کاهش سپرده های مدت دار در نظام بانکی | حجم قرض‌الحسنه افزایش یافت

آمارها نشان می‌دهد در شهریور امسال حجم سپرده‌های قرض‌الحسنه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد رشد داشته و در مقابل کاهش سپرده های مدت دار را شاهد بوده‌ایم.

کاهش سپرده های مدت دار در نظام بانکی | حجم قرض‌الحسنه افزایش یافت

به گزارش ایرنا نقدینگی همواره از عوامل مهم تورم‌زاست، بنابراین دولت‌ها در تلاش هستند نقدینگی سرگردان افراد را به محل‌هایی هدایت کنند تا پول نقد را از دسترس مردم دور نگه دارند. برای این منظور سود انواع سپرده‌ها را تغییر می‌دهند تا از این طریق مسیر نقدینگی که شامل پول و شبه پول است را کنترل و به تبع آن تورم را مهار کنند.

منظور از پول، اسکناس، کارت‌های اعتباری و دارایی قابل دریافت از طریق چک است و شبه‌پول نوعی از سپرده‌های مدت‌دار به شمار می‌رود که امکان نقدشوندگی و هزینه کردن آن امکان‌پذیر نیست، بنابراین ابزار مفید و جذابی برای کنترل تورم به شمار می‌رود. شبه‌پول شامل قرض‌الحسنه پس‌انداز، کوتاه‌مدت، یک ساله، 2 ساله، 3 ساله، 4 ساله و 5 ساله است.

همچنین بخوانید: ۲ روایت مختلف از یارانه جدید در اقتصاد ایران

بر این اساس بررسی آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد حجم نقدینگی در شهریورماه امسال 4 هزار و ۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که 8 هزار و ۱۶۴ هزار میلیارد تومان آن مربوط به پول و 3 هزار و ۲۵۱ هزار میلیارد تومان آن به شبه‌پول تعلق داشته است. میزان شبه‌پول در اسفندماه سال گذشته ۲ هزار و ۷۸۵ هزار میلیارد تومان و در شهریورماه سال گذشته ۲ هزار و ۲۹۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

کاهش سپرده های مدت دار

همچنین رشد شبه‌پول در شهریورماه امسال نسبت به شهریور سال گذشته ۴۱.۶ درصد و نسبت به اسفند سال گذشته ۱۶.۷ درصد است.

بررسی آمارها نشان می‌دهد میزان سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز در شهریورماه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۹ درصد افزایشی بود. بر اساس آمار این شاخص از رقم ۱۷۰ هزار میلیارد تومان در شهریور سال گذشته به رقم ۲۵۴ هزار میلیارد تومان در شهریور امسال رسید.

بر اساس این گزارش، سپرده‌های کوتاه‌مدت در شهریورماه امسال رشد ۳۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت. بر این اساس یک هزار و ۱۶۶ هزار میلیارد تومان سپرده کوتاه‌مدت در بانک‌ها سپرده‌گذاری شده است. در مقابل سپرده‌های یک ساله ۷.۲ درصد و سپرده‌های 3 سال ۵۰ درصد کم شده است.

میزان سپرده‌های 4 ساله و 5 ساله هم در شهریورماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۷.۱ درصد و ۱۸.۷ درصد کم شده است.

ارسال نظر