آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

میزان ترافیک تعریف شده یا حجم در سرویس‌ها از سوی اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه اینترنت (FUP) تعیین می‌شود.

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

به گزارش ایسنا، یکی از وعده‌هایی که در سال‌های گذشته در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات داده شده بود، تبدیل اینترنت ثابت حجمی به غیرحجمی با مصرف منصفانه بود. با انتشار مصوبه جدید سرویس‌های پرسرعت غیرحجمی و البته مبتنی بر یک مصرف منصفانه که در واقع سقف این حجم توسط هریک از ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت تعیین می‌شد، شرکت‌ها موظف شدند جزئیات مصرف منصفانه خود را به اطلاع مشترکین برسانند.

البته تلاش برای کاهش قیمت اینترنت در ایران در شرایطی صورتی می‌گیرد که کارشناسان عقیده دارند اکنون بحث فروش پهن‌باند در برخی کشورها به سمت رایگان شدن می‌رود و هزینه دسترسی به پهنای باند اینترنت در اکثر کشورها در حال کاهش است. درآمد اپراتورها هم در دنیا به سمتی می‌رود که بر اساس ارائه‌ی خدمات حاصل شده باشد و نه فروش پهنای باند. به همین دلیل ارائه اینترنت از حجم به سرعت تغییر پیدا کرد.

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

خدمت اینترنت پرسرعت ثابت با فناوری‌های مختلفی مانند ADSL، VDSL، FTTH، TD-LTE ارائه می‌شود. بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، میزان ترافیک تعریف شده یا حجم برای سرویس‌ها از سوی اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می‌شود. همچنین در قراردادهای با دوره زمانی بیش از یک ماه، اپراتور در زمان عقد قرارداد، نحوه دسترسی مشترک به حجم ترافیک سرویس (کل حجم به صورت یک‌جا در ابتدای دوره یا با تقسیم‌بندی ماهانه) را به مشترک اطلاع‌رسانی می‌کند.

در صورتی که میزان ترافیک سرویس مشترک تا سقف آستانه استفاده منصفانه ماهانه به پایان برسد، بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اپراتور باید سرعت کاربر را تا حداقل سرعت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه کاهش دهد. همچنین مشترک می‌تواند با خرید حجم ترافیک اضافه تا پایان مدت قرارداد، از سرویس خود با سرعت خریداری شده استفاده کند. اپراتور موظف است حجم اضافه خریداری شده مشترک را به ماه‌های بعد و در طول مدت قرارداد انتقال دهد.

تعرفه فروش حجم اضافه اینترنت

سقف تعرفه هر گیگابایت ترافیک بین‌الملل (سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که روی سرور خارجی فعال هستند)، ۲۰ هزار ریال تعیین شده است. همچنین بر اساس مصوبه ۲۵۱ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ارائه‌دهنده خدمت موظف است سقف تعرفه ترافیک داخلی (سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که روی سرورهای داخلی اجرا شده‌اند) را ۵۰ درصد سقف تعرفه ترافیک بین‌الملل محاسبه کند. کاربران می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی icip.ito.gov.ir و انتخاب بخش فهرست تعرفه ترجیحی، سایت‌هایی که ترافیک آن‌ها داخلی و به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود را مشاهده کنند.

ارسال نظر