حذف دلار از اقتصاد ایران شدنی نیست

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص حذف دلار از اقتصاد ایران گفت دلار یکی از ارزهای قدرتمند جهان است و کسی نمی‌تواند آن را کتمان کند.

حذف دلار از اقتصاد ایران شدنی نیست

مهراد عباد در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص اظهارات وزیر صمت مبنی بر حذف دلار از اقتصاد کشور اظهار کرد: «حذف دلار از مبادلات تجاری کار سختی است که برخی از کشورها که تعداد آن‌ها هم زیاد نیست توانسته‌اند این کار را انجام بدهند. قدرت مالی این کشورها هم از ما بیشتر بوده است. خوب است که ما با همه کشورهای دنیا تعامل داشته و با کسی خصومت نداشته باشیم. مطرح شدن این موارد شاید نتواند در این برهه به ما کمک کند.»

وی افزود: «حدود 3 سال است که ثبت سفارش با دلار ممنوع است و بسته به کشوری که با آن تجارت می‌کنیم با ارزهای دیگر مانند یورو، یوآن و درهم ثبت سفارش انجام می‌شود. دیگر کسی به دلار پروفرم نمی‌دهد. ممکن است برای حواله پول‌ها معادل دلاری پرداخت شود. موضوع اصلی در تجارت و اقتصاد کشور الان این موضوع نیست. شاید قیمت عرضه یا ارز 4200 تومانی مسئله مهم‌تری باشد. شاید حرف‌ها در شروع کار کمی ایده‌آل‌گرایانه باشد.»

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که با توجه ممنوعیت ثبت سفارش به دلار از اسفندماه سال 96 و عدم تأثیرگذاری آن بر تأثیر دلار بر اقتصاد ایران، آیا اقدامات در جهت حذف دلار اثرگذاری خواهد داشت، گفت: «خیر، تأثیر خاصی در برهه کنونی نخواهد گذاشت. دلار یکی از ارزهای قدرتمند جهان است و کسی نمی‌تواند آن را کتمان کند. بسیاری از ارتباطات اقتصادی در جهان با دلار انجام می‌شود. حتی با وجود ممنوعیت ثبت سفارش به دلار، خود دولت اطلاعات و آمار را بر اساس دلار می‌دهد. این بحث‌ها به نظر جانبی می‌آید. اینکه ما بتوانیم ارزش پول ملی خود را افزایش دهیم یا به نوعی نرخ ارز کاهش بیابد، اهمیت بیشتری از اینکه چند پروفرم با دلار انجام شود یا خیر دارد. ما نمی‌توانیم دلار را حذف کنیم چون همه‌چیز ما به دلار است؛ حتی تعرفه‌ها و قیمت‌هایی که در سامانه گمرک درج شده بر اساس دلار است و تجار همیشه با تبدیل واحد کار خود را انجام می‌دهند.»

جالب است بخوانید: یک بام و دو هوای واردات خودرو | احتمال واردات خودرو از سال بعد

وی تصریح کرد: «تجارت خارجی ما به سمتی رفته که تجار با ارز کشور طرف معامله کار می‌کنند. اگر اروپا باشد با یورو و اگر برای مثال امارات باشد با درهم. حذف دلار می‌تواند دو بخش داشته باشد؛ یکی در معاملات یا تهاترهای نفتی و یک قسمت هم مربوط به بخش خصوصی. برای بخش خصوصی معامله به دلار یا یورو تفاوت زیادی ندارد، شاید تأثیر آن را بتوانیم در خرید و فروش نفت و گاز بین دولت‌ها ببینیم.»

گفتنی است سیدرضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور در هفته جاری به حذف دلار از اقتصاد ایران اشاره کرده و گفته بود به دنبال خارج کردن دلار از اقتصاد ایران هستیم. این صحبت او واکنش بسیار فعالان اقتصادی را در پی داشت.

ارسال نظر