در بودجه 1401 حقوق چه کسانی کمتر می‌شود؟

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت قرار است در بودجه 1401 حقوق بعضی افراد کاهش یابد و حقوق برخی دیگر بیشتر شود.

در بودجه 1401 حقوق چه کسانی کمتر می‌شود؟

بر اساس زمان اعلامی از سوی مسعود میرکاظمی، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه ، قرار است ۱۵ آذر ماه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ تقدیم مجلس شود.

در این راستا رئیس سازمان برنامه و بودجه، معاونین و مدیران کل این سازمان، طی ماه‌های اخیر با برگزاری نشست‌های متعدد تخصصی با نمایندگان مجلس، وزارت‌خانه، ارگانها و نهادهای مختلف در رابطه با بودجه سال آینده کشور بحث و تبادل نظر داشته و بر همین اساس نیز اخیرا اعلام شد که این بودجه بدون کسری بسته شده است.

اما بودجه تا رسما تحویل مجلس نشود وجاهت قانونی نداشته و هرگونه اظهار نظر در این رابطه نمی‌تواند صحیح باشد. بر همین اساس برخی از نمایندگان با بیان دیدگاه‌های خود امیدوارند بودجه سال آینده کشو با امیدهای بیشتری برای مردم همراه باشد.

در این میان نقش مجلس در بررسی لایحه بودجه و تصمیم‌های اقتصادی را نمی‌توان انکار کرد، در همین راستا گفتگویی با علی رضایی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این باره شده که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

نقش دولت تنها کمک به قانون گذاری است

علی رضایی نماینده مردم کنگاور، صحنه و هرسین در مجلس یازدهم، در مورد موضوع یاد شده اظهار کرد: «مهمترین وظیفه مجلس شورای اسلامی،‌ قانون گذاری است و بعد از آن نظارت. در برخی از مواقع هم نقش مشاور برای دولت را ایفا می‌کند. زمانی که دولت نیاز به مشورت داشته باشد، مجلس در کمیسیون‌های تخصصی و در غالب کارگروه‌های تخصصی‌تر به دولت مشورت می‌دهد اما اجرای همه قوانین زیر نظر دولت است و نقش دولت تنها کمک به قانون‌گذاری است و بیشتر از این مجلس نمی‌تواند کمک کند.»

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه در مورد اینکه اثرگذاری مجلس در کدام بخش بیشتر است، اظهار کرد: «اثرگذاری مجلس زمانی بالا می‌رود که تنقیح قوانین رخ دهد، یعنی قوانین بر اساس روز تصویب شود که به درد مردم بخورد. اکنون قوانینی وجود دارد که خیلی به درد مردم نمی‌خورد. باید کاری کرد که قوانین تصویب شده در مجلس به درد مردم بخورد. اکنون مردم خواهان این هستند که قانونی تصویب شود تا گرانی مهار شود. وقتی قانونی تصویب شود و به آن عمل نشود، نتیجه آن تورم و گرانی و سقوط سهام در بورس است. وقتی مردم در سختی هستند، قوانین مجلس و اجرای آن توسط دولت به درد نمی‌خورد.»

بودجه ۱۴۰۱ متفاوت ترین بودجه ایران

رضایی در مورد بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد: «بودجه ۱۴۰۱ قرار است متفاوت‌ترین بودجه ایران باشد. یعنی با بودجه ۱۴۰۰ بسیار متفاوت است. قراراست با حذف هزینه‌های زاید ،تشریفات و فروش اموال مازاد دولتی کسری بودجه را کاهش دهند.

در بودجه ۱۴۰۱ قرار شده است که حقوق ها برخی از مردم کاهش و برخی افزایش پیدا کند، یعنی حقوق افرادی که پایین است افزایش یابد و حقوق‌های نجومی و بالا را کاهش دهیم. امروزه ما می‌شنویم که دستمزدهایی نجومی بالای ۳۰۰ میلیون تومان در غالب پاداش داده می‌شود که این امر سبب ظلم و تبعیض می‌شود و این موضوع حساس به زودی رفع می‌شود.»

بیشتر بدانید: برکناری ۳ نجومی بگیر با ابلاغ وزیر کار جدید

سخن پایانی

وضعیت فعلی بودجه کشور حاصل انباشت سالها ناترازی در اقتصاد، تصمیمات نادرست دولت در سالهای اخیر، به تأخیر انداختن اصلاحات اقتصادی با امید بستن به گشایش‌های خارجی و تحریم های ظالمانه اخیر است. تعادل اقتصادی سیاسی شکل گرفته حول وضع موجود، انجام اصلاحات را با تعویق روبه‌رو کرده و یا باعث ایجاد موانع جدی شده است. اگرچه رفع و اصلاح مسائل فعلی دشوار است، ولی باید توجه داشت که ادامه وضع فعلی، حتی اگر امکانپذیر باشد، پیامدهای بسیار ناخوشایندتری به دنبال خواهد داشت.

همچنین بخوانید: مجلس جلوی پرداخت حقوق های نجومی را گرفت!

منبع: گسترش

ارسال نظر