یارانه نقدی 600 هزار تومانی به کدام خانواده‌ها تعلق می‌گیرد؟

بر اساس طرح جوانی جمعیت یارانه برخی خانوار‌ها قرار است به زودی 3 برابر شود. اما کدام خانوار‌ها مشمول افزایش 3 برابری و یارانه نقدی 600 هزار تومانی می‌شوند؟

یارانه نقدی 600 هزار تومانی به کدام خانواده‌ها تعلق می‌گیرد؟

آن‌طور که رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده خبر داده، قرار است یارانه برخی از خانوار‌ها به زودی 3 برابر شود.

طرح جوانی جمعیت روز گذشته در شورای نگهبان تصویب شد. طرحی که بر اساس آن قرار است مشوق‌هایی برای فرزندآوری و ازدواج به افراد داده شود. شرط افزایش 3 برابری یارانه این است که خانوار‌ها جزو 4 دهک اول درآمدی جامعه باشند، سرپرست خانوار در دستگاه دولتی شاغل نباشد و از همه مهم‌تر اینکه خانواده حداقل 3 فرزند داشته باشد.

نکته مهم در افزایش 3 برابری یارانه نقدی خانوار‌ها این است که تنها یارانه فرزندان خانواده 3 برابر می‌شود و گویا یارانه پدر و مادر تغییری نخواهد کرد. بر این اساس یارانه خانوار‌های 4 دهک اول جامعه که در بخش دولتی شاغل نباشند و حداقل 3 فرزند داشته باشند، 3 برابر می‌شود. اما هنوز مشخص نیست که یارانه نقدی این خانوار‌ها مشمول افزایش 3 برابری می‌شود، یا یارانه معیشتی این خانوارها.

یارانه ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومانی؟

اگر قرار باشد یارانه نقدی ماهانه این خانوار‌ها 3 برابر شود، یعنی یارانه هر فرزند در این خانوار‌ها از ۴۵ هزار تومان به ۱۳۶ هزار تومان می‌رسد. با این حساب مجموع یارانه نقدی یک خانوار دارای 3 فرزند به حدود ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.

اما اگر قرار باشد یارانه معیشتی خانوار‌های دارای 3 فرزند و بیشتر شامل افزایش 3 برابری شود، این یعنی یارانه ۲۰۵ هزار تومانی معیشتی باید 3 برابر شود. در این صورت یارانه این خانوار‌ها به ۶۰۰ هزار تومان می‌رسد.

افزایش 3 برابری یارانه نقدی، بخشی از اجرای طرح جوانی جمعیت است که روز گذشته در شورای نگهبان تصویب شد. در این طرح موارد دیگری چون پرداخت زمین رایگان، افزایش یارانه ودیعه مسکن، تسهیلات مسکن و ثبت‌نام خودرو بدون قرعه‌کشی مطرح شده است.

منبع: جامعه 24

ارسال نظر