رئیس جدید بانک مرکزی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی دولت سیزدهم

گرچه انتخاب رئیس‌کل بانک مرکزی نیازی به تأیید و رأی نمایندگان مجلس ندارد، با این حال در فهرستی که رسانه‌ها از کابینه ابراهیم رئیسی منتشر کرده‌اند، نام علی صالح آبادی به عنوان رئیس بانک مرکزی در دولت سیزدهم به چشم می‌خورد. اما صالح‌آبادی کیست و چه سوابقی دارد؟

رئیس جدید بانک مرکزی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق علی صالح آبادی رئیس بانک مرکزی دولت سیزدهم

علی صالح آبادی کیست؟

علی صالح آبادی متولد سال 1357 در سبزوار است و با داشتن 43 سال سن، او هم جزو چهره‌های جوان دولت سیزدهم محسوب می‌شود. او دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکترای مدیریت مالی از دانشگاه تهران و همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق است.

صالح‌آبادی مدیرعامل فعلی بانک توسعه صادرات ایران و نخستین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور است.

سوابق اجرایی علی صالح آبادی

علی صالح‌آبادی در اول آذر سال ۱۳۸۴، همزمان با تصویب قانون بازار اوراق بهادار به سمت دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران منصوب شد. در خرداد ۸۵ و پس از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از سوی شورای عالی بورس به عنوان رئیس سازمان انتخاب شد و در مدت حدود یک دهه، هدایت بازار سرمایه کشور را برعهده داشت و آذر ماه ۱۳۹۳ از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد.

بیشتر بخوانید: وزیر ورزش دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی علیرضا فارسی وزیر ورزش احتمالی دولت سیزدهم

در سوابق اجرایی صالح‌آبادی مسئولیت‌هایی چون مدیر تالار منطقه‌ای بورس کرج و مسئول بررسی‌های سرمایه‌گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، سازمان تأمین اجتماعی و ستاد اجرایی فرمان امام به چشم می‌خورد.

وی عضویت در کمیته فنی هیئت خدمات مالی اسلامیIFSB مالزی را نیز در کارنامه دارد.

واکنش فعالان بازار بورس به انتخاب صالح‌آبادی چیست؟

وقتی صحبت از نام صالح‌آبادی به عنوان رئیس بانک مرکزی به میان آمد، در فضای مجازی فعالان بازار بورس و سهام واکنش‌های مثبتی نسبت به این انتخاب او داشتند. حدس این افراد این است که انتخاب علی صالح آبادی به عنوان یک گزینه بورسی و کاربلد، می‌تواند منجر به رونق دوباره بازار بورس و سهام باشد. همچنین احتمالاً کاهش نرخ سود به عنوان یکی از مهمترین انتظارات فعالان بازار سهام از صالح‌آبادی باشد و او در صورت اتخاذ این تصمیم می‌تواند کمک بزرگی به بازگشت سرمایه به بازار سهام کند.

همچنین جالب است بخوانید: وزیر ارتباطات دولت رئیسی کیست؟ | بیوگرافی و سوابق عیسی زارع پور وزیر ارتباطات دولت سیزدهم

ارسال نظر