چرا دلار گران می‌شود؟ | احتمال رسیدن به دلار 30 هزار تومانی!

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی معتقد است اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد، نرخ دلار در کشور به بالاتر از 30 هزار تومان هم می‌رسد.

چرا دلار گران می‌شود؟ | احتمال رسیدن به دلار 30 هزار تومانی!

سیدکمال سیدعلی در گفت‌وگو با ایلنا درباره 3 موضوع تأثیرگذار تحولات اخیر افغانستان، طولانی شدن روند برجام و واکنش بازار به تیم اقتصادی دولت سیزدهم روی افزایش نرخ ارز اظهار کرد: «موضوع بسیار مهم و اثرگذار بر بازار ارز به ویژه افزایش نرخ دلار، مسئله برجام و طولانی شدن روند مذاکرات است. می‌دانیم که رئیس‌جمهور دولت سیزدهم اعلام کرده از هر موضوعی که منجر به رفع تحریم‌ها شود استقبال می‌کند و باید ببینیم آیا این نگاه در بدنه دولت حاکم است یا نه.»

وی ادامه داد: «مذاکرات نباید به نقطه منفی برسد، اما طولانی شدن آن هم آثار بسیار منفی برای کشور به دنبال دارد. هیچ کشوری جز ایران بابت طولانی شدن برجام چیزی را از دست نمی‌دهد و تنها ایران است که از این عدم توافق آسیب می‌بیند.»

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با اشاره به اثرگذاری احیای برجام در بودجه سال جاری اظهار داشت: «بودجه سال جاری بر اساس احیای برجام نوشته شده و اگر برجام احیا نشود، بودجه امسال باید هرچه سریع‌تر اصلاح شود و اصلاح بودجه در نبود برجام به معنای کاهش هزینه‌ها و افزایش درآمدهاست.»

وی تأکید کرد: «روشن است که کاهش هزینه‌ها به سرعت انجام نمی‌شود و افزایش درآمدها هم منوط به احیای برجام است، بنابراین در این موضوع با یک بن‌بست مواجه هستیم.»

سیدعلی با اشاره به سیگنال‌های مثبتی که از احیای برجام منتشر می‌شود هم گفت: «شاهد انتشار مصاحبه‌هایی هستیم که سیگنال‌های مثبت از مذاکرات با برجام می‌دهد.»

وزیر اقتصاد دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت سیزدهم

بازار هنوز سیگنال مثبتی از کابینه جدید نگرفته

وی با اشاره به واکنش بازار به تیم اقتصادی دولت سیزدهم گفت: «هرچند هنوز تیم اقتصادی دولت سیزدهم از مجلس رأی اعتماد نگرفته و کاری انجام نداده، اما چینش آن سیگنال مثبتی به جامعه نداده و همین هم روی بازار اثر می‌گذارد. باید توجه داشته باشیم که انتظارات تورمی در بازار بسیار اثرگذار است. این انتظارات فراتر از مسائل اقتصادی است و مردم منتظر هستند تا ببینند در آینده چه اتفاق می‌افتد.»

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط حال حاضر تیم اقتصادی دولت سیزدهم ضعیف‌تر از دولت قبل نیست، گفت: «معتقدم انتخاب رئیس کل بانک مرکزی بسیار اهمیت دارد، چراکه باید فردی انتخاب شود که بر موضوع ارز تسلط داشته باشد اما در این‌باره هم جامعه سیگنال مثبتی دریافت نکرده است.»

رئیس جدید بانک مرکزی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی احتمالی دولت سیزدهم

به افعانستان 7 تا 9 میلیارد دلار صادرات داریم

وی با اشاره به درگیری‌های اخیر افغانستان با طالبان و اثرگذاری بر مسائل اقتصادی بین دو کشور خاطرنشان کرد: «در حال حاضر نمی‌دانیم با وجود طالبان چه اتفاقاتی می‌افتد. اما ایران چیزی حدود 7 تا 9 میلیارد دلار به افغانستان صادرات دارد که این عدد می‌تواند بیشتر هم شود.»

سیدعلی افزود: «هر حکومتی که در افغانستان مستقر شود، به دلیل اینکه نوار مرزی بلندی بین دو کشور وجود دارد و همچنین به دلیل علاقه‌مندی مردم افغانستان به کالاهای ایرانی، این تجارت کماکان ادامه خواهد داشت. هرچند بحث جایگزینی مطرح است، اما به طور قطع پاکستان نمی‌تواند به سرعت جایگزین کالاهای صادراتی ایرانی شود.»

این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه بازار افغانستان و عراق برای ایران بسیار اهمیت دارد گفت: «هرچه این دو کشور از تشدد دورتر باشند، همکاری اقتصادی با این کشورها افزایش می‌یابد. البته باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر هم تجارت ایران به افغانستان به رغم اینکه طالبان مرزها را گرفته است، قطع نشده و تجارت بین دو کشور ادامه دارد.»

بیشتر بخوانید: تأثیر سقوط افغانستان بر قیمت دلار در ایران

سیدعلی تأکید کرد:‌ «از آنجایی که افغانستان یک بازار 9 میلیارد دلاری برای ایران است، کشور باید به دنبال حفظ این بازار باشد. اما این تحولات نمی‌تواند نقش مهمی در بازار ارز ایران داشته باشد، زیرا سیستم بانکی افغانستان با ایران کار نمی‌کند و به طور قطع ما متمرکز به بازار افغانستان نبودیم.»

تأخیر در استقرار دولت جدید جایز نیست

سیدعلی با اشاره به موضوع طولانی شدن انتقال قدرت از دولت دوازدهم به دولت سیزدهم هم اظهار کرد: «تأخیر در استقرار تیم دولت سیزدهم تأثیر منفی در بازار داشته و باید هرچه سریع‌تر تیم اقتصادی دولت سیزدهم کار خودشان را شروع کنند، چراکه بحث مدیریت تعهدات ارزی فعالان اقتصادی مطرح است و باید دید آیا تیم اقتصادی و بدنه دولت سیزدهم هم طبق گفته رئیس‌جمهور از احیای برجام استقبال می‌کنند یا نه.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به احتمال ادامه روند افزایش قیمت ارز به‌ویژه دلار گفت: «معتقدم اگر در برجام اتفاقی نیفتد و شرایط امروز ادامه داشته باشد، نرخ دلار به بالاتر از 30 هزار تومان هم می‌رسد. اما اگر برجام احیا شود و امکان فروش دو و نیم میلیون بشکه نفت را داشته باشیم و میزان درآمدهای نفتی بالا برود، مشکلی در مدیریت ارزی کشور نخواهیم داشت.»

ارسال نظر