تشخیص بیماران روانی از صدای آنها توسط هوش مصنوعی

تشخیص اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD یکی از موارد بسیار سخت در علم روانپزشکی است که فهمیدن آن به تجربه ی زیاد درمانگر نیاز دارد، اما محققان هوش مصنوعی می خواهند این کار  را آسان کنند و با تشخیص الگوهای آوایی این امر را میسر کنند.

تشخیص بیماران روانی از صدای آنها توسط هوش مصنوعی

به گزارش کلیک ، محققان هوش مصنوعی با استفاده از الگوهای آوایی افراد درصدد تشخیص اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و یا حتی بیماری قلبی هستند و قصد دارند از طریق گوشی‌های هوشمند و یادگیری ماشینی (الگوریتم) به این نتایج برسند. بیماری PTSD پس از اتفاق ناخوشایندی که برای شخص روی می دهد،به وجود می آید و ذکر این نکته هم لازم است که تشخیص آن بسیار سخت است،

چارلز مرمر روانپزشکی با ۴۰ سال تجربه در این زمینه توضیح می دهد که با استفاده از روش‌های قدیمی هنوز هم نمی‌تواند اختلال استرس پس از سانحه را با دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهد.

مرمر اظهار کرد که اگر یک رزمنده جنگی به دفتر من مراجعه کند و به دلیل خجالت و یا هر دلیل دیگری از گفتن حقایقی در مورد مشکلاتPTSD خودداری کند، تشخیص وضعیت و مشکل او مطمئنا سخت خواهد بود.

این روانپزشک که رئیس بخش روانپزشکی در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک است، امیدوار است که بتواند پاسخ سوالات خود را از صحبت و صدای شخص مراجعه‌کننده دریابد.

نمونه صدای یک منبع غنی از اطلاعات در مورد سلامتی فرد است و محققان بر این باورند که نشانه‌های صوتی ظریف می‌تواند زمینه‌ای از بیماری‌ها و یا خطر ابتلا به بیماری را نشان دهند.

این محققان امیدوارند که بتوان در چند سال آینده، از راه دور و با استفاده از گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزارهای پوشیدنی بر وضعیت سلامتی فرد نظارت کرد. این کار را می‌توان از طریق ضبط نمونه‌های گفتار کوتاه مدت و تجزیه و تحلیل آنها برای نشانگرهای زیستی بیماری انجام داد.

برای اختلالات روانی مانند PTSD هیچ آزمایش خونی وجود ندارد و مردم اغلب از صحبت کردن در مورد وضعیت خود خجالت می‌کشند. بنابراین این شرایط اغلب غیرقابل تشخیص باقی می‌ماند. بنابراین در این مورد آزمون‌های آوایی می‌تواند مفید واقع شود.

این روانپزشک حاذق به عنوان بخشی از یک مطالعه پنج ساله، مرمر نمونه‌های صوتی جانبازان را جمع‌آوری کرده است و نشانه‌های صوتی مانند تن صدا، زیر و بمی صدا، ریتم، سرعت و حجم آن را برای یافتن نشانه‌هایی از آسیب‌های نامرئی مانند PTSD، آسیب‌های مغزی (TBI) و افسردگی مورد بررسی قرار داد.

مرمر از فناوری یادگیری ماشینی برای یافتن ویژگی‌هایی در صدا و یک الگوریتم برای انتخاب کردن الگوهای آوایی در افراد مبتلا به این شرایط و مقایسه آنها با نمونه‌های صوتی افراد سالم استفاده کرد.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به مشکلات روانی یا شناختی صداهای خاصی را به صورت کشیده و طولانی ادا کرده یا در تلفظ عباراتی که نیاز به حرکات ماهیچه‌های صورت دارد دچار مشکل می‌شوند

ارسال نظر