۲ میلیون حقوق بیشتر با رتبه بندی معلمان

وزیر سابق آموزش پرورش در گفتگویی درباره تاثیر اجرای لایحه رتبه بندی معلمان گفت حدود ۲ میلیون تومان به حقوق فرهنگیان اضافه خواهد شد. 

۲ میلیون حقوق بیشتر با رتبه بندی معلمان

بررسی لایحه رتبه بندی فرهنگیان دو هفته پیش در کمیسیون آموزش به پایان رسیده و به صحن علنی ارسال شد.

طرح رتبه بندی دو میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه می‌کند

​وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: «طرحی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است می‌تواند چیزی حدود دو میلیون تومان به حقوق معلمان اضافه کند. اما نباید طرح رتبه بندی معلمان انتظار ارتقاء کیفیت نظام آموزشی داشت، چرا که این پرداختی، قدری از شکاف ناعدالتی پرداختی به معلمان را پر می‌کند.»

بطحائی، وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به ناعدالتی موجود در نظام پرداخت حقوق کارکنان دولت می‌گوید: «در نظام بودجه ریزی آموزش و پرورش کشور یک اختلال مزمن وجود دارد، چرا که این اختلال منجر شده است تا بودجه سال آتی این وزارت‌خانه بر اساس بودجه سنوات قبل و با کسری نوشته شود.
به طور مثال بودجه امسال آموزش و پرورش ۱۰۰ هزار میلیارد است و سازمان برنامه و بودجه برای سال آتی بودجه را با ۱۰ درصد افزایش ۱۱۰ هزار میلیارد تومان تعیین می‌کند. در حالی که این وزارتخانه امسال ۱۲۰ هزار میلیارد تومان صرف اهداف خود کرده است، در نتیجه بودجه سال آتی با کسری قابل توجهی مواجه خواهد شد.»

بیشتر بخوانید: کاهش بودجه رتبه بندی معلمان |‌ ۲۵هزار میلیارد برای یکسال است نه شش ماه!

وی افزود: «پیچیده بودن نظام بودجه ریزی در آموزش و پرورش همواره سازمان برنامه را از پرداختن به آن دور کرده است.»

رئیس اسبق مرکز ملی نظارت راهبردی سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه می‌گوید: «به طور مثال معلمی با مدرک فوق لیسانس با ۲۰ سابقه کار نهایت شش تا هفت میلیون تومان حقوق در ماه دریافت می‌کند در حالی که همین مدرک تحصیلی در نهادی دیگر ۱۲ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند و این یعنی ناعدالتی در نظام پرداخت آموزش و پرورش کشور.»

همچنین بخوانید: حذف همترازی معلمان با اساتید از طرح رتبه بندی

طرح رتبه بندی معلم‌ها تاثیرگذار نیست

او در پاسخ به اینکه نظام رتبه بندی معلمان منجر به ارتقاء کیفیت آموزش شده است یا خیر؟ بیان کرد: «متاسفانه این شکافت دریافتی در معلمان منجر شده تا طرح رتبه بندی معلم‌ها تاثیرگذار نباشد، چرا که باید کارکنان آموزش و پرورش به یک سطح معیشتی رسیده باشند تا این طرح تنها جنبه نظام پرداخت برای آن‌ها نداشته باشد.»

وی همچنین تاکید کرد: «طرحی که هم اکنون در مجلس در حال بررسی است می‌تواند چیزی حدود دو میلیون تومان به درآمد معلمان اضافه کند اما نباید از این طرح انتظار ارتقاء کیفیت نظام آموزشی داشت، چرا که این پرداختی قدری از شکاف ناعدالتی پرداختی به معلمان را پر می‌کند.»

اجرای رتبه بندی در سایر نهادها + کمک‌ها و سایر پرداختی‌ها

بطحائی به نبود ردیفی با نام سایر کمک‌ها در بودجه آموزش و پرورش اشاره کرده و گفت: «در سایر نهادها هم نظام رتبه بندی بدون جنجال اجرایی می‌شود و همچنین در فصل ۶ بودجه هر دستگاه ردیفی به عنوان کمک‌ها و سایر پرداختی‌ها برای کارکنان تعریف شده است که از جمله آن ها پرداختی در مناسبت‌ها، ماموریت‌ها و .. است که متاسفانه این ردیف برای معلمان یا اجرایی نمی‌شود و یا آنقدر ناچیز است که اصلا دیده نمی‌شود.

منبع: عرشه

ارسال نظر