خصوصی سازی باشگاه استقلال به کجا رسید؟

در دیدار مدیرعامل شرکت فرهنگی ورزشی استقلال با رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، در خصوص آخرین وضعیت خصوصی سازی باشگاه استقلال بحث و گفت‌گو شد.

خصوصی سازی باشگاه استقلال به کجا رسید؟

مصطفی آجورلو مدیرعامل شرکت فرهنگی ورزشی استقلال و برخی کارشناسان بازار سرمایه، با محوریت بررسی نحوه واگذاری باشگاه مذکور در محل سازمان خصوصی‌سازی با حسین قربانزاده، رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی نشست و گفت‌وگو داشتند.

لزوم وجود صورت‌های مالی شفاف در شرکت‌های دولتی

در این جلسه قربانزاده ضمن تاکید بر ضرورت تسریع در فرآیند پذیرش باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه تصریح کرد: «شفاف شدن عملکرد باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس را باید از موضوع مدیریت این باشگاه بررسی کرد. صرف نظر از چگونگی انتقال مالکیت، نه تنها این 2 باشگاه که همه شرکت‌های دولتی باید صورت‌های مالی شفاف داشته باشند و موانع پیش روی خود را جهت پذیرش در بازار سرمایه بردارند.»

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی، پیگیری جدی موضوعات موثر در این فرآیند را از جمله تهیه صورت‌های مالی منتهی به تیرماه ۱۴۰۰، گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی شرکت و ثبت تغییرات اعضای هیئت‌مدیره نزد مرجع ثبت شرکت‌ها، در مورد باشگاه استقلال مورد تاکید قرار داد و در همین راستا مدیرعامل باشگاه استقلال قول داد که حداکثر مساعدت و همکاری را جهت تسریع در روند درج نماد انجام دهند.

ارائه تضمین از موفقیت واگذاری 2 باشگاه در بورس

قربانزاده افزود: «در خصوص چگونگی انتقال مالکیت و مدیریت این 2 باشگاه طبیعتاً باید حساسیت به خرج داد و تا زمانی که مسیر سودآوری این 2 باشگاه تضمین نشده و اطمینان از موفقیت بعد از واگذاری احراز نشده است، نباید در آن تعجیل کرد.»

در ادامه جلسه پیشنهاداتی در خصوص نحوه واگذاری باشگاه یاد شده از جمله روش واگذاری در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی، پیمان مدیریت، واگذاری در قالب تعاونی‌ها و نیز انتقال بلوکی سهام به اشخاص حقیقی و حقوقی دارای اهلیت مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس مذاکرات انجام شده در این نشست مقرر شد روش‌های پیشنهادی از جمله سرمایه‌گذاری و عرضه اولیه در بورس و همچنین روش‌های نوین سرمایه‌گذاری اقتصادی در باشگاه‌ها، به ویژه از طریق بازار سرمایه مانند صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی، در کارگروه‌های تخصصی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. همچنین روش‌های درآمدزایی این باشگاه در قالب تفاهم‌نامه با نهادهای مالی دارای مجوز از بورس، به منظور بهره‌برداری از برند این باشگاه نیز مورد بحث قرار گرفت.

شایان ذکر است تمامی شرکت‌های مشمول واگذاری می‌بایست مطابق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و بند (ب) ماده (۲۵) قانون برنامه ششم توسعه، به منظور اخذ هرگونه مجوز ثبت صورت‌جلسات مجامع عمومی و هیئت‌مدیره و نقل و انتقال اموال و دارایی‌های ثابت و اخذ هرگونه تسهیلات، مجوزهای مربوطه را از این سازمان اخذ کنند.

منبع: سازمان خصوصی‌سازی

ارسال نظر