بهترین فاصله بین تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا چقدر است؟

رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در خصوص بهترین فاصله بین تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا گفت باید فاصله زمانی ۲۰ روزه رعایت شود.

بهترین فاصله بین تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا چقدر است؟

ایرج خسرونیا در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص اینکه بهترین فاصله بین تزریق واکسن کرونا و آنفولانزا چقدر است، گفت: «افراد واجد شرایط با فاصله زمانی ۲۰ روز از تزریق واکسن کرونا می‌توانند واکسن آنفلوآنزا را نیز بزنند و مشکل و عوارضی در سیستم ایمنی بدن آن‌ها به وجود نمی‌آید، بلکه با تزریق این دو نوع واکسن متمایز ایمنی ایجاد می‌شود.»

وی اظهار داشت: «بسیاری از افراد جامعه نیازی به مصرف واکسن آنفلوآنزا ندارند و مصرف این واکسن در کودکان و افرادی است که نقص ایمنی داشته یا بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم دارند. همچنین بیماران سرطانی نیز می‌توانند جهت افزایش ایمنی بدن در برابر سرماخوردگی از این واکسن استفاده کنند.»

اینجا بخوانید: قیمت واکسن آنفولانزا در داروخانه ها اعلام شد

خسرونیا ادامه داد: «واکسن‌های کرونا از مکانیسم بسیار متفاوتی برای ایمن کردن افراد نسبت به واکسن آنفلوآنزا استفاده می‌کنند و نباید هر دو واکسن همزمان تزریق شود. فاصله زمانی ۲۰ روز باید رعایت شود و این واکسن‌ها نمی‌توانند اثر یکدیگر را خنثی کنند.»

این متخصص داخلی با اشاره به عوارض تزریق این واکسن‌ها تصریح کرد: «شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن آنفلوآنزا شامل درد یا قرمزی در محل تزریق، سردرد، تب، حالت تهوع، دردهای عضلانی و خستگی است، این علائم با شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن‌های کرونا هم‌پوشانی زیادی دارد. اما بیشتر عوارض جانبی هر دو واکسن خفیف هستند و ظرف یک یا دو روز از بین می‌روند.»

بیشتر بخوانید: زمان تمام شدن کرونا در ایران | احتمال شیوع آنفولانزا در پاییز امسال

بررسی‌های جهانی نشان می‌دهد تزریق سالانه‌ واکسن آنفلوانزا خطر سکته مغزی و ترومبوز سیاهرگی عمقی ناشی از ویروس کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد و بیماران مبتلا به کرونا که واکسن آنفلوانزا زده بودند، کمتر به اورژانس مراجعه کردند و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شدند. به تازگی چندین مطالعه نشان داده که واکسن آنفلوانزا ممکن است بتواند از افراد در برابر کووید-۱۹ محافظت کند و سلاحی ارزشمند برای مبارزه با همه‌گیری باشد.

تاکنون ۳۴ میلیون و ۵۶۹ هزار و ۶۸۰ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۵ میلیون و ۲۱۹ هزار و ۸۲۴ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند. مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴۹ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۵۰۴ دوز رسیده است.

ارسال نظر