با پیشرفت های فناوری تصفیه آب آشنا شوید

طبق خبر های منتشر شده، سالانه ۳۶۰ هزار نفر از مردم سرتاسر جهان از بیماری های ناشی از آب ناسالم جان خود را از دست می دهند و این نیازمند توجه فراوان مسِئولین و نیز خود افراد است.

با پیشرفت های فناوری تصفیه آب آشنا شوید

به گزارش کلیک ، در این راستا، پژوهشی در سال ۲۰۱۳ توسط Freedonia، یک شرکت تحقیقات بازار صنعتی انجام شد که بر اساس آن، تقاضا برای تجهیزات تصفیه آب انتظار می رود تا ۵٫۹ درصد در هر سال افزایش یابد. جای تعجب نیست که اگر شما این پیش بینی را با استراتژی سلامتی و بهداشت آب سازمان بهداشت جهانی (WHO) به منظور"دستیابی به بالاترین میزان کاهش بیماری های ناشی از آب با ارائه راهنمایی مبتنی بر شواهد و هماهنگی به روز و پشتیبانی برای آب، فاضلاب و مداخلات بهداشتی در یک ردیف قرار دهیم.

آب؛ ضرورت یا یک نیاز؟

در طول سال های متمادی، تصفیه آب "ساده شده" به خانه های ما وارد شده و در اختیار ما قرار گرفته شده است. بنابراین ما باید برای محافظت از خانواده های خود از تکنیک های تصفیه آب نوین و با کیفیت استفاده کنیم. تا کنون انواع تکنولوژی های تصفیه آب متفاوتی ارائه شده اند که هر یک با داشتن مزایا و معایب منحصر به فردی، طیف وسیعی از امکان انتخاب و خرید را به مردم ارائه می دهد.

save_water

فناوری تصفیه آب و فناوری پاک کننده آب نیز انواع مختلف دارد. روند انتخاب این که از چه نوع فناوری تصفیه آب استفاده شود، می تواند چالش برانگیز باشد. اولین قدم این است که به تحقیق و مقایسه بپردازیم و پس از آن گزینه مورد نظر را انتخاب نماییم. نکته مهم این جاست که هر چه باشد، قرار است آب را بنوشیم و قرار است به داخل بدن ما وارد شود؛ بنابراین باید بیشترین میزان حساسیت و وسواس را در این زمینه به کار برد تا سلامتی و جان افراد به خطر نیفتد.

این تکنیک های تصفیه آب ممکن است از لحاظ فرآیند متفاوت باشند، اما همه آن ها هدف یکسانی را دنیال می کنند که چیزی نیست جز تصفیه و تبدیل آب ناسالم به آب آشامیدنی.

نوآوری در فناوری های تصفیه آب

از طریق سال های اخیر، فناوری های تصفیه آب از الک پارچه ساده به آکوستیک امروز و فناوری نانولوله تکامل پیدا کرده است. با وجود این فناوری فیلتراسیون و تصفیه، گزینه های مختلفی پیش روی ما قرار می گیرد.

در زیر برخی از آخرین تحولات در فناوری آب و فیلتراسیون را مشاهده می کنید. دانستن این فناوری ها به شما کمک می کند تا هر آن چه که مورد نیاز خود و خانواده خود است را بهتر و کارامد تر برگزینید.

  1. تصفیه آب با نانوتکنولوژی

در سال ۲۰۱۴، نانو خورشید دانشگاه فنی نانیانگ سنگاپور یک غشای فیلتراسیون آب چند منظوره را توسعه داد. این آخرین فناوری تصفیه آب ارائه شده است که به جای غشاء تصفیه آب مبتنی بر پلیمر از نانوتکنولوژی تیتانیوم دیوکسید بهره می برد.

fqu_2010_decjan_pp22_01

این موضوع می تواند برای شهروندان عادی مثل ما علمی و پیشرفته به نظر برسد، اما به سادگی می توان استنباط کرد که این فناوری باکتری ها را می کشد و ترکیبات آلی را با استفاده از اشعه ماوراء بنفش یا خورشید تجریه می کند. علاوه بر این، این فناوری ادعا می کند که با کاهش تجمع میکروارگانیسم ها که معمولا بر روی سطوح مرطوب رشد می کنند، دوستدار محیط زیست محسوب می شود و آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند.

۲ . لایف استرا

فیلتراسیون و فناوری های متفاوت آب به کشورهای در حال توسعه محدود نمی شود. همانطور که قبلا ذکر شد، این فناوری ها در کشورهای توسعه نیافته باید به همراه ابزارهای ارزان تر برای کمک به مردم برای دستیابی به آب پاک ارائه شود. یکی از این فناوری ها LifeStraw است که در سال ۲۰۰۸ برای استفاده خانگی معرفی شده است.

۲۰۶۹۷۱۸۸۲۰_۲۱۹۲db464d_z

این راه حل ساده برای استفاده شخصی طراحی شده است و تنها کافیست آن را به دور گردن خود آویزان گنید! استفاده از LifeStraw به عنوان یک نی عادی و نوشیدن جرعه جرعه آب از طریق آن امکان پذیر می شود. اما در داخل این فناوری ۲ فیلتروجود دارد، یک فیلتر غشایی و زغال چوب. این دو عنصر هنگامی که آب به سمت بالا مکیده می شود، وظیفه محافطت از پروسه تصفیه آب را بر عهده دارند.

۳٫ فناوری تصفیه آب فوتوکاتالیک

این فناوری تصفیه آب که در نمایشگاه محصولات محیط زیست در توکیو از آن پرده برداری شد، با استفاده از "فوتوکاتالیست و اشعه UV از نور خورشید به سم زدایی آب آلوده در سرعت های بالا" می پردازد. حال که صحبت از فوتوکاتالیست شد، به یاد پروژه علمی خود در مدرسه راجع به کلروفیل بیفتید که با استفاده از نور خورشید فعال می شود.

در فناوری تصفیه آب فوتوکاتالیک نیز همین قضیه اتفاق می افتد و با استفاده از اشعه ماوراء بنفش خورشید به پاک سازی آب پرداخته می شود. این فناوری که توسط پاناسونیک طراحی و توسعه داده شده، این روند ادعا می کند که آرسنیک و باکتری را از آب حذف می کند.

image02

۴٫ فناوری نانولوله آکوستیک

شاید شما هم هنگامی که صحبت از ناسا می شود، تنها به این می اندیشید که این سازمان بر وقایع و رخداد های خارج از سیاره ما نظارت می کند؛ در حالی که هر چند فعالیت اصلی این سازمان نظارت بر حوادث سیاره ای و میان سیاره ای است، اما در تحقیقات بر روی هر چیزی که در پایداری سیستم سازگار با محیط زیست دخالت دارد نیز نقش دارند. در این مورد، مرکز فضایی جانسون ناسا فناوری نانولوله آکوستیک را برای از بین بردن آلاینده ها در آب و تبدیل آن به آب قابل شرب توسعه داده است و آن را می توان یکی از کمک های ناسا به فن آوری های تصفیه آب قلمداد کرد.

nasawatertreatmentsystem

این نوآوری هنوز هم با استفاده از یک غربال گر مورد استفاده قرار می گیرد، اما بر خلاف دیگر انواع فیلتراسیون، یک «غربال مولکولی- محور تعبیه شده با نانولوله های با قطر کوچک است. این پیشرفت فناوری در تصفیه، آب را بر خلاف دیگر روش ها از آلودگی ها جدا می کند.

۵٫ سیستم SunSpring

در سال۲۰۱۴، EaglefordTexas گزارش داد که یک شرکت کلرادو یک سیستم تصفیه آب توسعه داده است که می تواند ۵۰۰۰ گالن آب را در روز تصفیه کند و این کار را تنها با یک باتری انجام می دهد که بر اساس انرژی های تجدید پذیر کار می کند.

portfolio_ss_6_med

این فناوری تصفیه آب SunSpring نام دارد. این سیستم با استفاده از یک غشاء هفت مایلی که ۰٫۰۲ میکرون ضخامت دارد، سموم میکروبیولوژیکی را می زداید.

۶٫ Tata Swach

این فناوری که توسط Tata Chemicals و مرکز تحقیق و توسعه داده و مرکز طراحی تاتا طراحی شده است، در سال ۲۰۰۹ ارائه شد. این سیستم یک تصفیه کننده آب است که برای خانواده های کم درآمد و در اصل خانواده های کم درآمد هندی در نظر گرفته شده است.

tata_swach_water_purifier

این دستگاه تصفیه آب با استفاده از خاکستر پوسته برنج و نانو نقره برای کشتن میکروب ها و باکتری های بیماری زا وارد عمل می شود. این فناوری مدعی است که قادر به پاک کردن ۳ تا ۴ لیتر آب در هر ساعت است که به عنوان یک ابزار آشپزخانه خانه بد نیست!

۷٫ سیستم بیوفیلتراسیون Eugelena

Euglena یک ارگانیسم آبزی است که آلاینده های آب را جذب می کند.

maxresdefault-1

با استفاده از این ویژگی، Noble Purification یک سیستم فیلتراسیون برای درمان آب ارائه و توسعه داده است. این سیستم که سال گذشته راه اندازی شد، با استفاده از جلبک رشد کننده در آب و فاضلاب در جهت زدودن باکتری ها و سموم می کوشد.

۸٫ نور خورشید و مواد با فناوری بالا

یکی از روش های تصفیه آب با استفاده از نور خورشید است.

۵۱۶۵۳۱۸۵۱۱_۰۲af098b15_b

آن موریسی و تیم او در دانشگاه شهر دوبلین اعلام کرد که آن ها یک فرآیند جدید برای پاک سازی آب توسعه داده اند. نور خورشید که به عنوان یکی از عوامل اصلی در پروسه آن ها نقش بازی کرده است، در کنار TiO2 و گرافین در فرایند فیلتراسیون آب نقش دارند.

۹٫ فرایند تصفیه بیولوژیکی چندمرحله ای پیشگام

همانطور که از نامش پیداست، این فرآیند جدید که راه را برای درمان در بیمارستان ها هموار می کند، یک پروژه چند مرحله ای است که تولید کننده آن یک شرکت دانمارکی است. تصفیه آب در این سیستم تحت فرآیند بیولوژیکی قرار می گیرد و از طریق غشای فیلتراسیون سرامیک و عملیات نهایی توسط کربن و ازن کاربرد دارد.

image03

آب در خانه های ما

EPA امریکا اخیرا اطلاعیه نوشیدن آب آشامیدنی سالم را منتشر شده است. این کار دولت ما را به شرکت در توزیع آب سالم و گام های لازم برای اطمینان از سالم بودن آب تشویق می کند. جدا از شرکت در مسائل جامعه راجع به آب توزیع شده در خانه های ما، همه چیز در داخل خانه ما شروع می شود؛ این که چه راه هایی برای حفظ محیط زیست در نظر می کیریم و نیز این نکته که چنین راه ها و روش هایی چگونه بر کیفیت آب آشامیدنی ما اثر می گذارند.

human-771601_1280

بنابراین باید با دقت فراوان به این مسائل توجه داشت تا سلامت جامعه و خانواده خود را بیش از پیش تضمین کنیم. یادمان نرود که آب مایه حیات است و مهم تر این که آب هست، ولی کم است!

ارسال نظر