قیمت برق برای ماینینگ ارزهای دیجیتال اعلام شد

رسانه کلیک - سخنگوی صنعت برق خبر از تعیین قیمت برق برای ماینینگ ارزهای دیجیتال داد. تعرفه برق برای استخراج رمزارزها برابر با 965 تومان برای هر کیلووات ساعت است.

قیمت برق برای ماینینگ ارزهای دیجیتال اعلام شد

مصطفی رجبی مشهدی با بیان اینکه این نرخ در 8 ماه غیر گرم سال معادل 50 درصد متوسط نرخ برق صادراتی یعنی 580 تومان خواهد بود و در 4 ماه گرم سال یعنی از خرداد تا شهریور، دو برابر متوسط قیمت صادراتی برق محاسبه می‌شود، افزود: «استفاده این مراکز از برق در 300 ساعت سال که ساعات اوج بار است و قبلا توسط وزارت نیرو ابلاغیه می‌شود، ممنوع است.»

وی در مورد هزینه انشعاب عمومی برق این مراکز گفت: «از این گروه از متقاضیان هزینه انشعاب عمومی دریافت نخواهد شد. به منظور تشویق فعالان تخفیفاتی هم در نظر گرفته شده است. در صورتی که این متقاضیان به صورت مجتمعی و با ظرفیت بالا فعالیت کنند، تا 20 درصد تخفیف در سطوح انتقال به آنها تعلق می‌گیرد. همچنین درصورتی که از استخرهای داخلی نیز استفاده کنند تا 15 درصد تخفیف بیشتر شامل حال این مشترکان می‌شود. استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز ممنوع است و برق تنها به متقاضیانی ارائه می‌شود که مجوز از وزارت صمت را داشته باشند.»

مصطفی رجبی مشهدی در ادامه افزود: «همچنین برای کسانی که نسبت به شناسایی و اعلام مراکز غیرمجاز رمزارز اقدام کنند نیز پاداش‌هایی در نظر گرفته شده است که معادل 20 درصد خسارت وارده توسط این مراکز به شبکه خواهد بود. با استفاده‌کنندگان غیرمجاز از برق نیز براساس قوانین موجود برخورد و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.»

رجبی مشهدی با بیان اینکه امکان استفاده از برق نیروگاه‌های موجود برای استخراج رمزارز وجود ندارد و این کار ممنوع است، گفت: «این گروه از متقاضیان در صورت تمایل می‌توانند نسبت به احداث نیروگاه جدید اقدام کنند که در این صورت نرخ سوخت این نیروگاه‌ها معادل 70 درصد نرخ گاز صادراتی خواهد بود.»

وی با اشاره به این که استخراج کنندگان رمزارز همچنین می‌توانند نسبت به استفاده از برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر برای این کار اقدام کنند، گفت: «در صورت عدم استمرار برق تولیدی نیروگاه تجدیدپذیر، این مراکز می‌توانند از برق شبکه به عنوان پشتیبان استفاده کنند که در این شرایط نرخ برق شبکه به قیمت تعیین شده در این مصوبه محاسبه خواهد شد.»

با توجه به اعلام رسمی قیمت برق برای ماینینگ ارزهای دیجیتال باید دید فعالان این صنعت چه واکنشی از خود نشان می دهند. شاید این تعرفه برق برای استخراج رمزارزها باعث کاهش محبوبیت آن ها در ایران شود.

ارسال نظر