استارتاپ هوش مصنوعی چینی 01.AI در کمتر از 8 ماه یونیکورن شد

ارزش استارتاپ آقای «کای-فو لی» که مدل هوش مصنوعی Yi-34B را معرفی کرده، در کمتر از 8 ماه به 1 میلیارد دلار رسیده است.

استارتاپ هوش مصنوعی چینی 01.AI در کمتر از 8 ماه یونیکورن شد

استارتاپی که 8 ماه پیش توسط «کای-فو لی»، مدیر سابق گوگل چین و نویسنده کتاب AI Superpowers، تأسیس شده بود، در همین بازه زمانی کوتاه با جذب سرمایه‌های موفقی که داشت، توانست ارزش خود را به 1 میلیارد دلار برساند و یونیکورن شود. این استارتاپ که 01.AI نام دارد، امروز از اولین مدل هوش مصنوعی متن‌باز خود برای رقابت با LLaMA متا نیز پرده برداشت.

به‌گزارش بلومبرگ، استارتاپ چینی 01.AI که توسط کای-فو لی، دانشمند کامپیوتر راه‌اندازی شده بود در کمتر از 8 ماه توانست با کمک ترند هوش مصنوعی ارزش خود را به یک میلیارد دلار برساند. شرکت‌هایی مثل کسب‌وکار ابری Alibaba روی این استارتاپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

معرفی مدل هوش مصنوعی Yi-34B توسط استارتاپ 01.AI

استارتاپ 01.AI امروز همچنین از یک مدل زبانی بزرگ به‌نام Yi-34B پرده برداشته که به‌صورت متن‌باز منتشر می‌شود و با 34 میلیارد پارامتر آموزش داده شده است. بلومبرگ می‌گوید این مدل از برخی جهات از سایر مدل‌های متن‌باز موجود در بازار مثل LLaMA 2 نیز عملکرد بهتری دارد.

پلتفرم رده‌بندی شرکت Hugging Face نیز که عملکرد مدل‌های زبانی بزرگ را در زمینه‌های مختلف آزمایش می‌کند، می‌گوید مدل Yi-34B در میان مدل‌هایی که در دسته Pre-trained یا «از پیش تعلیم‌یافته» قرار می‌گیرند، در جایگاه اول قرار دارد.

کای-فو لی 61 ساله می‌گوید: «Llama 2 استاندارد طلایی بازار بوده و به جامعه متن‌باز کمک زیادی کرده است. ما می‌خواهیم یک جایگزین برتر را نه‌تنها برای چین بلکه برای بازار جهانی فراهم کنیم.»

مؤسس این شرکت پیش‌تر درباره تنش‌ها میان چین و آمریکا و عدم دسترسی آن‌ها به تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا ابراز تأسف کرده بود. بااین‌حال، این استارتاپ ظاهراً به‌اندازه کافی تراشه ذخیره تا در آینده نیز بتواند نیازهای خود را برطرف کند.

در حال حاضر شرکت‌های زیادی در چین سعی دارند سهمی از بازار هوش مصنوعی را از آن خود کنند. شرکت بزرگ بایدو که با موتور جستجوی خود شناخته می‌شود، مدل زبانی بزرگ Ernie را دارد که با فناوری‌های OpenAI رقابت می‌کند. علی‌بابا هم حداقل از سه استارتاپ در این فضا حمایت می‌کند که یکی از آن‌ها 01.AI است.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر