سخنگوی صنعت برق: به استخراج ارز دیجیتال یارانه تعلق نمی‌گیرد

رسانه کلیک - سخنگوی صنعت برق از تامین برق مراکز استخراج ارز دیجیتال از نیروگاه‌های مقیاس کوچک و تجدید پذیر، بدون اختصاص یارانه انرژی به این مراکز خبر داد.

سخنگوی صنعت برق: به استخراج ارز دیجیتال یارانه تعلق نمی‌گیرد
مصطفی رجبی مشهدی درگفتگوی اختصاصی با خبرگزاری صداوسیما در خصوص جزئیات استفاده از این طرح افزود: طبق مصوبه هیئت وزیران و ابلاغیه وزارت نیرو، نیروگاه‌های مقیاس کوچک باید جدید بوده و به شبکه سراسری برق متصل نباشند و البته سوخت این نیروگاه‌ها یارانه دریافت نمی کنند و قیمت گاز آن‌ها معادل ۷۰ درصد قیمت گاز صادراتی محاسبه می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون ۱۶۵۰ مگاوات ظرفیت مصوبه نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کشور است ادامه داد: سالانه ۲۰۰ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک در کشور به شبکه برق متصل میشوندکه قیمت خرید تضمینی برق آن‌ها نیز ۶۰۰تومان به ازای هر پرکیلووات ساعت و ۸ برابر قیمت فروش برق به مشترکان است
رجبی مشهدی افزود:
مراکز استخراج ارز دیجیتال می‌توانند علاوه بر نیروگاه‌های مقیاس کوچک، برق مورد نیاز خود را از نیروگاه‌های تجدیر پذیر تازه تاسیس تامین کنند که این نیروگاه‌ها علاوه بر مصرف نداشتن سوخت میتوانند به شبکه برق متصل باشند.
سخنگوی صنعت برق ادامه داد: استفاده از این نیروگاه‌ها میتواند زمینه توسعه نیروگاه‌های تجدید پذیر را فراهم میکند.
وی با بیان اینکه مراکز استخراج ارز دیجیتال برق را بدون یارانه دریافت خواهند کرد گفت:

به مراکز غیر مجاز توصیه می‌شود پیش از برخورد قضایی و پرداخت خسارت به دلیل استفاده غیر مجاز از برق برای استخراج ارز دیجیتال، مجوز فعالیت را از وزارت صمت دریافت کنند تا وزارت نیرو نیز برق این مراکز را از روش‌های تعیین شده اختصاص دهد.

معاون وزیر نیرو : ۳۱۰ مگاوات مجوز ارزرمز فعال در کشور وجود دارد

همایون حائری با اشاره به فعالیت برخی از افراد در زمینه استخراج ارز دیجیتال به صورت غیرقانونی اظهار داشت: فعالین در این حوزه که به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کنند باید مجوزهای لازم را اخذ کرده و شروع به فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه در کشور ۳۱۰ مگاوات مجوز رمزارز فعال وجود دارد، ابراز داشت:

با هماهنگی‌های انجام شده با دیگر نهادها و دستگاه‌ها کسانی که رمزارز غیرقانونی استخراج می‌کنند، با آنها برخورد می‌شود.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه ظرفیت نیروگاه‌های کشور ۸۵ هزار مگاوات است، تصریح کرد: کشور ما از این لحاظ در رتبه ۱۲ دنیا قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه تا پایان سال دو هزار مگاوات دیگر به ظرفیت نیروگاه‌های کشور افزوده می‌شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه بخش خصوصی حضوری فعال در بخش نیروگاهی کشور دارد که با مشارکت بیشتر بخش خصوصی امید است که طی سالیان آینده ظرفیت نیروگاهی کشور باز هم افزایش یابد.

ارسال نظر