سرانه آب ایرانی ها یک‌پنجم شد

وزیر نیرو در نشست با مدیران صنعت آب و آبفای کشور، از یک‌پنجم شدن سرانه آب ایرانی ها به دنبال خشکسالی‌های گسترده در کشور خبر داد.

سرانه آب ایرانی ها یک‌پنجم شد

علی‌اکبر محرابیان در نشست با مدیران صنعت آب و آبفای کشور که در وزارت نیرو برگزار شد، با اعلام یک‌پنجم شدن سرانه آب ایرانی ها گفت: «سرانه آب هر ایرانی از حدود ۶ هزار و ۵۰۰ متر مکعب، به هزار و ۲۰۰ متر مکعب کاهش یافته است. کاهش سرانه آب لزوم توجه جدی‌تر به سازگاری با کم‌آبی را دوچندان می‌کند.»

وزیر نیرو افزود: «حل چالش‌های آب در این دوره از طریق ۲ راهکار اقدام‌های نرم‌افزاری و اقدام‌های عملیاتی و سازه‌ای پیگیری خواهد شد. در اقدام‌های نرم‌افزاری که نخستین گام است، درک این موضوع که کشور درگیر شرایط کم‌آبی است و پنجه در پنجه کم‌آبی دارد، بسیار مهم خواهد بود.»

محرابیان اظهار داشت: «کشورمان یکی از کم‌بارش‌ترین کشورهای جهان است که یک‌سوم تا یک‌دوم بارش‌ها در آن به وقوع می‌پیوندد و همواره شاهد کاهش بارش‌ها بوده و خواهد بود. بر همین اساس افزایش بهره‌وری در بخش آب از اهمیت بسیار بالایی برخودار است، زیرا افزایش بهره‌وری این امکان را می‌دهد تا با منابع کم بتوان مصرف بیشتر را به درستی پوشش داد.»

وزیر نیرو خاطرنشان‌کرد: «عمده مصارف آب کشور در بخش‌های کشاورزی، صنعت، شرب و محیط زیست است که در بخش کشاورزی با توجه به سهم قابل توجه این بخش و میزان رشد آن، میزان اعمال بهره‌وری از ظرفیت بالاتری برخوردار است.»

به گفته وزیر نیرو اگر صرفه‌جویی در بخش کشاورزی محقق شود، مشکلات زیادی از کشور حل خواهد شد؛ بنابراین توجه به افزایش بهره‌وری در این بخش از ضروریات است که متولی آن نیز باید وزارت نیرو باشد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر