گران شدن بنزین، شایعه یا واقعیت؟

به دنبال انتشار شایعه افزایش دوباره قیمت بنزین، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی این خبر را تکذیب کرد و گفت فعلاً خبری از گران شدن بنزین نیست.

گران شدن بنزین، شایعه یا واقعیت؟

فاطمه کاهی در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال حذف یارانه بنزین در بودجه ۱۴۰۱ و واقعی‌سازی قیمت‌ها وجود دارد، اظهار کرد: «هرگونه تصمیم‌گیری در این زمینه بر عهده دولت است و مجلس هم تصویب آن را بر عهده دارد. شرکت پخش تنها مجری مصوبه‌های دولت است.»

گفتنی است در روزهای گذشته اخباری مبنی بر احتمال افزایش قیمت بنزین شنیده شده و در فضای مجازی این طور بیان شد که قرار است قیمت بنزین در سال آینده به ۱۴ هزار تومان رسیده و درآمد حاصل از آن صرف افزایش یارانه نقدی مردم شود. احتمالاً این همان طرح پیشنهادی است که قبل از انتخابات و به شکل بسته‌های مختلف در محل اتاق بازرگانی تهران رونمایی شده بود.

همچنین در 29 شهریورماه امسال، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفته بود تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی، یعنی بنزین و گازوئیل در بودجه سال آینده وجود ندارد.

رحیم زارع با اشاره به جلسات کمیسیون برنامه و بودجه با سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه ۱۴۰۰ اظهار کرده بود: «در جلسات برگزار شده پیشنهاداتی به دولت درباره نرخ ارز و یارانه‌های پنهان و آشکار و اصلاح ساختار بودجه داده شده است، اما این‌که در نهایت چه تصمیمی گرفته خواهد شد بر عهده دولت است که تا ۱۵ آذرماه موعد ارائه لایحه بودجه سال آینده به مجلس مشخص می‌شود.»

به گفته او در مورد افزایش قیمت بنزین در سال آینده صحبتی نشده است و بنزین و حامل‌های انرژی وزن بالایی در سبد مصرفی خانوار دارند، چون اساساً اقتصاد ما به دلار و بنزین ربط دارد و افزایش قیمت بنزین اثر تورمی بالایی خواهد داشت.

بر این اساس در مورد تعیین تکلیف یارانه‌های پنهان و آشکار از سوی مسئولان و نمایندگان مجلس هم گفته شده که این موضوع به مؤلفه‌ها و عوامل زیادی مربوط است که باید زیرساخت‌های آن فراهم شود. همچنین موضوع یارانه نقدی هم مطرح بود که باید از راه‌هایی چون نظرخواهی از مردم وضعیت آن را مشخص کرد.

بیشتر بخوانید: پس از حذف ارز۴۲۰۰ تومانی منتظر یارانه ۳۰۰ هزار تومانی باشیم؟

بر این اساس به عقیده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، ظاهراً تصمیمی برای گران شدن حامل‌های انرژی یعنی بنزین و گازوئیل در سال آینده وجود ندارد و احتمالاً افزایش قیمت در سال ۱۴۰۱ منتفی است؛ مگر این‌که یارانه‌های پنهان یعنی مبلغی بالغ بر ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان تعیین تکلیف شود، موضوعی که تعیین تکلیف آن هم منوط به بهبود وضعیت معیشت مردم و سپس نظرخواهی و اقناع‌سازی مردم است.

گفتنی است گران شدن بنزین آخرین بار در آبان سال 98 اجرایی شد و قیمت هر لیتر بنزین دولتی از هزار به 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد به 3 هزار تومان رسید. این افزایش قیمت اعتراض مردم را در پی داشت.

ارسال نظر