مجسمه هایپررئال چیست؟ | وقتی هنر با حقیقت مو نمی‌زند

واقع‌گرایی افراطی یا هایپررئالیسم یکی از سبک‌های هنر نقاشی و مجسمه‌سازی است. هنرمندان این سبک آثاری بسیار واقعی و طبیعی خلق می‌کنند که بسیار شبیه به عکس یا تصویر واقعی است. اما مجسمه هایپررئال چیست؟ ساخت این نوع مجسمه‌ها چقدر هزینه دارد؟

مجسمه هایپررئال چیست؟ | وقتی هنر با حقیقت مو نمی‌زند

مجسمه هایپررئال چیست؟

سبک هایپررئال یا واقع‌گرایی افراطی یکی از شاخه‌های مهم هنر نقاشی و مجسمه‌سازی است. این سبک در واقع خلق آثار بسیار واقعی است که مخاطبان آن را با عکس اشتباه می‌گیرند. هدف هایپررئالیسم رویکردی به واقع‌نمایی تصاویر است که از هنر عکاسی الهام گرفته می‌شود.

هنرمندان نقاش و مجسمه‌ساز برای اینکه توانایی بالای هنری خود را نشان دهند، از این سبک استفاده می‌کنند. برای خلق یک اثر واقع‌گرایانه به درک بالای بررسی جزئیات تصاویر، قدرت تشخیص رنگ‌ها و تکنیک‌های هنری حرفه‌ای نیاز است. بنابراین خالقان آثار هایپررئال جزو هنرمندان زبده و حرفه‌ای شناخته می‌شوند.

پیام مرشدی از بارزترین نقاشان ایرانی است که آثار بزرگی در سبک هایپررئالیسم خلق کرده است. همچنین کانالتو ( Canaletto )، هنرمند ایتالیایی نیز یکی از صاحب‌سبک‌های این هنر است که شهرت جهانی دارد.

مجسمه هایپررئال مجسمه جهان پهلوان تختی در موزه ملی ورزش

در هنر مجسمه‌سازی، هنرمندان چهره افراد را به طبیعی‌ترین شکل ممکن خلق می‌کنند؛ به طوری که با نمونه واقعی افراد شباهت بسیار زیادی دارند. در ایران چهره تعدادی از بزرگان هنر ایران به صورت مجسمه هایپررئال ساخته شده است.

مجسمه زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی در خانه هنرمندان، مجسمه جهان پهلوان تختی در موزه ملی ورزش و مجسمه‌های موزه مشاهیر ایران در برج میلاد از جمله آثار برجسته ایرانی هستند که به طرز هنرمندانه‌ای ساخته شده‌اند.

ساخت مجسمه هایپررئال چقدر هزینه دارد؟

هزینه ساخت مجسمه هایپررئال بستگی به نوع و ابعاد مجسمه دارد. مجسمه‌ها دارای 2 نوع تمام‌قد و تندیس و سردیس اشخاص است. جنس این مجسمه‌ها از نوع فایبرگلاس اپوکسی و سیلیکون است که کیفیت بالایی دارند. ابعاد مجسمه‌ها نیز در دو اندازه واقعی و کوچک‌تر ساخته می‌شوند.

هزینه ساخت مجسمه هایپررئال استاد علیرضا خاقانی مجسمه‌ساز هایپررئالیسم

برای ساخت یک مجسمه هایپررئال از نوع تمام‌قد و ابعاد واقعی باید حداقل ۶ میلیون تومان هزینه کرد. این هزینه صرف طراحی و ساخت چهره، ساخت بدن مجسمه و دوخت لباس برای پوشش مجسمه می‌شود. وزن حدودی این مجسمه‌ها بیش از ۵۰ کیلوگرم است که به مدت سه ماه روند ساخت آن طول می‌کشد.

ساخت مجسمه به صورت تندیس و سردیس نیاز به پرداخت هزینه کمتری دارد، به این دلیل که مجسمه‌ساز وقت خود را فقط صرف طراحی و ساخت چهره می‌کند. بنابراین هزینه ساخت این نوع مجسمه هایپررئال حداقل از ۴ میلیون تومان شروع می‌شود. وزن تقریبی این مجسمه ۱۰ کیلوگرم است و به مدت سه ماه ساخت آن طول خواهد کشید.

نظر شما درباره مجسمه هایپررئال چیست؟ آیا به این سبک علاقه دارید؟ لطفا نظرات خود را با کلیک در میان بگذارید.

ارسال نظر