است. در واقع روند تصویب و اجرای این لایحه بسیار طولانی شده است. اما دلیل آن چیست؟

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان، درباره آخرین وضع لایحه رتبه‌ بندی معلمان ضمن اشاره به موافقت شورای نگهبان با اهداف مصوبه و کلیات آن، گفت: «در برخی موارد نسبت به لایحه دولت و مواردی نیز با توجه به تغییراتی که در مجلس نسبت به لایحه صورت گرفته است، اشکالات و ابهاماتی برای شورای نگهبان وجود دارد. لذا برای رفع این ابهامات و اشکالات به مجلس برگشت داده شد.»

طحان نظیف توضیح داد: «درباره مصوبه اخیر مجلس رتبه بندی معلمان با توجه به جلسات متعدد شورای نگهبان این شورا با اهداف مصوبه موافق است و با توجه به اینکه این مصوبه لایحه است نیز، مورد پذیرش ما است. اما در برخی از موارد نسبت به لایحه دولت و نسبت به تغییراتی که در مجلس به لایحه صورت گرفته است، شورای نگهبان اشکالات و ابهاماتی را دارد که برای رفع این ابهامات و اشکالات، مصوبه رتبه‌بندی معلمان به مجلس بازگردانده شد تا این ابهامات به شکل دقیق و شفاف برطرف شود.»

هادی طحان نظیف

دولت و مجلس باید درباره رتبه بندی به توافق برسند

سخنگوی شورای نگهبان افزود: «در صورت رفع ابهامات و اشکالات باقیمانده، در عمل ما با مصوبه‌ای کارآمد و قابل اجرا مواجه خواهیم بود و رضایت قشر فرهیخته و دلسوز کشور را در پی خواهد داشت و دولت و مجلس باید نسبت به رفع این موارد و ابهامات یک نشستی را تشکیل دهند و به یک توافقی برسد.»

وی افزود: «ما در شورای نگهبان از حداکثر فرصت خود که ۲۰ روز بود استفاده کردیم و پیگیری‌های متعددی را در جهت رفع ایرادات و شفاف‌تر شدن مصوبات برای اجرای بهتر آن انجام دادیم.»

طحان نظیف از رفع بعضی ابهامات و ایرادات و باقی ماندن بعضی دیگر از ایرادات این لایحه گفت و اینکه با توجه به اتمام زمان قانونی بررسی این مصوبه در شورای نگهبان، نتیجه، بازگرداندن لایحه به مجلس بوده است.

در صورت توافق بین مجلس و دولت و رفع ابهامات باقیمانده، این لایحه دوباره برای اظهار نظر نهایی به شورای نگهبان ارسال می‌شود و شورای نگهبان آن را بررسی و نظر نهایی را اعلام می‌کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر