تاثیر عجیب جنگ سوریه بر میزان آب منطقه + عکس

جنگ داخلی سوریه حدود ۴۰۰ هزار نفر کشته به جای گذاشته و  بیش از ۱۰ میلیون نفر را آواره کرده است. اما این خرابی ها تنها بر مردم و آثار باستانی سوریه تاثیر نگذاشته و محیط زیست را هم مورد حمله قرار داده است.

تاثیر عجیب جنگ سوریه بر میزان آب منطقه + عکس

به گزارش کلیک ، محققان در حال حاضر نشان داده اند که در مقایسه با آغاز جنگ میزان آبیاری کشاورزی - مقدار زمینی که توسط کشاورزان آبیاری می شود - و مخازن ذخیره سازی آب نزدیک به ۵۰ درصد در منطقه کاهش یافته است . این تاثیر به اندازه ای بزرگ است که می توان آن را از فضا مشاهده نمود.

یک تیم از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا توانست با استفاده از تصاویر ماهواره ای پردازش شده از Google Earth میزان تغییرات مخازن آب پس از تنها چند ماه از آغاز جنگ در سال ۲۰۱۲ را با سال ۲۰۱۵ مقایسه کنند.

در تصویر زیر می توانید پوشش کشاورزی آبی (رنگ سبز) را در منطقه، قبل و در طول جنگ مشاهده کنید، که نشان می دهد فعالیت کشاورزی به طور قابل توجهی کاهش یافته است:

محققان تخمین می زنند که میزان زمین های آبی ۴۷ درصد کاهش یافته، و مخازن آب هم تا ۴۹ درصد کاهش یافته اند. استیون

گورلیک از اعضای تیم تحقیقاتی در این باره می گوید: "شیوه های مدیریت آب در سوریه تغییر کرده است و این امر از فضا قابل رویت است. بحران سوریه منجر به کاهش زمین های کشاورزی در جنوب این کشور شده، و از طرفی منجر به کاهش تقاضا برای آب آبیاری و تغییر چشمگیر مدیریت مخازن آب باقی مانده شده است."

این تیم به طور خاص به ۱۱ مخزن تحت کنترل در حوضه رود یرموک اردن پرداخته است، که تامین کننده آب برای کشورهای سوریه، اردن و رژیم صهیونیستی می باشند. کنترل بسیاری از این مخازن در طول جنگ در میان طرفین جابه جا می شد، و زمانی که کنترل به دست شورشان می افتاد به بدی اداره می شد و آن ها به صورت کاملا بی رویه از آب استفاده می کردند.

پیش از این تحقیقاتی بسیاری در مورد این که چگونه کمبود آب می تواند منجر به جنگ شود انجام شد، اما این تحقیقات از اولین نمونه های قابل اعتمادی می باشد که نشان دهنده آسیب های وارده شده به محیط زیست به واسطه جنگ است.

یکی از اثرات جانبی جالب کاهش استفاده از آب و آبیاری کشاورزی در سوریه، این است که در حال حاضر میزان آب موجود در حوضه یرموک کشور اردن به بیش از سه برابر از قبل جنگ رسیده است، که به نظر خبر خوبی برای این کشور که در زمینه منابع آبی فقیر است، می باشد. اما باید این را هم در نظر بگیریم که بیش از ۱٫۳ میلیون از آوارگان جنگی سوری به این کشور پناهنده شده اند و مسلما پس از اسقرار آن ها این میزان آب کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر