وقوع ۲ زلزله بزرگ در بندرعباس با مقیاس ۶ و ۶.۵ ریشتر (۲۳ آبان)

دو زمین لرزه به بزرگی ۶ و ۶ و نیم ریشتر امروز ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه بعد از ظهر شهر بندرعباس را لرزاند.

وقوع ۲ زلزله بزرگ در بندرعباس با مقیاس ۶ و ۶.۵ ریشتر (۲۳ آبان)

در ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه امروز یکشنبه ۲۳ آبان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۶ در شمال بندر عباس رخ داد و یک دقیقه بعد یعنی در ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه زلزله دیگری با بزرگای ۶.۵ در این منطقه به ثبت رسید. شهرهای هم مرز با استان هرمزگان در فارس و کرمان نیز لرزیدند.

عمق این زلزله در ۱۸ کیلومتری زمین اعلام شده است. شدت زلزله به حدی بوده که مردم وحشت زده و سراسیمه به خیابان‌ها ریختند. این زمین لرزه در شهرستان‌های میناب و قشم هم با تکان‌های زیاد احساس شده است.

** رئیس امداد و نجات هلال احمر گفت: «در پی وقوع زمین لرزه در بندرعباس تا کنون فقط یک نفر بر اثر سقوط تیر چراغ برق جان خود را از دست داده است. مهدی ولی پور گفت: «طبق گزارش اولیه همین یک نفر جانش را از دست داده است.»

دکتر علی بیت الهی با اشاره به زلزله امروز شمال بندر عباس، گفت: «در ۴۷ کیلومتری شمال بندر عباس زلزله‌ای به بزرگای ۶.۵ رخ داده است که بر اساس گزارش‌هایی که دریافت کردم این زمین لرزه در کرمان نیز احساس شده است.»

وی زمان این رخداد لرزه‌ای را در ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۴۸ ثانیه امروز یکشنبه ۲۳ آبان ماه عنوان کرد و یادآور شد: «هنوز اطلاعاتی از میزان خسارات این زلزله به دست ما نرسیده است، ولی اگر این زلزله در نزدیکی مراکز جمعیتی رخ داده باشد، با توجه به بافت مسکونی این مناطق که سازه‌های خشت و گلی و بنایی هستند، قطعا مخرب است.»

بیت اللهی، به گسل‌های این منطقه اشاره کرد و افزود: «در رابطه با گسل‌های مسبب این زلزله، احتمال داده می‌شود که منتهی الیه گسل‌های زاگرس است که در بالای تنگه هرمز واقع شده است، ولی نیاز به بررسی بیشتر دارد.»

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بندرعباس یک منطقه لرزه خیز است، گفت: «به ویژه در شمال بندر عباس در جایی که جهت ساز و کار تکتونیکی تغییر می‌کند، بسیار لرزه خیز است. در این منطقه یک گره تکنونیکی واقع شده و زمین‌لرزه‌های زیادی در این منطقه ایجاد شده و از آن به عنوان یک زون لرزه‌ای یاد می‌شود.

منبع: ایسنا، مهر، حادثه‌نیوز

ارسال نظر