بمب ساعتی در تجهیزات Cisco

به تازگی مشکل مرگبار Clock در برخی تجهیزات Cisco  توسط این شرکت گزارش داده شده و همین مسئله موجی از نگرانی را در بین دارندگان تجهیزات این شرکت ایجاد کرده است.

بمب ساعتی در تجهیزات Cisco

به گزارش کلیک ، چند روز پیش شرکت Cisco هشداری را درباره مشکل Clock برخی از تجهیزات خود منتشر کرد و موجی از نگرانی را در مشتریانش به وجود آورد. براساس این هشدار، Clock برخی از تجهیزات شرکت Cisco مشکلی دارد که به مرور زمان کارایی آن کاهش می یابد و سرانجام پس از حدود ۱۸ ماه، فعالیت آن کاملا متوقف می ‌شود. در این هنگام دستگاه دیگر قادر به ادامه فعالیت نیست و حتی boot نخواهد شد. متاسفانه برای این مشکل هیچ راه حلی به جز جایگزینی دستگاه وجود ندارد.

طبق اعلام Cisco، این قطعه توسط شرکت ثالث دیگری تولیده شده که Cisco از ذکر نام آن پرهیز کرده است. هم چنین اشاره شده است که سایر شرکت ها نیز از این اجزا در محصولات خود استفاده می کنند و در نتیجه احتمالا دستگاه های شرکت های دیگر نیز با این مشکل مواجه خواهند شد. بسیاری این مشکل را به یک بمب ساعتی در تجهیزات تشبیه کرده اند. مشتریانی که هنوز از خدمات پس از فروش و پشتیبانی Cisco بهره مند هستند، امکان تعویض رایگان این تجهیزات را دارند.

طبیعی است در طراحی هایی که معیار افزونگی (Redundancy) در نظر گرفته شده است، به احتمال بسیار جایگزینی تجهیزات بدون قطعی و بروز مشکل جدی صورت خواهد پذیرفت. با بروز این مشکل، نظریه بسیاری از متخصصین درباره پرهیز از وابستگی به یک فروشنده مشخص یا پدیده Vendor Lock-in بیش از پیش خود نمایی می کند. به عبارتی دیگر هنگامی که در یک شبکه همه تجهیزات از یک فروشنده خاص تامین شده باشد در چنین شرایطی چالش های بسیار جدی را موجب می گردد. تجهیزات مختلفی چون ISR4300، برخی مدل ‌های Nexus 9000 و هم چنین مدل‌ هایی از سری ASA این مشکل را دارند.

لیست کامل این تجهیزات در دسته بندی های مختلف عبارت است از:

تجهیزات Optical networking

Network Convergence System (NCS)1K-CNTLR

مسیریاب ها

Network Convergence System (NCS) 5500 Line Card

IR809/IR829 Industrial Integrated Services Routers

(ISR4331, ISR4321, ISR4351 ,UCS-E120 (server module

تجهیزات امنیتی

ASA 5506, ASA 5506W, ASA 5506H, ASA 5508, ASA 5516

Cisco ISA3000 Industrial Security Appliance

Meraki MX 84

سوییچ ها

Nexus 9000 Series N9K-C9504-FM-E/N9K-C9508-FM-E/N9K-X9732C-EX

Meraki MS350 Series

امیدواریم با توجه به محرومیت از خدمات پس از فروش Cisco در ایران، این مشکل به دردسر بزرگ برای برخی از سازمان ها بدل نگردد.

ارسال نظر