شبکه های اینترنتی مادون قرمز جایگزین وای فای می شوند

به زودی شبکه های اینترنت وایرلس از اشعه های مادون قرمز ساخته می شوند. این شبکه ها ۱۰۰ برابر سریعتر از سیستم های کنونی به اینترنت متصل می شوند.

شبکه های اینترنتی مادون قرمز جایگزین وای فای می شوند

به گزارش کلیک، محققان دانشگاه فناوری آیندهوون روشی تازه برای اتصال به اینترنت طراحی کرده اند که به آنتن های نوری مرکزی اتکا دارد. این آنتن ها اشعه هایی با طیف های نوری مختلف به دستگاه های بی سیم ارسال می کنند. به عبارت دیگر هنگامیکه چند دستگاه به شبکه متصل می شوند، برقراری ارتباط دچار اختلال نمی شود.

با استفاده از این سیستم که Li-Fi نام گرفته، شبکه های بی سیم ایمن تر نیز می شوند. برای این کار شبکه اینترنتی مذکور به طور کامل به اشعه های مستقیم نور از یک فیبر بصری اتکا دارد. از سوی دیگر چون تمام بخش های آن ثابت است و حرکت نمی کند، نیاز به الکتریسیته ندارد، بنابراین لازم نیست اقداماتی برای نگهداری از آن نیز انجام شود.

براساس این روش می توان چند آنتن نوری را در منطقه مورد نظر احداث کرد. هرکدام از آنتن ها مجهز به دو شبکه است که نور را با طول موج و زاویه های مختلف منتشر می کنند. بنابراین اگر فرد هنگام استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت خود راه برود و دسترسی مستقیم به اشعه اینترنت نداشته باشد، اشعه دیگری اینترنت را برای او فراهم می کند.

به گفته محققان این فناوری تا پنج سال دیگر در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر