تشدید مجازات استفاده‌ غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز

مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز از تشدید مجازات استفاده‌‌کنندگان غیرمجاز برق برای استخراج ارز دیجیتال خبر داد. این قانون به زودی جهت برخورد با متخلفان مورد تصویب قرار می‌گیرد.

تشدید مجازات استفاده‌ غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا، محمد خدادادی بهلولی درباره تشدید مجازات استفاده‌کنندگان غیرمجاز برق برای استخراج ارز دیجیتال بیان کرد: «مقرر است به زودی و پس از تصویب قوانین جدید برای مقابله با استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمزارز، مجازات‌های متخلفان افزایش یابد.»

بهلولی در ادامه گفت: «در قوانین و مقررات جدید پیشنهادی که در حال طی مراحل تصویب هستند، افزایش مجازات‌ها شامل افزایش جریمه‌ها به میزان حداقل سه و حداکثر پنج برابر، حبس فرد متخلف و ابطال جواز کسب او در صورت تکرار تخلف لحاظ شده است.»

مجری طرح تامین برق مراکز رمزارز توانیر گفت: «هرگونه استفاده از تعرفه‌های انرژی یارانه‌ای مانند تعرفه خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری برای استخراج رمزارز ممنوع است. سوء استفاده از برق یارانه‌ای برای استخراج رمزارز باعث افت کیفیت برق و آسیب رساندن به لوازم الکتریکی همسایگان مانند تلویزیون، یخچال، کولر و... می‌شود.»

خدادادی افزود: «همچنین با توجه به اینکه ماینرها به صورت ۲۴ ساعته روشن بوده و مصرف برق بسیار بالایی دارند، این عمل خلاف قانون باعث محدودیت در تامین برق سایر مشترکان در ایام گرم و سرد سال می‌شود.»

استفاده‌ غیرمجاز از برق برای استخراج رمزارز

وی ادامه داد: «به همین دلیل در صورت کشف تخلف، اولا همه ماینرها توسط پلیس توقیف می‌شود. دوما، جریان برق مشترک متخلف قطع می‌شود. سوما جریمه‌های سنگین از متخلف اخذ می‌شود و در نهایت پرونده متخلف به مراجع قضایی ارسال می‌شود.»

ماینر، دستگاه تولیدکننده رمزارز است. رمزارز نوعی دارایی دیجیتال است که به طور غیرمتمرکز تولید و نگهداری می‌شود. برای استخراج رمزارزها باید محاسبات ریاضی پیچیده‌ای توسط رایانه به‌صورت مستمر انجام شود که مستلزم مصرف برق زیادی است.

متوسط انرژی مورد نیاز برای استخراج هر بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ساخته شده، حدود ۳۰۰ مگاوات ساعت برآورد می‌شود که این انرژی به صورت متوسط معادل مصرف برق بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک روز است.

به استناد تخمین مراجع بین‌المللی (Cambridge، ۲۰۲۱) در حال حاضر متوسط مصرف برق سالانه کل شبکه جهانی بیت‌کوین در حدود برابر ۹۶ میلیارد کیلووات ساعت برآورد می‌شود که این مقدار از مصرف سالانه برق در کشورهایی مانند بلژیک، فنلاند و اتریش بیشتر است.

ارسال نظر