داغ ترین نقطه زمین؛ مولد بیشترین انرژی بر روی سیاره

کمتر کسی را می توان یافت که از انرژی ذخیره شده در آتشفشان ها و یا نقاط حامل مواد مذاب بی خبر باشد. دانشمندان این روزها برای تولید و استخراج انرژی بیشتر به سراغ چاله های مواد مذاب رفته اند؛ جایی که دما به  ۵۰۰ درجه سانتیگراد می رسد.

داغ ترین نقطه زمین؛ مولد بیشترین انرژی بر روی سیاره

به گزارش کلیک - افزایش جمعیت کره زمین و به موازات آن بالا رفتن نیاز افراد به انرژی بیشتر از یک سو، مصرف بی رویه انرژی های موجود از جمله سوخت های فسیلی از سوی دیگر، محققان را به سمت کشف راهی برای تولید انرژی کشانده است.

دانشمندان زمین شناسی به تازه گی در پنج کیلومتری زمین در منطقه ای از ایسلند، تحقیقاتی را آغاز کرده اند که طی آن به منبعی از انرژی دست یافتند، منبعی که بی شک گنجی بی بدیل خواهد بود. مواد مذاب با حرارت ۵۰۰ درجه سانتی گراد شرایطی را در این منطقه ایجاد کرده است که به مهمترین منبع تولید انرژی تبدیل شده است.

دانشمندان بهترین راه برای دستیابی به منبع عظیم انرژی، حفاری در مناطق مشرف به آتشفشان ها دانسته اند. به گزارش بی بی سی، جمعی از دانشمندان و متخصصین علم زمین شناسی حفاری های بسیار عظیمی را در منطقه ایسلند آغاز کرده اند که با ایجاد گودال ۵ کیلومتری به نقطه ای از زمین دست یافته اند که دمای سنگ های موجود به ۵۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. این حفاری تا دست یابی به بخارهای فوق خطرناک ادامه داشته است.

کارشناسان بر این اعتقادند که چنانچه حفاری های ذکر شده در عمق بیشتری انجام شود، انرژی استخراج شده مساوی با ده ها برابر از انرژی معمول بر روی کره زمین خواهد بود. با تمامی تحقیقات انجام شده همچنان دانشمندان پاسخی برای تخمین میزان انرژی تولیدی نیافته اند.

پس از انتشار اخبار از دست آوردهای این تحقیق، بسیاری از کشورها به فکر انجام پروژه های اینچنینی برای دست یابی به انرژی بکر و بی دیل نهفته در آتشفشان ها افتاده اند. انگلیس یکی از کشورهاییست که تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرده است، حفاری به منظور دست یابی به گنج نهفته در قلب آتشفشان.

ایسلند با انجام پروژه های بسیار بزرگ در آتشفشان های مجاور، توانسته است ۲۵ درصد از انرژی برق خود را از این راه تامین کند. با بدست آمدن این نتایج از تحقیقات، در آینده شاهد بهره برداری های عظیم از دل آتشفشان ها خواهیم بود.

لازم به ذکر است کشورهای ژاپن، اندونزی و کنیا پروژه های مشابه را آغاز کرده اند که با به نتیجه رسیدن آن بیش از نیمی از مصرف انرژی در جهان کاهش خواهد یافت.

ارسال نظر